Son güncelleme: 16 Mart 2020

Bunu her insan ister öyle değil mi? Hayatını değiştirmek ve kendi isteği doğrultusunda daha farklı bir hayatı yaşamak…

Günümüzde birçok kişi, kendi hayatından hiç de memnun değildir. Yani insanların işleri, uğraşları, günlük yaşantıları, çevreleri ve hatta aileleri bile, artık onlara sıkıcı ve kendisi tarafından da istenmeyen olarak nitelendirilir. Peki hiç düşündünüz mü, bizim hayatımız neden böyle ve biz neden kendi hayatımızdan memnun değiliz diye? Bunun cevabını biz, sizler için çeşitli bilgi kaynaklarından araştırdık ve kendi bilgilerimizi de içerisine katarak bu yazıyı hazırladık. Çeşitli bilgi kaynaklarından yaptığımız farklı araştırmalar sonucunda şu sonuca vardık ki, insanlar kendi istedikleri değil de, başkalarının istedikleri hayatı yaşadığı için mutsuz ve isteksizler. Çünkü elinde maddi imkan genişliği olan bir kişi, diğer birçok insan üzerinde hakimiyet sahibi olabilmektedir. Örneğin bir iş yerinin patronunu düşünelim. Eğer ki o patron olan kişi kötü niyetli ve çalışanlarına da kötü davranırsa, çalışanlarının hayatını da kendi istediği üzerine şekillendiriyor diyebiliriz. Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz. Şimdi bu patron olan kişinin, çalışanlarının mesai saatlerini 1 saat kadar daha erken bir saate aldığını var sayalım. Çalışanlar, ilk olarak bu 1 saatlik erken iş başını hiç mi hiç olumlu karşılamayacaktır. Bu, patron olan kişinin çalışanları üzerindeki ilk etkisidir. Yani, onarın hayatlarını kendi isteği üzerine yönlendirmesinin ilk adımıdır. Daha sonra, aslında o çalışan kişilerin hayatlarında da birçok değişiklik olmaktadır. Çünkü o kişiler, sabah işe vaktinde yetişmek için, daha erken uyuyacaktır. Daha erken uyuyabilmek için ise, o akşam yaptığı her şeyi ise 1 saat kadar daha erken bırakmak zorunda olacaktır. Bu da, demektir ki eğer o kişi misafirliğe, eğlenceye, ailesi ile vakit geçirmeye vs gittiğinde, tüm bunları sırf erken uyumak adına daha erken bir saatte sonlandırmak mecburiyetinde kalacaktır. 

Ayrıca, DOĞAL GÖRÜNMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Şimdi, bizim değiştirmeyi hedeflediğimiz şey, tam olarak da budur işte. Öyle şeyler yapın ki, başkalarının boyunduruğu altında kalmayın, öyle şeyler yapın ki kendi hayatınızı kendiniz şekillendirin ve yine öyle şeyler de yapın ki, kendi kararlarınızı yine kendinizen başka hiç kimse vermesin. Şöyle bir örnek verelim, sabah saatinde uyanamadınız mı, biraz daha uyuyun ve her ne zaman ki uyanırsanız, işinizi o zaman yaparsınız. Çünkü kendi işinizi yapıyorsunuz ve patron da sizsiniz. Ne demek istediğimizi şimdi tam olarak anlamışsınızdır öyle değil mi? Demek istediğimiz şudur, siz kendi işiniz adı altında kendi ekonominiz elinize alın, işte o zaman hiç kimse sizin üzerinizde söz sahibi olmaya cüret dahi edemez. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise, az önce de belirttiğimiz gibi, kendi işinizi yapıp kendi paranızı yine kendiniz kazanmanızdır. Şimdi de gelelim, hayatımızı değiştirmek adı altında, kendi işimizi kurmanın püf noktalarına…


Kendinizi İyi Tanıyın

Hayatımı Nasıl Değiştirebilirim?

Hayatınızı değiştirmek adına kuracağınız kendi işinize yapmanız gereken ilk şey, kendinizi çok iyi derecede tanımanızdır. Yani siz, neleri seviyorsunuz ve nelerden hoşlanıyorsunuz, nelerden zevk alıyorsunuz ve sizin merakınızı çeken konular da nelerdir. İşte ilk olarak bunu saptamalı ve bu konu üzerinden de kendinizi çok iyi derecede geliştirmelisiniz.


Zor Olacak Ancak Vazgeçmeyin

Hayatımı Nasıl Değiştirebilirim?

Şunu da belirtmekte fayda vardır ki, hayallerimize uzanan hiçbir yol kolay ilerlenecek bir yol değildir. Aynı şekilde, kendi işimizi kurmak, hiç kimseye bağlı kalamamak ve aynı zamanda da, kendi hayatımızı değiştirmek adına yapacağımız şeylerde hiç mi hiç kolay olmayacaktır. O yüzden, tam da bu noktada karşımıza çıkan zorluklara karşı dirençli olmalı ve her türlü zorluğa karşı da adeta bir savaş içerisine girmeliyiz. Çünkü kazananlar, hiçbir zaman vazgeçmeyenler ve her zaman güçlü kalanlardır. Ancak, kendi hayatınızı değiştirmek adına envai çeşit hayal kurup, hatta bu konuda da kendinizi çok iyi derecede tanısanız dahi, uğraş göstermeden hiçbir şey yapamazsınız. O yüzden, sizi hayattan koparacak birçok zorluğa karşı, en ufak bir vazgeçişinizde bile bir daha geri başlamanız inanın ki çok zor olacaktır. Siz, yavaş yavaş ilerleyin, en kolay olandan başlayın ve kendinizi bu konuların içinde olabildiğince de tutmaya çalışın. Hiçbir zaman vazgeçmeyin ve her daim emek gösterin.