Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsan nesli, ilk var olduğu zamandan günümüze kadar ki süreç içerisinde sürekli yeni şeyler öğrenerek hayatını devam ettirmiştir. Bu süreç içerisinde kendisini sürekli olarak geliştiren insanlar; öğrenme ile kendisine sürekli yeni şeyler katarak ilkel çağlardan günümüz teknolojisine kadar inanılmaz bir şekilde ilerleme katetmiştir. Bu yazımızda ise, öğrenmenin öneminden ve daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu nedir ondan bahsettik. Eğer ki, “ben zaten hali hazırda bir iş ile meşgulüm ve yeni şeyler öğrenmek adına kendime hiç vakit ayıramıyorum” diyecek olursanız, hiç merak etmeyin zaten biz sizi düşündüğümüz için böyle bir yazı hazırlama gereksinimi duyduk. Çünkü yazımızın amacı, öğrenmenin bilimsel yolları hakkında çeşitli bilgiler vermek, biz bunu konu aldık. Ancak, daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu nedir şeklinde de bu konuyu biraz daha size uygun bir hale getirmeye çalıştık. Çünkü, çoğu insan zaten farklı şeyler ile meşgul olduğu için kendilerine yeni şeyler öğrenmek adına pek de vakit ayıramayabilirler. O yüzden, daha hızlı öğrenme teknikleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızı okumaya devam edelim. Bu sayede sizler de yeni bilgi ve yöntemleri daha kolay, daha hızlı ve daha pratik bir şekilde öğrenebileceksiniz. 

“Bu güne kadar yaşadığınız hayatınızda yaptıklarınızı hayal edin yaşadığınız tüm bu süre içerisinde duyduğunuz pişmanlığı ölçmeye çalışın. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için HAYATIMI BOŞA MI HARCADIM HİSSİ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.”


Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu Nedir?

Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu

Daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu nedir? Şeklinde araştırma yapan kişiler, öğrenme sürelerinden tasarruf etme adına böyle bir araştırma yapma gereksinimi duyarlar. Çünkü, yazımızın giriş kısmında da detaylıca bahsettiğimiz üzre, çoğu kişi zaten hali hazırda başka işler ile meşgul olurlar. Bu nedenle de kendilerine yeni şeyler katma ve kendilerini yeni şeyler üzerinde geliştirme konusunda biraz daha ağır kalan bu kişiler, bu sefer de yeni şeyler öğrenmenin en kısa ve en kolay kolunu ararlar. Bu doğrultuda bir düşünce ve eylem içerisindeyseniz, şu an doğru yerdesiniz. Melankolik Yaşam ekibi olarak bu konuyu en yalın ve öz hali ile sizler için araştırdık. 

Şimdi, daha kolay öğrenmenin bilimsel ve en hızlı yolu nedir şeklindeki araştırmamızı, 5 madde halinde gerçekleştirdik. Bu maddeler denenmiş yöntemler kullanılarak keşfediliş en hızlı öğrenme teknikleri ve bilime dayanan, daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu şeklindeki öğrenme teknikleridir. Öncelikle dilerseniz bu hızlı ve bilimsel öğrenme tekniklerini maddeler halinde verip, ardından da tek tek başlık halinde açıklayalım. Sizler içi gerçekleştirdiğimiz araştırma sonucunda ulaştığımız daha kolay öğrenmenin en hızlı ve daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu hakkındaki maddeler şu şekilde;

  • Hayattaki Rutinlerinizden Kurtulun

  • Hayatınız Boyunca Maceracı Birisi Olun

  • Ancak Şunu Da Unutmamak Gerekir; Öğrenme Konusunda Sakın Aşırıya Kaçmayın

  • Öğrendiklerinizi Pekiştirme ve Daha İyi Kavrama Adına Öğrendiklerinizi Başkaları ile Paylaşmayı İhmal Etmeyin

  • Aynı Anda Birden Fazla Konuya Odaklanarak Kendinizi Yormayın

Daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu ve daha kolay öğrenmenin en hızlı yolu şeklindeki başlıklarımızın sıralanışı bu şekilde. Bu başlıkların içerisinde hem bilimsel hem de denenmiş ve etkisi gözlemlendim öğrenme teknikleri ve öğrenirken dikkat edilmesi gereken şeyler mevcuttur. 

Şimdi, konu başlıklarını tek tek açıklamaya geçmeden önce, daha hızlı ve daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu hakkındaki bilgilerden çıkarabileceğimiz sonuç nedir biraz da ondan bahsetmekte de fayda var. 

Daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu şeklinde hazırladığımız yazımızı kategorilere böldüğümüzde ve daha detaylı anlattığımızda, bu konudan şu sonucu çıkarabiliriz. Eğer ki, bizim bu hayattaki kapasitemizi en üst seviyeye çıkartarak bizim varoluşumuzu sağlayan öğrenme yeteneğimizi en üst seviyeye çıkartmak istiyorsak, burada bahsedilen en hızlı öğrenme ve en bilimsel öğrenme tekniklerini uygulamamız gerekmektedir. Peki bu yöntemleri hayatımızda uygulamamız yeterli midir diye soracak olursanız; Burada bahsettiğimiz öğrenme teknikleri sadece sizi yönlendirecek olan ve size öğrenmenin püf noktalarını öğretecek bir kılavuz gibidir. Burada belirleyici nokta buradaki yöntemler değil, sizin burada bahsedilen en hızlı öğrenme tekniklerini ne denli olarak kendi hayatınızda uyguladığınızdır. Eğer ki siz, gerçekten de hızlı bir şekilde öğrenerek kendinizi sürekli olarak geliştirmenin ve hayat okulunda ilerlemenin peşindeyseniz, burada belirttiğimiz yöntemleri düzenli olarak uygulamalı ve kendinizdeki öğrenme farkını gözlemlemelisiniz. Tabi, buradaki yöntemlere güvenerek, birden fazla işi ve birden fazla öğrenme konusunu aynı anda yürütmeye de çalışmamak gereklidir. Çünkü, biz her ne kadar bazı tekniklerimize sadık kalsak da, her birimizin kendisine göre kapasitesi olduğu için, bize lütfedilen bu beyni birden fazla konuya dahil ederek yormamamız gerekmektedir. Birden fazla konuyu ve birden fazla öğrenme konusunu hep bir anda kavramak yerine, bu konuları yavaş yavaş ve tek tek öğrenmeye çalışmak hem bizi büyük bir yükün altından kurtaracaktır, hem de iyi öğrenmemizi sağlayacaktır. Tabi öğrenme noktasına kendinize birtakım hedefler koymak, o hedefi gerçekleştirene kadar öğrenerek kendinizi o konuda daima geliştirmeye çalıştırmak ve hedefinize ulaştığınız anda da, bu başarınızın devamlılığının sağlamanız çok önemlidir. Herhangi bir hedefiniz olmasa bile, yeni bir konuyu öğrenmeye başladığınızda kendinize o konu ile ilgili bazı hedefler koyarak, koyduğunuz o hedefleri birer birer gerçekleştirmeye çalışın. Bu sayede, birden fazla konuda bilgi ve beceri hakimi olarak hayatın birçok alanında diğer insanlardan çok daha ileri bir düzeyde kapasiteye sahip olmuş olacaksınız. Son olarak, öğrenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi herhangi bir zorluk olarak değil de, bunları kendiniz için önemli gereksinimler olarak görmeniz sizin açınızdan çok daha faydalı olacak ve sizi daha sağlıklı bir şekilde geliştirecektir. Böylelikle de sürekli yeni şeyler eşliğinde kendi hayatınıza renk katacak ve da mutlu bir şekilde yaşayabileceksiniz.

“Çoğu zaman kendimize bile yaptığımız önyargılarımızı, kontrol etme bu önyargılar hakkında çok daha detaylı bilgi edinme adına sizler için paylaştığımız EN YAYGIN PSİKOLOJİK ÖNYARGILAR başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu: Adım 1 / Hayattaki Rutinlerinizden Kurtulun

Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu

Bizler daha çok küçükken bile, büyüklerimizi tarafından şu cümleyi duyarak büyüdük diyebiliriz, “bir şeyi ne kadar fazla tekrar edersen o kadar iyi öğrenirsin” Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalarda, herhangi bir şeyi sık sık tekrar etmenin o şeyi kalıcı bir şekilde öğrenme konusunda sanıldığı kadar etkili olmadığını tespit edildi. O yüzden, hayatımızdaki rutinlerden kurtularak daha hızlı ve daha etkili öğrenmek amaçlı bir şekilde kendimize biraz daha fazla vakit ayırabilir, bu vakit çerçevesinde de çok daha yeni şeyler öğrenebiliriz. 

“Eğer hayatınızda sürekli öğrenmeyi ve sürekli öğrenerek de sürekli başarılı olmayı hedefleyen birisi iseniz, SÜREKLİ ÖĞRENEREK BAŞARILI OLMAK başlıklı yazımızı okumanınızı ve burada anlatılanları kendi hayatınızda uygulamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.


Hayatınız Boyunca Maceracı Birisi Olun

Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu

Öğrenme hevesi ile yaşayan kişiler, öğrenme konusundaki gelişimlerini yeni yerler ve yeni şeyler keşfederek sağlarlar. Bu süreçteki kişiler, daima macera içerisinde olmak ve bu yöntem ile öğrenmeyi benimsemiş kişilerdir. Özelikle de uygulamalı olarak öğrenecekleri bir şeyde, içerisinde hiçbir korku barındırmayan bu kişiler, hayatları boyu maceracı bir ruha sahip olarak kişisel gelişimlerini de en iyi şekilde sağlamış olurlar. Siz de, başta hedefleriniz ve hayalleriniz doğrultusunda yeni şeyler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için tüm hayatınız boyunca maceracı birisi olun ve bu sayede bilgi dağarcığınız da önemli ölçüde gelişme katedebilsin.


Ancak Şunu Da Unutmamak Gerekir; Öğrenme Konusunda Sakın Aşırıya Kaçmayın

Daha Kolay Öğrenmenin Bilimsel Yolu

Beynimiz, gerçekten de harika bir şekilde programlanmış ve sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye ve de sürekli olarak kendisine geliştirmeye son derece açık ve son derece müsait bir organımımızıdır. Ancak, beynimizi gereğinden fazla yorarak bu organın sahip olduğu öğrenme yeteneğini çoğu zaman olması gerekenden daha az bir seviyede ilerletiyoruz. Daha hızlı ve daha bilimsel öğrenme tekniklerini edinmek ve bu teknikleri kendimizce geliştirmek için şunu asla unutmamak gerekmektedir; öğrenme konusunda sakın ha aşırıya kaçmayın. Çünkü bu sebeple, beynimizi gereğinden daha fazla yorarız ve çok kolay bir şekilde öğrenebileceğimiz bilgileri bile öğrenmekte güçlük çektiğimiz anlara da şahit olma ihtimalimiz artar. 


Öğrendiklerinizi Pekiştirme ve Daha İyi Kavrama Adına Öğrendiklerinizi Başkaları ile Paylaşmayı İhmal Etmeyin

Öğrendiğiniz mevcut bilgi ve yöntemleri geliştirmek ve bu bilgilerin beyninizde ve zihninizde kalıcı olmasını sağlamaktaki en iyi ve en etkili yol ise hiç şüphesiz ki; öğrendiklerimizi pekiştirmek ve daha iyi kavramak adına öğrendiklerimizi bir başkası ile paylaşmayı ihmal etmemektir. Yani bu demek oluyor ki, bir şeyi öğretmek o şeyi öğrenmenin en etkili yoludur. Çünkü, siz öğrenirken aynı zamanda karşınızdakine de öğretmiş olacaksınız, bu sayede öğrendikleriniz ve aklınızda kalanlar ile daha iyi bir şekilde pratik yapmış olacaksınız ve bu bilgilerin hafızanızdaki kalıcılığı da çok önemli bir ölçüde artacaktır. Siz de daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu olarak öğrendiklerinizi pekiştirmek ve yine bu öğrendiklerinizi çok daha iyi bir şekilde kavrama adına başkaları ile paylaşmayı sakın ha ihmal etmeyin. Yani kısaca, öğreterek öğrenmeye çalışın.


Aynı Anda Birden Fazla Konuya Odaklanarak Kendinizi Yormayın

Bir önceki paragrafta bu konudan bahsetmiştik. Etkili, bilimsel ve de hızlı bir şekilde öğrenmeyi hedefliyorsanız, içerisinde bulunduğunuz an için sadece tek bir konuya odaklanmalısınız diye. Örneğin, bir sporcuyu düşünün. Bu sporcu, konsantrasyon antrenmanı sırasında yani yine örneğin, futbolda pozisyon alma konusunda kendini geliştirdiği bir antrenmanın içinde olsun. Bu sporcu, futbolda kendini geliştirme antrenmanı yaptığı sırada aynı zamanda basketbol antrenmanı da yaparsa ne yazık ki basket konusunda pek fazla ilerleyemeyecek, aynı zamanda da futbol konusunda da istediği ölçüde bir çalışma sergileyemeyecektir. Ancak bu sporcu, ilk önce futbol konusunda kendisini olabildiğince geliştirip, ondan sonra da basketbol konusunda kendisini geliştirme adına girişimlerde bulunmuş olsa, her iki sporu da istediği ölçüde istediği ve başarabildiği seviyenin en üst noktasınca gerçekleştirebilir. O yüzden, siz de daha kolay öğrenmenin bilimsel yolu olarak ve daha kolay öğrenmenin hızlı bir yolu olarak aynı anda birden fazla konuya odaklanarak kendinizi yormayın, öğrenmek istediğiniz kolar üzerinde tek tek ilerlemeye ve kendinizi de yavaş yavaş geliştirmeye çalışın. 

Bu yazımızda anlattığınız tüm konuları kendi hayatınızda daha iyi ve daha sağlıklı bir şekilde uygulamak için, kendinizi bu konularda ilk önce heveslendirmeniz, yani bu konulara olan isteğinizi arttırmanız gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak en iyi motivasyon ile olan bir şeydir. İhtiyacınız olan motivasyonu, melankolikyasam.com adresinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Kendinizi daha iyi bir şekilde motive etmek ve gelişmek adına MOTİVE OLMANIN PÜF NOKTALARI başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.