Son güncelleme: 8 Şubat 2020

İnsan, diğer canlılardan farklıdır. Bu bir gerçek öyle değil mi? Aslında her canlı birbirinden farklıdır ancak, insanı diğer canlılardan farklı kılan zekası, onun daha üstün bir özelliğe sahip olduğunu işaret edebilmektedir. Peki, insanın diğer canlı türlerine karşı daha zeki ve düşünebiliyor olması ne anlama gelmektedir? Şöyle diyebiliriz, insanın yaptığı her şey, zekasının ve düşünme yeteceğinin bir ürünüdür. Dünyanın var oluşundan itibaren de insanlar, sürekli olarak zekalarını kullanmış ve bu sayede de ciddi anlamda ilerleme ve hayatı kolaylaştırma fırsatı elde etmiştir. Öyle ki, bundan yüz yıl önce iletişim araşları yok denebilecek seviyedeyken, bu güne baktığımızda ise iletişim araçları çok yaygın bir şekilde kullanılıyor ve birbirimizle de sürekli olarak etkileşim halinde kalabiliyoruz. Bu, insanlığın bir ilerlemesinin sonucudur. Yani insan, kendi zekasını geliştire geliştire bu günlere kadar geldi. Peki, bizler de her birimiz birer insan olduğumuz için, önce kendimizi geliştirmenin yolları nedir bunu araştırmalıyız. Sürekli olarak öğrenmeliyiz, sürekli olarak kendimizi geliştirmeliyiz ve bu sayede de sürekli olarak geleceğe yönelik planlar yapmalıyız. 

Yazının başında, bizler diğer canlılardan üstünüz demiştik. Bunu, kibir veya kendimizi beğenmişlik yaparak diğer canlıları küçük düşürmek adına söylemiyoruz elbette. Diğer tüm canlıları kendimizle kıyasladığımızda, onlardan daha gelişmiş olan tek özelliğimiz zeka seviyemizin daha yüksek olması ve düşünme kabiliyetimizin gelişmişliğidir. Ancak, geliştirmediğimiz hiçbir özelliğimiz bizi farklı kılmaz. 

Tüm bu konuşmaların ardından, yazımızın amacını az çok anlamışsınızdır. Bu yazıyı yazmamızdaki amaç, kendimizi ne şekilde geliştirebiliriz, insanın kendisini geliştirmesi gereken konular nelerdir ve hangi alanlarda kendimize bir şeyler kazandırabiliriz bunları açıklamak. Sözü daha fazla uzatmadan, yazımızın maddeleme kısımlarına geçelim. İşte, maddeler halinde sıraladığımız kendinizi geliştirmenin yolları;


Bolca Kitap Okuyun

Kendimizi Geliştirmenin Yolları

Kitaplar, yazı ve kağıdın icadından itibaren en önemli bilgi kaynağımız haline gelmiştir. Her türlü konuda yazılabiliriz ve mevcut bilgilerin her birini bünyesinde barındırır. Farklı yazarlar, farklı konular, farklı bilgiler, farklı olaylar ve farklı duygular… Tüm bunların her birini kendinize en uygun kitabı alarak edinebilirsiniz. Peki, kendimizi geliştirmenin yolları arasında yer alan bolca kitap okumak bize hangi açılardan fayda katar gelin hep beraber bakalım. Kitap okumanın bize faydaları şu şekildedir;

  • Kültür seviyemizi arttırır.
  • Bilgi seviyemizi arttırır.
  • Düşünce yapımızı değiştirir.
  • Konuşma tarzımızı değiştirir. 
  • Bizi daha insancıl kişiler haline getirir.


Yeni Bir Dil Öğrenmeye Çalışın

Kendimizi Geliştirmenin Yolları

Yeni bir dil öğrenme sürecine girmek, sadece farklı bir dil konuşmaktan ibaret değildir. Öğrendiğiniz dilin kültürünü, yaşayışını ve geleneklerini de öğrenmiş olursunuz. Yani, farklı ülkelerin ve farklı insanların hayatını yakından gözetleme, hatta onlardan biri olma şansını da yakalarsınız. Bu sayede de, bilgi birikiminiz ciddi anlamda artar. O yüzden, yeni bir dil öğrenmeyi, kendimizi geliştirmenin yolları listemize aldık. Çünkü yeni bir dil öğrenmek, ayrıca beynin iki farklı kategoride düşünmesine olanak sağlayarak, zihnimizin daha aktif çalışmasına da olanak sağlamaktadır. Siz de, kendinizi ciddi anlamda geliştirmek istiyorsanız yeni bir dil öğrenmeye çalışın.


Kendinizi Geliştirecek Bir Hobi Edinin

Kendimizi Geliştirmenin Yolları

Her insanın yapmaktan hoşlandığı bir aktivitesi, bir hobisi vardır. Bu bazen oyun oynamak, bazen yürüyüş yapmak ve bazen de film izlemek gibi aktiviteler olabilir. Bunlar oldukça güzel aktivitelerdir, çünkü o esnada keyif alırız ve kendimizi hissederiz. Ancak, öyle hobiler edinelim ki, hem yapmaktan zevk alalım, hem sıkılmayalım hem de kendimizi geliştirelim. Bu sayede, kişisel gelişimimizi oldukça eğlenceli bir hale getirmemiz de mümkün olacaktır. Örneğin, piyano çalmak örneğini verebiliriz. Hem yeni bir enstrüman öğrenmiş olursunuz, hem yeni bir hobiniz olur hem de keyif alarak kendinizi geliştirme imkanı yakalarsınız. 


Kursa Gidin

Kendimizi Geliştirmenin Yolları

Eğer ki, kendinizi ciddi anlamda geliştirmek istediğiniz bir konu varsa, bu öğrenim sürecinizi, bizzat kurslar sayesinde ilerletebilirsiniz. Belirli bir seviyede ücret ödersiniz ancak, emin olun ki kurslara gittiğinizde kendinizi çok ciddi anlamda geliştirmeniz mümkün olacaktır. Çünkü, kendimizi geliştirmenin yolları arasında, kurslara gitmeyi tercih ettiğimizde kendimizi geliştirmek için ücret ödeyeceğimizden, kendimizi geliştirmek üzerine daha da yoğunlacağız. Eğer ki imkanınız da elveriyorsa, kendinizi geliştirmek için kurslara gidin.

Ayrıca, İYİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.