Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Hepimiz, bizi birbirimizden ayıran farklı özelliklere sahibizdir. Bazılarımız, belirgin özellikleri ile dikkat çekerken, bazılarımız da sahip oldukları özellikleri bakımından zayıf kalmaktadır. Fiziksel görünüşümüz, yeteneklerimiz, düşünce yapımız ve sahip olduğumuz alışkanlıklar bizleri her zaman diğer insanlardan ayırır. Peki, hiç düşündünüz mü, bir insanı diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği nedir diye? Öyle bir özellik söyleyin ki, diğer her şeyin var olmasına rağmen o yok ise insan yarım, insan hiçbir şeye sahip olmayıp sadece ona sahip olduğunda değerli sayılabilecek… O özellik, hiç şüphesiz ki kişinin karakteridir, yani en azından biz öyle düşünüyoruz. Çünkü karekter, bir insanın asıl kimliğini belirleyen bir özelliktir. İnsan, fiziksel görünümü, maddi durumu, bilgisi ve düşüncesi bakımından birçok kişiden iyi görünse bile eğer iyi bir karakter yapısında sahip değilse, o kişi hep biraz daha yarım yaşamaktadır. Çünkü, her şeyin başında niyet, her niyetin kaderi de o kişinin karakterine bağlıdır. Yani, kişi eğer ki iyi bir karakter yapısına sahipse o kişinin niyeti de iyi olur kişiliği de iyi olur ve eksik olan diğer özellikleri çok da göze batmaz. Ancak kişi, kötü bir karakter yapısında sahipse, o kişinin niyeti de hiç iç açıcı olmaz. Yani insan, her ne kadar birçok iyi özeliğe sahip olsa bile o kişinin karakteri kötü olduğu sürece, diğer iyi özellikleri hiçbir işe yaramayacaktır. Biz de, tam da bu konuda sizler için araştırma yaptık ve iyi bir karaktere sahip olmanın özellikleri nelerdir onları araştırdık. İşte, iyi bir karaktere sahip olmanın 5 yolu.

Ayrıca, BİPOLAR BOZUKLUK TEDAVİSİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


1. Başka İnsanları Suçlamayı Bırakmak

İyi bir Karaktere Sahip Olmanın 5 Yolu

İyi bir karaktere sahip olmanın 5 yolu arasında ilk maddemiz, başka insanları suçlamayı bırakmaktır. Örneğin, bir proje düşünün ve bu projede sizinle beraber birçok kişi çalışmakta. Uzun bir zaman boyunca yürüttüğünüz bu projenizin her şeye rağmen başarısız sonuçlandığını varsayalım. Eğer ki siz, projenin başarısız olma nedenini, o proje ekibindeki diğer kişilerle bağdaştırır ve onları suçlarsanız, bu sizin hiç de iyi bir karakter yapısına sahip olmadığınızı gösterir. Ancak siz, başarısızlıkla sonuçlanan projenizdeki bazı sorumlulukları üstlenir ve alınan başarısız sonuçta kendinizin de sorumlu olduğunuzun farkına varırsanız, karakteristik yapınızı biraz daha iyileştirmişsinizdir.


2. Kesin ve Net Olmalıyız

İyi bir Karaktere Sahip Olmanın 5 Yolu

Hayatımıza her zaman doğru insanlar girmez. Bazı insanlar, bize gerçekten de fayda sağlarken, bazıları ise bizi ciddi anlamda zarara sokabilecek kişilerdir. Hayatımıza girmiş yanlış insanlara gereğinden fazla tahammül etmek ise, bizi birçok konuda zayıf kılar. Hal böyle olunca, bu kişiler bizim karakterimize de negatif bir etki etmektedir ve biz ise buna asla izin vermemeliyiz. Bize hiçbir faydası olmayıp, aksine de bizi olumsuz etkileyen insanlara hiçbir şekilde tahammül etmemek ve onları hayatımızdan çıkarmak da iyi bir karaktere sahip olmanın 5 yolu arasındadır. 


3. Dinlemeyi Öğrenmeliyiz

İyi bir Karaktere Sahip Olmanın 5 Yolu

Öğrenmek, bilmek ve aydınlanmak için dinlemek gerekir. Dinle ki konuşasın demiş büyüklerimiz. Bazı insanlar, dinlemeyi hiçbir zaman beceremediği için, birçok konuda olumsuz izlenim bırakır. Bu yüzden de dinlememek, o kişinin kötü bir karaktere sahip olduğunu işaret edebilmektedir ve siz asla bu hataya düşmemeye gayret edin. Önce karşınızdakini dinleyin, bu sayede hem o kişi anlamış olursunuz, hem de dikkatinizi ona verdiğiniz için o kişinin gözünde değerlenirsiniz. Daha sonra, o kişinin sözü bittiğinde de siz konuşun, göreceksiniz ki o kişi de sizi büyük bir dikkatle dinleyecektir. O zaman, iyi bir karaktere sahip olmanın 5 yolu arasında, dinlemeyi öğrenmeyi de unutmuyoruz. 🙂


4. Sürekli İlgi Odağı Olmayı İstemekten Vazgeçmek

İyi bir Karaktere Sahip Olmanın 5 Yolu

İnsanların dikkatini çekmek ve kendisini ön plana çıkarmak için verilen çaba tamamen boşa harcanmış efor ve zamandan başka hiçbir şey değildir. Siz, kendiniz olun, kendiniz gibi davranın ve hiçbir zaman yapmacık olmayın. Çünkü, ilgi odağı olmak isteyerek yapılan asılsız davranışlar, o kişinin kendisinden taviz vermesine sebep olur. Kişi kendisinden taviz verdiğinde ise, aslında kişiliğinden ve karakterinden taviz veriyor demektir. O yüzden, iyi bir karaktere sahip olmanın 5 yolu arasında, kendimiz olmayı ve olduğumuz gibi davranmayı da eklemiş olalım.


5. Doğru Olanı Yapmak 

Kişinin karakterini belirleyen en büyük özelliklerinden birisi de budur aslında. İnsan, doğru olanı yaptığında karekteri de düzgün olur, vicdanı da rahat olur. O yüzden, iyi bir karaktere ve kişiliğe sahip olmak için, her zaman doğru olan şeyi yapmaya özen gösterelim.