Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Hemen hemen hepimiz, korkularımız yüzünden bazı durumlardan vazgeçmişizdir. Bu durumlar çoğu zaman, gerçekleştirmek istediğimiz şeyler olmak üzere, birçok konuda başımıza gelmiştir. Peki, tüm bu korkularımızın nedeni ney? Neyden dolayı bu kadar korkarak yaşıyoruz ve bazı şeylerden, ilk başta kurduğumuz hayallerden geri kalıyoruz? Her zaman cesur olmak varken, bazı korkularımızın nedenini anlamak gerçekten de zor geliyor insana. .

Şöyle bir düşünün, sadece ve sadece kendi hayatınızı örnek alın. Geçmiş zamanlarda, korkularınız yüzünden nelerinizi yarım bıraktınız ve şimdiki aklınız olsa, neleri gerçekleştirmek için uğraşırdınız? Diğer bir soru ise, zamanında korkup da yapmadıklarınızı şimdiki aklınız olsa yapar mısınız? Eminiz ki, bu soruya birçok kişi evet diyecektir. Yani aslında, zamanında sırf korktuğunuz için yapmadığınız şeyleri, şimdiki aklınızla beraber aynı zaman diliminde, aynı imkanlar dahilinde tekrar yapabilme şansınız olsa, birçok kişi bu sefer korkmak yerine, cesur olmayı tercih eder. Aslında korku, pişmanlıktan başka bişey değildir. Korkmak yerine, onu yenmenin yollarını aramalıyız ve bazen sonuçları ne olursa olsun cesur olmayı tercih etmeliyiz. Yani, her zaman cesur olmak çok önemlidir. 

Her Zaman Cesur Olmak

Tabi, hiçbir şeyden korkmayın da diyemeyiz elbet. Bazen korku, büyük felaketlerin önüne geçerek bizi korur. Ancak, bizim korkmayın dediğimiz durumlar, hayallerinize karşı izleyeceğiniz tutumu kapsamaktadır. Yani kısaca, hayallerimize karşı korkusuz olmalıyız. Çünkü birçok kişi, sırf başarısız olma korkusu yüzünden hayallerine ulaşmak için gerekli olan çaba ve gayreti bir türlü gösteremez. Bu yazımızda ise, korkuları yenmek ve her zaman cesur olmak adına neler yapabiliriz kısaca ondan bahsedeceğiz.

Ayrıca, EN SIK GÖRÜLEN PSİKOLOJİK HASTALIKLAR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Başarısız Olma Korkusu

Her Zaman Cesur Olmak

Az önce de söylediğimiz gibi, korkunun en büyük sebeplerinden biri de, başarısız olma korkusudur. İnsan, az da olsa verdiği çaba karşısında hiçbir olumlu ve kendisine fayda sağlayacak bir sonuç elde edemeyeceğinin korkusu içinde olarak, kendisini hedeflerine ulaştıracak adımı bir türlü atamaz. Aslında bu tip durumlarda yaşanan korku, sadece kariyer anlamındaki hedefleri kapsamaz. Örneğin, bir insanın sevdiği kişiye açılmak istediği fakat bir türlü açılamadığı durumları düşünün. Bu durum da yine aslında, başarısız olma korkusu içermektedir. Yani, kişinin karşı cins tarafından reddedilme korkusu ile karşı karşıya kalmasıdır. Halbuki o kişi, sevdiği insana açılmadan önce kendisine gerekli olan cesareti düzgün bir şekilde toplasa ve ondan sonra açılsa, belki hiç reddedilmeyecektir. Hadi diyelim ki reddedildi, belki onu reddeden kişi, farklı bir sebepten ötürü reddeden. Bu sayede de, reddedilen kişi bunun farkına varır ve kendisinde eksik olarak gördüğü özellikleri düzenlemek adına kendisini baştan yaratacak adımlara imza atar. Yani, önemli olan cesaret göstermektir. Siz, hele ki bazı şeyler için gerekli olan cesareti gösterin, gerekli olan adımları atın ve sonuçların her türlü durumdan, yeri geldiğinde nasıl olumlu bir hal aldığını hep birlikte görün. 

Her zaman cesur olmak da budur işte. Bazen korka korka gitmelisin, diğer insanların gidemediği yollardan. Şayet, korkuyorsanız bile, bunu sadece siz bilin ve diğer insanlara bu durumu fazla belli etmemeye çalışın. Çünkü her insan iyi ve temiz kalpli olamadığı gibi, bazı insanlar ise sizin zayıf noktalarınızı kullanarak bunu size karşı önemli bir koz haline getirebilir. Yani, sizin korkularınızdan beslenerek size karşı bir atağa kalkarlar. 

Peki, bu tip durumlarda ne yapmalıyız? Farz edin ki, bazı insanlar bizim korkularımızı kullanarak bizi bazı konularda geri planda bırakmak istemekte. O insanların istediği şekilde korkacak ve geri mi çekileceksiniz, yoksa gerçek bir cesur gibi korkularınızla yüzleşecek misiniz? 

Korkularınızı yenmeniz adına size bir örnek daha verelim. Hani, yazının başında da belirtmiştik; geçmiş zamanlarda, korktuğunuz için yapmadığınız şeyleri şimdi yapar mısınız diye. Eminiz ki, birçok kişi şimdi bile buna evet diyecektir. O halde, şu an korkmakta olduğunuz şeyleri, bundan bi on yıl sonra hatırlayacağınızı düşünün. O zaman da kendinize dersiniz ki, keşke korkmasaydım, keşke cesur olup yapsaydım dersiniz. O halde, her zaman cesur olmak adına son kez söylüyoruz, hiçbir korku, sizin içinizdeki inançtan ve cesaretten büyük olamaz. Belli bir seviyedeki korkularınızın üzerine gidin ve onlarla savaşın.