Son güncelleme: 8 Şubat 2020

İnsan, hayallerinin peşinden gittiği bazı zamanlarda bunun bir anlamda ürkütücü ve biraz da korkunç olduğunu düşünebilir. Çünkü, hayatınız ve klişe alışkanlıklarınız dışından çıkmak adına aklınızdan geçen her türlü düşünce ve yaptığınız her türlü eylem isanı bazı sıkıntıların da içine sokmaktadır. Ancak insan, hedefleri doğrultusunda gerekli hazırlıklarını yaptıktan sonra, kurduğu hayalleri gerçekleştirmek adına kendisine söz verdikten sonra yapamayacağı şey ve başaramayacağı hiçbir hedef yoktur. Biz de, hayallerinizi gerçekleştirmek adına nelere ihtiyacınız var, hayallerinize ulaşmak için neleri yapmalısınız veya neleri yapmamalısınız, bunları araştırdık ve sizler için yazık. İşte karşınızda, hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları başlıklı yazımız, keyifli okumalar dileriz. 

Ayrıca, YENİ YIL HEDEFLERİMİZ NELERDİR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hayallerinizi Gerçekleştirmenin Yolları / 1. Adım; Plan Yapmak

Hayallerinizi Gerçekleştirmenin Yolları

Hayallerinizi Maddelere Ayırın: Aslında, hayalinizdeki şeylerin ne olduğunu tam anlamıyla bilmeniz biraz zor olabilmektedir. Onun için, hayallerinizi tam anlamıyla tespit etmek ve tespit ettiğiniz bu hayallere en iyi şekilde ulaşmak adına hayallerinize maddeler halinde ilerlemeniz gerekmektedir. Öncelikle, geniş çaplı bir düşünce içerisine girin. Düşündüğünüz şey, neleri istediğiniz, neleri başarmanız gerektiği şeklinde olmalıdır. Daha sonra da, bunları bir yere not edin. Daha sonra da not aldığınız bu hayallerinizi, sırayla gerçekleştirmeye çalışmanız sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.

Şu An Bulunduğunuz Durumun Değerlendirmesini Yapın: Artık, en önemli hedeflerinizi kendiniz için belirlediniz. Sıra geldi, belirlediğiniz bu hedefleri sırayla gerçekleştirmeye. Ancak bundan önce yapmanız gereken bir şey daha var, şu an bulunduğunuz durumu kontrol etmek. Burdaki maksat, o an gerçekleştirmeye koyulduğunuz hayal için nelere sahipsiniz. Yetenek anlamında, elverişlik anlamında, zihinsel anlamda ve maddiyat anlamında ne kadar yeterli veya yetersiz olduğunuzu iyi bilmelisiniz. 

Hayallerinizi Gerçekleştirmek Adına Size Engel Olan Şeyleri Belirleyin: Hayatınızda, bazı zorluklar vardır ki sizi birçok anlamda olumsuz etkilerler. Her anlamda olduğu gibi, hayallerinizi gerçekleştirme anlamında da karşınıza birçok zorluk ve olumsuzluk çıkabilmektedir. Bu zorlukları iyi bilmeli, ölçmeli, derecelendirmeli ve ona göre de sorun çözme metotları uygulamalısınız. Ama şunu da sakın ha unutmayın ki, sizin hayalleriniz, sizin hayatınıdaki birçok şeyden çok daha önemli bir konumda. Eğer ki, hayallerinize engel olan her ne var ise karşınızda, yıkın geçin onu.

Artık tüm planları yaptınız, her şey hazır. Hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları konusundaki ikinci kısıma gelebiliriz. Harekete geçin! Hayallerinizi gerçekleştirmek ve hedeflerinize ulaşmak adına yaptığınız planları, tek tek uygulamaya alın. Hiçbir şekilde vazgeçmeyin ve de kendinize tam teşekkürlü bir şekilde inanın. Bu yolda belki engeller ile karşılaşacaksınız, belki moralinizi bozmaya çalışacaklar veya da en kötüsü, siz hayallerinize sırf ulaşamayasınız diye bazı kişiler, kendi aralarında seferber bile olacaklar. Ancak siz, tüm bunlarla mücadele verin, onlara boyun eğmeyin, en önemlisi de kendinizi hiç kimselere ezdirmeyin. 


Moralinizi Hiçbir Zaman Bozmayın

Hayallerinizi Gerçekleştirmenin Yolları

Hayat, ihtimaller üzerine kurulu bir oyun gibidir. Yani, her şeyin bir ihtimali vardır aslında. Hatta geçmiş zamanlarda imkansız olarak gösterilen şeyler bile, zamanı geldiğinide gerçekleşmiş ve herkesin yapabildiği bişey olarak uygulanmakta bile olabilmektedir. Örneğin bu konuda, telefonla konuşmak, uçak ile seyahat etmek gibi örnekler verebiliriz. Şöyle bir düşünün, bundan tam 500 yıl önceki insalar, dünyanın her iki ucundaki insanın birbirleri ile yatıkları yerden konuşabileceklerinde ne kadar bir ihtimal veriyor olabilir? Veya da, çok uzak mesafelerin bile, havadan seyahat yolu ile çok kısa zamnlarda yapılabileceği hakkında ne düşünüyorlarmış? Bu tip şeyler, bir zamanlar hep imkansız olarak gözüken şeylerdi. Ancak şimdi, neredeyse herkesin kendisine ait bir telefonu var ve herkes dilediği zaman dünyanın herhangi bir noktasındaki bir kişi ile sohbet edip iletişime geçebiliyor. Yine herkes, bir zamanlar imkansız gözüken havadan çok kısa sürede ulaşım yapma eylemini uçaklar sayesine kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Peki, geçmiş yıllarda bu tip şeyler imkansız olarak gözükebiliyordu. Acaba, şu an imkansız olarak gözüken şeylerin yapımı ve hayata geçirilmesi sizce ne kadar sürecektir? Bunları düşünmek, şu an konumuzun biraz dışında. Bizim siz burada vermek istediğimiz mesaj şu;

Bazı insanlar, hayalini kurduğunuz ve yapmaya kalkıştığınız şeyin sizin açınızdan yapılmasının imkansız olabileceğini söyleyebilirler. Sizin hiçbir şekilde başarı elde edemeyeceğinizi düşünürler ve sürekli olarak moralinizi bozarlar. Zaten, hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları arasında, insanlara kulak asmamak ve kişinin kendi hedefleri doğrultusunda ilerlemesi de vardır. O yüzden siz de, hayallerinizi gerçekleştirmek adına insanlara kulak asmayın ve yalnızca kendi hedefleriniz doğrultusunda kafa yorun.

İnsanlara kulak asmayıp, hayallerinizin peşinden gitmeyi seçtiniz diyelim. Bu sefer de, bazı başarısızlıklar ile karşılaşmanız olası ihtimaller arasındadır. Ancak unutmamak gerekir ki, bu hayatta istenen ve yapılmaya kalkışılan her şey daha ilk seferde başarı ile sonuçlanmış olsaydı, ne hayal denen bişey kalırdı ne de emek denen bir şey kalırdı. Çünkü herkes aklına gelen şeyi anında yapabileceği için, rekabet ortamı da oluşmazdı, doğal olarak insanın bu konuda kendini geliştirmesi de saçma olurdu. Ancak, bu kural böyle değildir. Hiçbir hayal, anında gerçekleşmez. Bazen, yeri gelir ki denemeye başladığınız daha ilk anda ardı ardına olumsuz sonuçlar alırsınız ve bu durum sizin moralinizi de çok ciddi anlamda düşürür. Ancak unutmayın ki, kaybettiğinizde veya da başarısız olduğunuzda değil, pes ettiğinizde yenilirsiniz. Her bir kaybedişi ve her bir başarısızlığınızı birer yeniden hazırlanma fırsatı olarak görün ve her bir denemenizi bir önceki denemenizin daha üstünde bir performans ile yapın. Unutmayın ki, bir gün başaracaksınız bunu biliyoruz, ancak kaç kez başarısız olduktan sonra, işte onu bilemiyoruz. O yüzden, sürekli olarak yeniden hazırlanın ve bir kez daha deneyin. Başarıya ulaştığınız vakit ise, mevcut başarınızı süreki olarak taçlandırın. Sürekli üstüne koyarak ilerlerin, sürekli yeni şeyler deneyin. Bu sayede göreceksiniz ki, o alanının en iyisi siz olmuşsunuz ve hiç kimse sizin başarı oranınıza ulaşamamakta. 


Hayallerinizin Peşini Asla Bırakmayın

Hayallerinizi Gerçekleştirmenin Yolları

Diyelim ki, artık hayallerinize ulaştınız ve istediğiniz seviyeye geldiniz. Daha sonra ne yapacaksınız? Kendinize şunu mu diyeceksiniz, “hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları konusunda edindiğim bilgiler dahilinde kendi hayalimi gerçekleştirdim, bu kadarı benim için yeterli olacaktır”. Veya da şunu mu diyeceksiniz, “hayallerinizi gerçekleştirmenin yolları konusunda okuduğum yazıda çok şey öğrendim ve artık kendi hayallerimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ancak hayallerimi gerçekleştirmem yetmez, gerçeğe dönüştürdüğüm hayallerimi daha da geliştirmeliyim” mi diyeceksiniz. Eğer ki, hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz ilk andan itibaren, bu kadarı benim için yeterli diyip, kendinizi o konuda geliştirmekten alıkoyarsanız, geride kalırsınız. Çünkü günümüz dünyası, sürekli olarak gelişmekte ve değişmektedir. Muhtemelen sizin hayal edip de gerçekleştirdiğiniz alan da, büyük bir değişim ve gelişim içerisinde olacaktır. Siz de, bu değişimlere ayak uydurmak adına, hayalinizi gerçekleştirmek ile kalmayın, daima geliştirin.

En son olarak ise, birçok şey hayal edip de, bu hayalini gerçekleştirmek adına hiçbir zaman harekete geçmemiş veya harekete geçtikten sonra karşılaştığı ilk zorlukta tüm hayallerinden vazgeçen onca kişi arasında, hiçbir şekilde pes etmemiş ve kendisine daima inanmış birisi olarak kendinizle gurur duyabilirsiniz. 🙂