Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Yaşadığımız iyi veya kötü olayların her birinden ders çıkarmayı başarabildiğimiz taktirde, daha güçlü ve daha olgun bireyler oluruz. Olaylara ve bireylere iyimser yaklaştığımızda, yaşadıklarımızdan iyimser sonuçlar çıkarttığımızda daha sağlıklı ve mental açıdan daha kontrollü oluruz. Hayat, bize bazı olumsuzlukları aynı anda yaşatabiliyor. Örneğin, aşk, arkadaş ve iş hayatımız aynı anda bozulabilir ve bu durum bizi yerle bir etmeye yeterlidir. Ancak, tüm bu olumsuzlukları kontrol etmeyi başarırsak, güçlü insanlar olursak her şeyin kolayca üstesinden gelebiliriz. Zihinsel açıdan güçlü olmak zor değildir, sadece nerede ve nasıl davranmamız gerektiğini bilmeliyiz. Çünkü dünyada zihinsel açıdan güçlü insanlar var ve sen neden onlardan birisi olmayasın? İşte, zihinsel açıdan güçlü insanların özellikleri. Siz de bu özellikler arasından kendinizde olanları güçlendirebilir, olmayan özellikleri de edinmek için çaba sarf edebilirsiniz. 


Zihinsel açıdan güçlü insanlar, duygularını ve mantıklarını nasıl dengede tutacaklarını çok iyi bilirler.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Bir çoğumuz, özellikle de karar verme aşamalarında ya aklımıza, ya da mantığımıza yenik düşüyoruz. Duygusal ve mantıksal psikolojiyi dengelemek, zihinsel açıdan güçlü insanların özellikleri arasındadır. 


Zamanlarının değerini bilirler, zamanı daima verimli kullanırlar.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

İnsanlar, bir işi yapmamak adına onlara bahane uydurabilmektedir. Sanki o işi yapmak, bizi çok yoracak ve yıpratacak gibi hissederiz. Ancak zihinsel açıdan güçlü insanlar için, bu durum çok daha farklıdır. Çünkü onlar, ne yapmaları ve hangi işi bitirmeleri gerektiğinin farkında oldukları vakit, hiç düşünmeden işlerini yapmaya koyulurlar. Böylece hem işlerini hallederler, hem de o işe harcamaları gereken zaman diliminde başka şeylerle meşgul olmayıp zamanları da boşa harcamamış olurlar. 


Kendi yeteneklerine güvenirler ve değişimden korkmazlar. 

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Hayatın kendisi başta olmak üzere, birçok şey zamanla değişir. Değişim konusunda Charles R. Darwin’in şu sözü geliyor akıllara, “Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan… Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan.” Yine kıyaslama üzerinden gidelim; bazı insanlar,” değişim bana göre değil, ben neysem oyum, asla değişemem” gibi söylemlerde bulunurlar. Ancak, zihinsel açıdan güçlü insanların özellikleri arasında; değişime adapte olarak, değişimin getirdiği tüm zorluklara göğüs germek ve o zorlukların üstesinden gelmek vardır. Yani zihinsel açıdan güçlü insanlar, kendi yeteneklerine güvenirler ve değişimden korkmazlar


Korkuları ile yüzleşirler ve gerçek cesareti kendilerinde ararlar

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

+ Gökdelenin 45. katındayız balkondan aşağı bakamam.

– Neden?

+Çünkü benim yükseklik korkum var. 

Bu diyalog size biraz tanıdık geldi mi? Birçoğunuz böyle bir diyaloğa katılmış veya şahit olmuştur elbet. Ancak, zihinsel açıdan güçlü insanlar arasında böyle bir konuşma asla geçmez. Çünkü onlar korkularının üzerine giderek onu yenerler. Önceden korktukları konularda, korkularını yenmek için gerçek cesareti kendilerinde ararlar. E zaten binanın 45. katına çıkmaktan korkmamışsın, aşağı bakmaktan mı korkuyorsun derler insana 🙂 Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri


Hatalarından ders çıkarırlar ve daha iyisini yapmaya çalışırlar.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Her insanda bulunması gereken, bulunduğu insanı da daha güçlü bir birey yapan özelliktir, “hatalarından ders çıkartarak daha iyisini yapmak”. Zihinsel açıdan güçlü insanların özellikleri arasında da yerini almaktadır. Örneğin, mental açıdan güçlü insanlara hatalarını söylemenize hiç gerek yok. Çünkü onlar, hatalarının her zaman farkında olurlar ve her zaman daha iyisini yapmayı hedeflerler. 


Kimsin ve kim olmak istiyorsun?

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Zihinsel açıdan güçlü insanlar, bu tip sorulara karşı her zaman yaratıcı cevaplar verebilmektedir. Ayrıca onlar, bu sorulara her zaman mütevazi cevaplar verirler. Peki, sen kimsin ve ne olmak istiyorsun?


Diğer insanların başarılarını kutlarlar.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Zihinsel açıdan güçlü insanların özellikleri arasında olan ve, aslında tüm insanlığın sahip olması gereken bir özelliktir; insanları tebrik etmesini bilmek. Öyle ki toplumda, bir başkası yeni bir şeye sahip olduğunda veya bir başarı elde ettiğinde, bazı insanlar bu durumu sürekli kıskanır. Çünkü onları için, kendi başarıları dışındaki tüm başarılar birer olumsuzluktur. Ancak, mental açıdan güçlü insanlar, karşısındakini tebrik etmesini bilen alçakgönüllü kişilerdir. Yarışmalarda ve spor müsabakalarında gördüğümüz, ikinci olanın birinciyi tebrik etmesi olayı, zihinsel açıdan güçlü insanlar arasında gerçekleşir. 


Önceliklerini iyi bilirler ve ona göre kararlar alırlar. 

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Zihinsel açıdan güçlü insanlar, bir karar alacakları vakit; bu karar beni ne şekilde etkiler diye detaylıca düşünürler. Böyle olunca da, hata yapma payları diğer insanlara oranla daha az olur. 


Kendilerini kanıtlamaya çalışmazlar, kendilerini geliştirirler.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Konuyu dönderdik dolaştırdık yine gelişime getirdik. Çünkü birçok insan, var olan yeteneklerini sürekli olarak birilerine kanıtlama mecburiyetinde hissederler kendilerini. Ancak zihinsel yönü kuvvetli kişiler, var olan yeteneklerini başkalarına kanıtlamaya çabalamak yerine, bu yeteneklerini daha çok geliştirmeye çalışırlar. Çünkü, kendilerini sürekli geliştirdikçe insanların onları ister istemez fark edeceklerinin farkındadırlar.


Her zaman gerçekçi kişilerdir.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Bazı insanlar kendilerini birçok konuda kandırırlar. Hatta bu durum bazen aşırı özgüvene neden olur ve kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkiler. Ancak, zihinsel yönü kuvvetli kişilerin özellikleri arasında böyle bişey asla yoktur. Onlar, kendilerine ve etrafındaki insanlara her zaman gerçekçi olurlar. Bu sayede de kendilerini asla kandırmazlar. 


Maddiyatla değil, kişilikle yaşamayı daha doğru bulurlar.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Evet, parası olan insan her zaman saygındır, önemlidir. Ancak, kişilik her zaman paradan önce gelir. Çünkü para bir gün biter, ancak kişilik asla bozulmaz. Mental yönü kuvvetli kişiler de bunun gayet farkında olup, kişiliklerini daima paradan ön planda tutarak yaşamaya çalışırlar.


Sonunda zafer varsa, sabretmeyi çok iyi bilirler. 

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Daha önce hiç, sonuç alamadığınız hedeflerinden vazgeçtiğiniz oldu mu? Eminim ki çoğu kişinin olmuştur. Örneğin, 5 yıl önce vaz geçtiğiniz bir hedefinizi düşünün, yaz vazgeçmeydiniz? Ne olurdu hiç düşündünüz mü? İşte zihinsel yönü kuvvetli kişiler, sonunda zafer varsa sabretmeyi çok iyi bilen kişilerdir. Unutmayın, başarının temel gereksinimleri arasındadır; inanmak, başlamak, çok çalışmak, istikrarlı olmak ve sabretmek. Eğer hayaliniz varsa, gerçekleştirmek için harekete geçin. Fakat sakın vazgeçmeyin, çünkü sonunda zafer var. 


İnsanları suçlamayı sevmezler, yaptıklarından kendilerini sorumlu tutarlar. 

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Zihinsel yönü kuvvetli kişiler, yaşanan olaylar sonucunda karşısındaki insanı asla suçlamazlar. Onlar, “bir olumsuzluk varsa, sorunun öncelikle kendimde aramalıyım” diye düşünen kişilerdir. Bu sayede kimsenin kalbini kırmamış ve insanlarının gururlarını incitmemiş olurlar. 


Zorluklara rağmen dimdik ayakta dururlar.

Zihinsel Açıdan Güçlü İnsanların Özellikleri

Başarıyla hiçbir zaman çiçekli yollardan gidilmez. Hatta, başarının adetinden midir geleceğinden midir bilemeyiz ama, yolu hep sinekli ve her zaman çamurludur. Çünkü, başarı zor bir ödüldür, herkes ulaşabilseydi adına başarı denmezdi. Bu yüzden çoğu insan, başarı yolunda ayağına batan ilk dikenle beraber vazgeçmektedir. Güçlü insanlar ise, aldıkları her darbeye rağmen yine de ayakta durmaya ve hedeflerine dimdik ilerlemeye devam ederler. 


Şükretmesini iyi bilirler.

Her insanın en büyük özelliklerinden biri olması gerekip, zihinsel yönü kuvvetli insanların ise en büyük özellikleri arasındadır, şükretmeyi iyi bilmek. Sahip oldukları her şey için şükredip, gözünü daha iyi olana dikerler. Ancak bunu illegal yollardan değil, tamamen hak ederek başarmaya çalışırlar.


Her zaman iyiye, daha iyiye…

Zihinsel kuvvetliliğini geliştirmekte kararlı insanlar, her zaman daha iyisini hedeflerler. Bu, onların mücadeleci özelliklerini de ortaya koyar. Çünkü onlar için hiçbir başarı asla tatmin edici değildir. 


Onlar için başarısızlık, ufak bir deneyimdi sadece.

Zihinsel yönü kuvvetli kişiler, başarısızlığı hiçbir zaman sonuç olarak varsaymazlar. Onlar için başarısızlık, ufak bir denemeydi sadece. Bu ufak denemeden ders çıkartırlar ve ikinci denemeleri her zaman daha olumlu sonuçlanır. Siz de güçlü bir zihinsel yapıya sahip olmak istiyorsanız, aldığınız başarısız sonuçları hiçbir zaman son nokta olarak görmeyin. Her zaman ayağa kalkın ve her zaman daha iyiyi hayal ederek çalışın. 


Sorunları, önce kafalarında çözerler. 

Zihinsel yönü kuvvetli kişiler, yaşadıkları sorunlara asla boyun eğmezler. Sorunların üstesinden gelme işini, ilk önce zihinlerinde hallederler. Ondan sonra da sorunlarını tek tek aşmayı başarırlar. Yani bu kişiler, “hadi bakalım, ne olacaksa olsun” demek yerine, “ben bu sorunları nasıl çözeceğimi iyi biliyorum” demeyi tercih ederler ve bu sözlerinde de her zaman haklı çıkarlar. 


Eksikliklerinin ve zayıf noktalarının üzerinde dururlar.

Zihinsel yönü kuvvetli insanların özellikleri arasında, eksikliklerini ve zayıf noktalarını bilmek de vardır. Bu kişiler, hangi konularda yetersiz kaldıklarını tespit edip, o konu üzerinde çalışırlar. Yani bir başkasının, kendi zayıf noktaları üzerinden onlara yüklenmelerine de izin vermemiş olurlar.


Her türlü olumsuzluğa karşı her zaman tetikte beklerler. 

Bazen yaşanan ani bir olumsuzluk, çoğu insanı derinden etkilemektedir. Ancak zihinsel yönü kuvvetli insanlar kendileri her zaman yaşanacak olan olası bir olumsuzluğa karşı tetikte tutarlar. Yani onlar için, yaşanan hiçbir hadise aniden olmaz, onları hiçbir negatif olay hazırlıksız yakalayamaz. 


Onlar için öğrenmenin yaşı yoktur.

Zihinsel yönü kuvvetli kişilerin en iyi özelliklerden bir tanesi de, sürekli öğrenmeye çalışmalarıdır. Onlar için öğrenmenin hiçbir zaman yaşı yoktur. Yeni bir güne öğrenerek başlarlar, yeni tanıdıkları insanlardan sürekli olarak bir şeyler öğrenmek isterler, yeni bir yere gittikleri zaman orda da öğrenirler. Yani kısaca, merak etmelerinin ve öğrenmelerinin sonucunda, zihinsel yönü kuvvetli bireyler olurlar. 

Evet, geldik yazımızın sonuna. Öncelikle bu yazımızda sıralamış olduğumuz, zihinsel yönü kuvvetli insanların özelikleri adındaki başlıkları iyi incelemelisiniz. Bunlardan kaç tanesi sizde var, bu özelliklerden hangilerine sahipsiniz. Buna göre de dilerseniz psikolojinizi, dilerseniz de hayattaki konumunuzu ölçebilirsiniz. Başarılarla dolu dünya denen bu filmde figüran olmak mı, yoksa başrol oynamayı mı tercih edersiniz? Seçim sizin. 

Bu özelliklerden birçoğuna sahip olmayabilirsiniz, zayıf bir yapınız da olabilir. Ancak değişim denen olguyu her zaman kabul etmeliyiz. Eğer negatif bir hayatımız varsa, bunu değiştirmek bizim elimizde, Bu gece uyursun, ertesi gün uyandığında ilk kitabını okursun, işte değişim. İlk sporunu yaparsın, işte değişim. İlk bilgiyi öğrenirsin, işte değişim. Değişim her yerde, peki biz nerdeyiz? Başarı ve değişimlerle dolu bu dünyada tam olarak neredeyiz? Peki ya, psikolojimiz değişim için yeterli midir? Eğer psikolojimiz değişim için uygun değilse, değişime önce psikolojimizi değiştirerek başlayalım. Psikolojimi değiştirmek için ne yapmalıyım? diye soracak olursanız, Psikoloji Filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Zihinsel yönü kuvvetli bir insan olmak için; düşünmeli, farkına varmalı, karar almalı, inanmalı, başlamalı, pes etmemeli, dayanmalı ve başarmalıyız. Bu süre zarfında da, olabildiğince olumlu yönde değiştiğimizi fark edeceğiz. Zihinsel güç nasıl kullanılır? Diye merak ediyorsanız da, hele bi bu gücü elde edelim, ondan sonrası kolay. Hele bir değişimi kabullenip, öğrenip, değişimi hayatımıza yansıtalım, o zaman farklı denizlere de yelken açabiliriz. Unutmayın! Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.