Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Şöyle bir düşünün, sizce biz, kaderimizi değiştirebilir miyiz? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir elbette. Bazı kişiler, kaderimizin önceden belirlendiğini ve bunun asla değişmeyeceğini savunurken, bazılarımız ise, kaderimizi belirleyen kişinin tamamen kendimiz olduğu görüşünü savunur. Bu iki görüş kavramı, felsefede de birbirinden ayrılmaktadır. Fatalizm, yani kadercilik; her şeyin daha önceden doğa üstü güçlere sahip bir varlık tarafından belirlendiği ve bizim kaderimizin de o doğa üstü güçlere sahip varlık tarafından oluşturulduğu görüşü hakimdir. Bir de determinizm vardır ve şu görüşü savunur; insanın kaderi, yine insanın iradesine ve maddi, manevi durumuna bağlıdır der. Bunlar, bizim kaderimiz hakkındaki görüşler olup, geleceğimizi inşa edişimizde de bize önemli ölçüde etki eder. Çünkü, bir insan geleceğini şekillendirmek için bir uğraş çaba sarf etmeye başlamadan önce, yapacağımız her şeyin daha önceden belirlendiğini ve bizim de buna hiçbir şekilde etki edemeyeceğimizi savunursa, o kişi geleceğini inşa etmede pek de etkili olamaz. Çünkü o, her ne kadar uğraşırsa uğraşsın, eninde sonunda kaderine yenik düşeceğini ve kaderinin onu sürükleyeceği yolda ilerleyeceğini sanar. Ancak öte yandan, kaderinin tamamen kendi görüşüne, fikirlerine, davranışlarına, gayretine ve bakış açısına bağlı olduğuna inanlar vardır ki, işte onlar önce kaderlerini belirler, sonra kendilerini değiştirir ve en sonunda da dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için uğraşırlar. Çünkü, kendisine inanan ve başarmak adına ter döken birisi, etrafı için de güzel şeyler ister. Bu tip insanların dünyada yaygın olduğunu varsayarsak, sizce dünya daha yaşanılası bir yer haline gelmez mi? Evet, ne demiştik; geleceği şekillendirmek… Sizce insan, geleceğini şekillendirmeye nerden başlamalı? Biz deriz ki, insan değişime ilk önce kendisinden başlamalı. İlk önce kendisini değiştirmeli ki dünya değişsin, dünya güzelleşsin ve dünya daha yaşanılası bir yer haline gelsin. Şimdi, size kısaca şundan bahsedeceğiz; geleceği şekillendirmenin 5 yolu nedir? 


1. Canlı Yaşamını Korumak

Geleceği Şekillendirmenin 5 Yolu

Bizler, zekamız ve düşünme yeteneğimiz ile her ne kadar diğer canlılardan üstün olarak görsek de kendimizi, diğer canlılara açık ve net olarak muhtaç ir şekilde yaşıyoruz. O yüzden de, gelecek adına yapacağımız her türlü hamlede diğer canlıların da payı ve emeği olacaktır. O yüzden bizler de bir insan, bir canlı olarak, diğer canlıların yaşama hakkına sahip çıkalım ve onları koruyalım. 


2. Doğayı Taklit Etmek

Geleceği Şekillendirmenin 5 Yolu

Geleceği şekillendirmede ve daha gelişmiş bir hayat yaşamada, doğayı taklit etmek son derece önemlidir. Örneğin; uçakların kuşlara benzetilmesi, deniz altlarının balinalara benzetilmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bunu daha da geliştirerek, daha modern ve daha gelişmiş bir geleceğe imza atabiliriz. Geleceği şekillendirmenin 5 yolu arasında doğanın rolü oldukça büyük. 


3. Var Olanı Geliştirmek

Geleceği Şekillendirmenin 5 Yolu

Geleceği şekillendirmenin 5 yolu her zaman gelişmekten geçer. Aslında insanlık olarak birçok yeniliğe imza atmış canlılarız. Geleceğimizi da daha güzel ve daha modern yapmak adına, kendi kaderimizi olumlu yönde geliştirmek adına, geçmişte yaptığımız şeyleri daha da geliştirebiliriz. 


4. Merak Etmek

Geleceği Şekillendirmenin 5 Yolu

Geleceği şekillendirmenin 5 yolu arasından bir diğeri de, meraklı olmak ve yeni şeylere heveslenmektir. Çünkü insan, her yeniliğin kaynağı olarak merakını konuşturur aslında. Bizler, merak ettik ve yaptık, merak ettik ve inşa ettik, merak ettik ve tasarladık… Hiç şüphesiz ki, kendi kaderimiz ve kendi geleceğimiz de merak seviyemize bağlı olacaktır. Kendi kaderimizi belirlemek, ne olacağımızı ve nasıl yaşacağımızı şekillendirmek adına merakımızı hiçbir zaman yitirmeyelim.


5. Sorgulamak

Kaderimiz, geleceğimiz ve ne olacağımız bir yandan da bizim ne kadar merak edici olduğumuz kadar, ne kadar sorgulayıcı olduğumuza da bağlıdır. O yüzden, geleceğimizi şekillendirmenin 5 yolu arasında, sorgulamanın da mutlaka olması gerektiğini unutmayalım. 

Ayrıca;

Daha iyi bir geleceğe sahip olmak, karakterimizle de doğru orantılıdır. Bu konuda yazdığımız, İYİ BİR KARAKTERE SAHİP OLMANIN 5 YOLU başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Tüm bunların yanında, kendimizi sürekli olarak geliştirmeyi de ihmal etmemeliyiz elbette. Bizler de bu konuda sizler için harika bir içerik ürettik ve KENDİMİZİ GELİŞTİRMENİN YOLLARI başlıklı bu yazıyı hazırladık.

Tabi, yeni nesillerin de iyi bir şekilde yetişmesi için de ayrıca seferber olmamız gerekir. Bu konuda yazmış olduğumuz İYİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.