Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsanın kendisine yatırım yapması, geleceğini teminat altına alması demektir. Öyle ki, kendisine faydalı bir şekilde yatırım yapan kişi, ilerde başına gelecek her türlü olumsuz duruma karşı da tedbirini almış olur. Çünkü, hayatımızın düzeni şu an her ne kadar düzgün ve yerinde olsa da, ilerde ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Tam da her şeyin istediğimiz gibi gittiği bir anda, çok büyük bir hata yapabilir ve hayat düzenimizi bir anda yerle bir edebiliriz. Hayat bu, neyin ne zaman geleceği ve neyin ne zaman olacağı hiç belli olmaz. Bu şekilde gerçekleşen beklenmedik olumsuzluklara karşı alabileceğimiz e iyi önlemler ise kariyerimize yatırım yapmanın yolları olabilir. Beklenmedik felaketlerden korunmak ve hayatımızdaki hedeflerimize ulaşmak için gelece yönelik yatırım yapmak şarttır. 

Ayrıca, yaptığınız işlerde daha dikkatli bir birey olmak adına DİKKAT TÜRLERİ NELERDİR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Kariyerimize Yatırım Yapmanın Yolları Nelerdir?

Kariyerimize Yatırım Yapmanın Yolları

Geleceğe yönelik yatırım yapma konusu dahilinde en çok sorulacak soru ise hiç şüphesiz ki, kariyerimize yatırım yapmanın yolları nelerdir? sorusudur. Bu soruya yanıt olarak birçok yöntem önerebiliriz. Her yöntem farklı kişilere ve farklı iş gruplarına hitap edebilmektedir. Kendimize yatırım yaparak hayatımızın birçok noktasında da ciddi değişimler sergilemiş oluruz. çok daha iyi bir hayatımız, çok daha iyi bir psikolojimiz ve en önemlisi de çok daha iyi bir işimiz olmuş olur. Eğer bu soruyu bize soracak olursanız ve bu yolar arasında en faydalı olanı öğrenmek istiyorsanız, tam da bu noktadaki cevabımız hiç şüphesiz;

Ayrıca, yeni tanıştığınız bir insanı daha iyi bir şekilde değerlendirmek adına YENİ TANIŞTIĞIMIZ BİRİNE GÜVENMEK başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


En İyi Yatırım Kendimize Yaptığımız Yatırımdır

Kariyerimize Yatırım Yapmanın Yolları

Aynen öyle, kariyerimize yatırım yapmanın yolları arasında belki de bize en çok fayda sağlayacak olanı budur. Çünkü en iyi yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır. Örneğin kendimize yatırım yapmak ve kendimizi geliştirmek, yaptığımız herhangi bir finansak yatırım türününden çok daha etkilidir. Yaptığınız finansal yatırımın değeri düşebilir, alıcısı olmayabilir veya da elinizden kaybedebilirsiniz. Ancak, kendinize yatırım yaptığınızda, tüm her şey beyninizin içerisinde olacağı için yatırım yaptığınız şeyi asla kaybetme durumunuz olmayacaktır. Kendinize yatırım yaptığınızda, yaptığınız bu yatırım hiç bir şekilde mevsimlik olmayıp, yılın her günü size fayda sağlayacak bir yatırımdır. En önemlisi de, kendinize yatırım yaptığınızda ve de kendinizi ciddi anlamda geliştirdiğinizde işsizlik sorunu diye bir şey de yaşamayacaksınız. Çünkü, bu denli bilgili birisi olduğunuz için, bilgili ve becerikli olduğunuz sektördeki iş yerleri sizinle çalışmak için sıraya girecektir. En iyi yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır demenin en büyük avantajlarından biri de, kendimize yatırım yaptığımızda işçi konumundan bir anda iş veren konumuna yükselebilir oluşumuzdur. Çünkü, herhangi bir konuda kendinize yatırım yaptığınızda ve de kendinizi geliştirdiğinide o konunun en iyi isimlerinden biri siz olacaksınız ve o konu ile ilgili işlem yapacak kişiler de doğrudan doğruya sizinle iletişime geçmeye sağlayacaklardır. Bu sayede, ciddi paralar kazanmanız da mümkün olacağı gibi, kendi işinizi kurmanız ve kendi çalışma ekibinizi oluşturmanız da mümkün olacaktır. 

Ancak, en iyi yatırımın kendinize yaptığınız yatırım olduğunu bilmek ve bu doğrultuda da kendinizi bilmenin yanı sıra, sevdiğiniz ve de ilginizin olduğu konularda kendinize yatırım yapmayı da unutmamanız gerekir. Çünkü, bir işte her ne kadar başarılı ve profesyonel olmaya çalışsanız ve hatta o konuda profesyonel ve çok başarılı olsanız bile, o konuyu sevmeyen veya yapmaktan zevk almayan birisi iseniz, bu durum canınızı sıkabilir. Çünkü, insanlar ancak ve ancak sevdikleri işi yaptıklarında kendilerini daha mutlu, daha huzurlu ve de daha enerjik hissederler. Örneğin, herhangi bir konuda başarılı olmak istediniz ve bunu da başardınız diyelim. Ama, o konuda her ne kadar başarılı olmuş olsanız bile, o işi yapmaktan zevk almadığınız için asıl amacınıza da hiçbir zaman ulaşamamış olacaksınız. O yüzden, kendiniz için belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirdiğinizde, o hedeflerinizi en içten duygularınızla sürdürmek için sevdiğiniz işi yapmanız çok önemlidir. Dünyaca ünlü bir söz vardır, “Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” diye. Bu sözden de anlayacağımız üzere, insanın sevdiği işi yapması, aslında o kişinin ömür boyu eğlenmesidir. Siz de, hayat boyu eylenmek ve bir gün bile çalışmış olmamak adına, mutlaka ve mutlaka severek yapacağınız bir iş konusunda kendinize yatırım yaparak kendinizi geliştirin. Bu sayede gerçek mutluluğun dane demek olduğunu çok daha kolay ve de çok daha iyi bir şekilde anlamış olacaksınız. 

Peki, kariyerimize yatırım yapmanın yolları bizi ne şekilde etkileyecek, yani bizde neleri değiştirecektir?

  • Daha Değerli Hale Gelirsiniz: Kendinize yatırım yaptığınız ve kendinizi sürekli olarak geliştirdiğiniz taktirde gerek iş dünyasında gerekse de sosyal hayatınızda daha değerli ve vazgeçilmez bir hale gelirsiniz.
  • Daha Harika Olmayı Başarabilirsiniz: Kendinize yatırım yaptığınızda ve de kendinizi sürekli olarak geliştirdiğinizde, kendi değerinize değer katacağınız için daha harika olmayı başarırsınız.
  • Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşırsınız: Kendinize yatırım yaptığınızda ve de kendinizi sürekli ve devamlı bir şekilde geliştirdiğinizde, hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Çünkü, hedeflerinizi için gösterdiğiniz her eylem, size artı değer olarak mutlaka ve mutlaka geri dönüş sağlayacaktır.
  • Kendi Geleceğinizin Mimari Yalnızca Kendiniz Olursunuz: Kendinize sürekli olarak yatırım yaptığınızda ve kendinizi geliştirdiğinizde, kendi geleceğinizin mimari olacaksınız. Bu sayede kendi hayalinizdeki hayatı yine kendiniz yaşayacaksınız ve hiç kimsenin emri altında kalmayacaksınız. Yani, kendi patronunuz yine kendiniz olmuş olacaksınız. 

Ayrıca, hayatınızdaki gerekli motivasyonu sağlamak ve hedeflerinize biraz daha yaklaşmak adına EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ ve EN İYİ MOTİVASYON SÖZLERİ başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.