Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Güç, neredeyse tüm insanlık için çok önemli olan ve insanların ona ulaşmak için mücadele verdiği soyut da bir kavramdır. Güce sahip olmak isteyen herkes bunu; kendisi üzerinde, etrafındaki insanlar üzerinde, iyi veya da kötü bir şekilde gelişen durumlar veya da az önce saydığımız tüm her şey üzerinde kontrole sahip olmak ve hakimiyet kazanmak için ister. Ancak bazı insanlar da vardır ki, güç kavramını çok daha farklı bir boyutta algılar ve o doğrultuda hareket ederler. Örneğin iş hayatınız, iş hayatında güçlü ve kesin bir duruş sergilemek için neler yapılmalıdır sizce? Sadece iş hayatımızda değil, hayatın birçok noktasında iyi bir imaj yakalamak için, ilk olarak son derece iyi bir vücut diline sahip olmamız gerekmektedir. İşte bu noktada, vücut dilini kullanmanın önemi hakkında bilgi sahibi olmak ve edinilen bu bilgi dahilinde hareket etmek, kişiyi oldukça iyi bir konuma yükseltiyor. Ancak, örneklendirme üzerinden gitmemiz gerekirse yine iş hayatı üzerinden bir örneklerle yazımıza devam edelim. 

“Bu arada, vücut dilini kullanmanın önemli başlıklı yazıyı okumaya ufak bir mola vererek, toplumsal bütünlüğü sağlamak adına araştırarak yazdığımız ve okuduğunuzda cinsiyetçiliğe karşı bakış açınızı değiştirecek KADINLARA ÖĞRETİLMESİ GEREKEN ŞEYLER başlıklı farkındalık yazımızı okuyabilirsiniz.”


İş Hayatında Güçlü Bir Duruş Sergilemek için Ne Yapmalıyız? İş Hayatında Vücut Dilini Kullanmanın Önemi Nedir?

Vücut Dilini Kullanmanın Önemi

Dünyaca ünlü psikolog Amy Cuddy, Ted konuşması esnasında, kendi iç dünyasında derin bir hakimiyet kazanmak isteyen ve içerisinde liderlik ruhunu barındıran kişilere çok değerli öğütler vermektedir. Bu yazımızda da, ünlü psikolog Amy Cuddy’nin bu denli önemli öğütlerinden ilham aldık ve sizlere bu konudaki en kaliteli içeriği sunmaya çalıştık. Cuddy, Ted konuşması esnasında verdiği çok değerli öğütlerde; iş dünyası çerçevesinde iyi bir imaj ve güçlü bir duruş sergilemek, kendi liderlik ruhunu ön plana çıkarmak, başkalarının sizi anlama biçimini ve şeklini değiştirmek, kendi kendinizi anlama ve yorumlama şeklini değiştirmek ve ayrıca da nispete kolay olan yöntemlerden bahsetmektedir. Cuddy’nin bahsettiği bu yöntemlerindeki anahtar kelime olarak nitelendireceklerimizden biri de, güç pozudur. Çok etkili bir şekilde vücut dilini kullanmanın önemi konusunda, güç pozunun önemi çok büyüktür. Peki, etkili vücut dilinde güç pozu nedir? Etkili vücut dilinde güç pozu ne işe yarar? Şimdi de yeni bir başlık altında bu konuya yer verelim.

“Ayrıca, vücut dili etkili vücut dili kullanmanın yanı sıra, bu sayede yeni alışkanlıklar da kazanmak isteyebilirsiniz. Yeni alışkanlıklar kazanmak adına sizin için harika bir yazı önerimiz var. Siz de, hayatınızda ve gündelik işleyişinizde ufak değişiklikler yapmak için YENİ ALIŞKANLIKLAR KAZANMAK başlılı yazımızı okuyabilirsiniz.”


Etkili Vücut Dilinde Güç Pozu Nedir?

Vücut Dilini Kullanmanın Önemi

Etkili bir şekilde vücut dili kullanmak için en önemli etkenlerden birinin de güç pozu olduğunu söylemiştik. Öncelikle şunu söyleyebiliriz; güç pozu fiziksel görünüm ile psikolojik anlamda etki eden bir unsur olma özelliği taşımaktadır. Peki, güç pozunun beden dilindeki fiziksel şekli ve rolü nasıldır biraz da bunu inceleyelim.

Güç pozu; Güç pozu, kol ve diresekler iki yana doğru olabildiğince geniş bir şekilde açılıp, o an ki kaplanılan alanı olabildiğince genişletmeyle ve o şekilde yaklaşık olarak iki dakika boyunca durulan bir pozisyondur. Verdiği Ted konuşmasında da bu pozisyondan çok sık bir şekilde bahseden Cuddy, bu hareketi Daha Carney ile bir arada gerçekleştirmiştir ve etkisini ed bu sayede tüm herkeslere kanıtlamayı başarmıştır. Cuddy, güç pozu hareketinin sadece ve sadece 120 saniye sürdüğünü ve bu kadar kısa bir sürede insanın en etkin güç ve en iyi psikoloji seviyesine ulaşabileceğini savunmaktadır. Yani, vücud dilini kullanmanın önemi arasında yer alan güçlü poz hareketenizi, hemen hemen her gün gerçekleştirmeli ve bu sayede zihnimizi de iyileştirmeliyiz. 

Ayrıca, bu etkili vücut dili hareketinin yanı sıra kendi vücut dili stratejinizi de geliştirebilirsiniz. Nasıl mı?

“Vücut dilini geliştirmek her şeyden önce kişinin özgüveninin bir tür göstergesidir. Öyle ki, özgüveni yerinde olmayan bir kişi hiçbir şekilde kendisine fayda sağlayacak beden dilini gösteremez. Siz de, etkili vücut dilini kullanma ve daha özgüvenli birisi olmak için ÖZGÜVEN NASIL GELİŞTİRİLİR başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz”


Kendi Vücut Dili Hareketlerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Vücut Dilini Kullanmanın Önemi

Tabiki, ille de bizim burada önereceğimiz yöntemleri yapmak zorunda olmayabilirsiniz. Yine biz size öneriler veririz, siz ise bu öneriler arasında kendinize en uygun olanını seçer ve ona göre bu hareketleri kendi yaşantınızda uygulayabilirsiniz. Vücut dilini kullanmanın önemi adı altında, kendi bünyenizde uygulayabileceğiniz bazı vücut dili hareketleri şunlardır;

  • Sohbet esnasında karşısındaki ile göz teması içerisinde olmak. Bu yöntem her ne kadar vücut dili hareketlerinin dışında kalmış gibi gözükse de, aslında çok etkili bir vücut dili hareketidir diyebiliriz. Çünkü, karşınızdaki kişi ile etkili bir sohbetin içerisine giremediğiniz taktirde, vücut dili yeneneğinizin de pek bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü, vücut dili daha çok gözümüzle algıladığımız bir iletişim metodu olduğu için, öncelikle karşımızdaki kişinin dikkatini toplamamız gerekmektedir. Karşımızdaki kişi ile iyi bir iletişim kurabilmek için ise, göz temasına oldukça dikkat etmeliyiz. 

  • Kendimizden daima emin olmalıyız. Karşımızdaki ile iletişime girdiğimizde, kendimizden daima emin olduğumuz karşımızdakine sürekli olarak hissettirmemiz gerekmektedir. 

  • Ayrıca, beden dilimiz sadece iletişim esnasında kullandığımız bir metot değildir. Örneğin, kendimiz üzerinde kurduğumuz etkileşimde de beden dilimizi kullanmaktayız. Kendi kendimize kullandığımız beden diline örnek verecek olursak; bir resimi hatırlamak için “sol çapraz yukarıya” doğru bakarız. Bir sesi hatırlamak için “sola” doğru gözlerimizi kaydırırız. Bir duyguyu hatırlamak için de yine gözlerimizi “sağ çapraz aşağı” doğru kaydırırız. Kendi kendimize konuştuğumuz, yani kendimizle etkileşime girdiğimizde ise “sol çapraz aşağı” yöne doğru gözlerimizi kaydırırız.

  • Kişinin, özellikle yürüyüş yaparken iki kolunu arkada, belinin tam üzerinde kavuşturması, “ben bu ortamdaki en üst konumdaki kişiyim” fikrine işaret etmektedir. 

  • El sıkışma esnasında, taraflardan birinin diğerini kendine doğru çekmesi ise; Ben senden daha üst konumda ve pozisyon olarak da senin üzerindeyim mesajı vermektir. 

  • Karşınızdaki kişiyi dinlerken, ikna olmadığınızı düşündüğünüzde siz farkında olmasanız bile; eliniz çenenizde kapalı bir şekilde, yalnız iki parmağınız açık olacak bir vaziyette karşınızdakini dinlemeye devam edersiniz. Tabi karşı taraf hakkında içinizden geçen düşünceler olumsuz olduğu için, kaşlarınızda da hafif bir çatıklık oluşur.

  • Oturduğu yere olabildiğince yaslanıp, iki elini ense pozisyonunda birleştirmek ise üstünlük göstergesi olarak bilinir. Bu hareket; ben sizden daha üstünüm, siz de zamanı geldiğinde benim gibi üstün başarılar edinebilirsiniz mesajı vermektedir. Ancak bu hareket, her ne kadar sık bir şekilde uygulanıyor olsa da, toplum tarafından hoş karşılanmayan bir vücut hareketidir. 

Her konuda olduğu gibi, vücut dilini kullanmanın önemi konusunda da yeterli bilgiye ulaşmak için öğrenmeyi istemek ve bu konuyu gerçekten de anlamak gerekmektedir. Siz de, ilginiz olan her konuda daha hızlı ve daha kolay bir şekilde bilgi sahibi olmak için DAHA KOLAY ÖĞRENMENİN BİLİMSEL YOLU başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.