Son güncelleme: 12 Mart 2020

Daha önce hayatınızda hangi konulara kesin gözüyle baktınız? Bu, her ne kadar çok fazla olmasa da, bu güne kadar kesin gözüyle bakılan şeylerin birçoğu gerçekleşmiş şeylerdir. Peki ya, gerçekleştirmek üzere kesin diyebileceğimiz şeyleri hesap edersek nasıl olur? Örneğin, kesinlikle yapmalıyım veya da kesinlikle gerçekleştirmeliyim söylemleri gibi. İşte, kesinlikle gelişmemiz gereken en önemli 2 sonu.

Ayrıca, RÜYA GÜNLÜĞÜ TUTMANIN 3 ÖNEMLİ FAYDASI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Bu yazı, Melankolik Yaşam adlı web sitemizde yazdığımız en faydalı içeriklerden birisidir diyebiliriz aslında. Çünkü burada anlatacaklarımız, psikolojik bir durum veya da psikolojik hastalıklarla hiçbir şekilde alakadar değildir. Bu yazımızda tamamen, kişisel gelişim ile alakalı içerikler paylaşacağız. Öyle ki bu gelişim çeşitleri, kesinlikle üzerinde durmamız gereken konulardan ibaret olmasıyla da dikkat çekmektedir. Şimdi, konumuza bir ön giriş yapmak isteriz. Şöyle, hayatımızı bir gözden geçirdiğimizde daha iyi anlıyoruz ki, birçok farklı konuda faliyet göstermekteyiz ve faliyet gösterdiğimiz bu konularda da birçok rakibimiz mevcut. Biz ise, eğerki o konularda gerçekten de başarılı ve kaliteli şeyler sergilemek istiyorsak, kendimizi geliştirmeli ve iyileştirmeliyiz. Tabi bazı konular, birçok insan diye tabir edebileceğimiz kitle tarafından odak noktası olmadığı için, bu konudaki dağarcığımızı biraz ince tuttuk. Örneğin, bir müzik enstrümanının kursuna gitmek ve bu kursta ne şekilde başarı yakalayacağımız anlatmak, toplumun genel kesimine hitap etmez. Çünkü toplumun büyük bir kısmına oranla, müzik enstrümanı öğrenen kısmın sayısı oldukça azdır. Bizim burada bahsedeceğimiz kısım ve konular, toplumun çok geniş bir kitlesi tarafından uygulanan, hatta uygulanması da zorunlu içeriklerdir. Şimdi, sözü daha fazla uzatmadan bu üç içeriğimizin neler olduğuna bir göz atalım. İşte, kesinlikle gelişmemiz gereken en önemli 2 konu. 


1. İş Hayatı

Kesinlikle Gelişmemiz Gereken En Önemli 2 Konu

Birçoğumuz, edinmiş olduğumuz meslekler için çok uzun yıllarımızı okul sıralarında veya da o işte gelişmek için mevcut bölgelerde harcamışızdır. Bu sürecimizde de gerçekten yorulmuş, ter dökmüş ve emek göstermiş şekilde ilerleyip, şimdiki mesleğimizi elimize alırız. Peki ya sonra? Yani, her şey buraya kadar mıydı, şimdi çalışmayı bırakacak mıyız? Tabi çalışmayı bırakacak mıyız dememizdeki kasıt, işi bırakacak mıyız anlamında değildir elbette. Demek istediğimiz, tüm gayretimiz, şimdiki mesleğimizi elimize alana kadar mıydı anlamındadır. Çünkü, yaptığımız iş her ne olursa olsun, o işte daima yükselebiliriz. Tabi önemli bir web sitesi yazarı olarak, hiçbir mesleği küçümsem haddim bile değildir ancak, toplum düşüncesi babında bir örnek vermek istiyorum. İki tane çöpçü hayal edersek ve bu çöpçülerden birinin çok çalışkan ve diğerinin de tembel olduğunu varsayarsak; hangisinin çalışmayı daha çok hak ettiğini hepimiz kolayca tahmin edebiliriz. Yani kişi çöpçü dahi olsa, yaptığı işi iyi yapmaya ve o işinde kendisini geliştirmeye özen gösterirse, bulunduğu konumdan elbette yükselecektir ve daha iyi yerlere gelecektir. 


2. Sosyal Hayat

Kesinlikle Gelişmemiz Gereken En Önemli 2 Konu

Sosyal hayat konusunda kendimizi nasıl olur da geliştirebiliriz ki demeyin. Kimlerle arkadaşlık kurabileceğiniz, kimleri hayatınıza alabileceğiniz ve de kimlere güvenebileceğiniz tamamen sizin elinizdedir. Örneğin, sizinle aynı hedeflere ve hayallere sahip insanlarla karşılaşırsanız, bu karşılaşmanın sizin hayatınız için çok olumlu sonuçlar doğuracağını da söyleyebiliriz. Çünkü insanlar, en çok da kendileri gibi bir hikayeye sahip kişilerle daha iyi bir şekilde iletişim kurabilmektedir. Örneğin, sizinle aynı acıları yaşamış bir kişi, o acıyı yaşadığınız konu üzerinden size asla yanlış bir hareket veya söylemde bulunmayacaktır. Yani dememiz şudur ki, gerçekten de hikayesi olan ve gerçekten de hikaye yazmak isteyen insanlarla beraber olun. Karşınızdaki kişinin bilgi ve yeteneklerinden faydalanın, o kişi üzerinden kendinizi daima geliştirin ve siz de aynı şekilde karşınızdaki kişiye bu şansları verin. Yani sizin de her ne konuda bilginiz varsa, bu bilgileri karşınızdaki kişiye aktarmaktan hiçbir zaman geri kalmayın. Hayatınıza elbette de olumsuz insanlar da girebilir. Bunu, yani hayatınıza giren olumsuz insanları birer şanssızlık olarak görmeyin. İyi insanlar her ne kadar bir lütuf olsalar da, kötü insanların var oluşu da bize çok daha iyi bir tecrübe kapısı açmaktadır. Eğer sizin de hayatınızda kötü insanlar var ise, o kişiler üzerinden ilk olarak bazı derseler çıkarın, kendinizi bu konuda tecrübelendirin ve daha sonra da o kişiyi hayatınızdan çıkarın.