Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır sorusuna geçmeden önce, kıskançlık nedir sorusunu cevaplandıralım. Kıskançlık; Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur. Peki, kıskançlık denen bu belirti hayatımızın tam olarak neresinde saklı? Bir başkasında olan bir şeyi, sırf kendimizde olmadığı için veya sadece kendimizde olduğu için, o şeyin hiç kimsede olmamasını istemek, yani kıskançlık yapmak ne kadar doğru? Eminiz ki bu cümleyi kıskanç kişiler de söylüyordur; “Kıskançlık çok kötü bir şey”… Çünkü kıskançlık, insana kötü anlamdaki tüm eylemleri yaptırabilecek başlangıç dürtüsüdür. İnsan birisini kıskanır ona öfkelenir, birisini kıskanır onunla kavga eder, birisini kıskanır onun arkasından iş çevirir, birisini kıskanır onun dedikodusunu yapar. Bu olumsuzluklar asla ve asla bitmez. Peki ya kıskançlık denen duygu, ilişkileri ne şekilde etkiliyor? Gelin hep beraber göz atalım. 

Kıskançlık, ilişkilerdeki güvensizliğin temelini atar. Sevdiğinin yanında karşı cinsten birini görür görmez, bazen kıyameti kopartır insan. Peki neden? Sevdiğine güvenmiyor musun? Aslında ilişkilerdeki kıskançlık, dozunda olduğu sürece çok tatlı bir duygudur. Ancak biz kıskançlığı bazen öyle abartır olmuşuz ki, eşimiz veya sevgilimiz herhangi bir yere gidecek olsa saatlerce hesap sorabilecek seviyeye gelebilmekteyiz. Bu şekilde devam eden ilişkiler, ya kısa süre içerisinde sonlanır ya da kör topal yoluna devam eder. Bu durumda, romantik kıskançlık duygusuyla başa çıkmak, onu yenmek gerektedir. Aksi taktirde, ilişkiniz için alarm zilleri çalabilir. Bazen de, kıskançlık yaşayan kişi, hislerinde haklı olabilmektedir. Yani eşi, gerçekten de kıskanılası hareketler sergiliyor olabilir. Bu durumda, kıskanılan kişi, ilişkideki ciddiyetin farkına varmalı ve eşinden özür dileyerek bir daha bu tip yanlış davranışlarda bulunmayacağına dair söz vermelidir. Ancak biz bu yazımızda, ilişkilerde yaşanan abartılı ve gereksiz romantik kıskançlık durumunun nedenleri ve buna nelerin çözüm olacağından bahsettik. Siz de aşırı romantik kıskançlık yaşan birisiyseniz, bu yazımızda verdiğimiz önerileri dikkatlice okumalı ve bu önerileri eksiksiz bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede gereksiz kıskançlık durumundan kurtulup, daha mutlu bir ilişki yaşayabilirsiniz. Peki, romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır? İşte cevabı!


Öncelikle, Eşine/Sevgiline Güven

Romantik Kıskançlık Duygusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Romantik kıskançlık denen duygu, bazen ilişkilere çok ağır yaralar vurabilmektedir. Mesela, eşinizi kıskanmanızdaki neden, elle tutulabilir bir neden midir? Örneğin, eşinizi, nişanlınızı veya sevgilinizi kıskanmanızdaki durum, kıskanmanız konusunda sizi haklı çıkartacak bir durum mudur? Yani eşiniz, sizin onu delicesine kıskanacağınız hareketler mi sergiliyor? Veya, karşı cinsten birisi ile gereğinden fazla yakınlığa girerek onla olan ilişkinizi ihlal mi ediyor? Maalesef böylesine kıskançlığın içine düşmüş çoğu kişi, bu duyguyu boştan yere bedeninde taşımaktadır. Romantik kıskançlığı yenmek adına uymanız gereken ilk kural, öncelikle eşine/sevgiline güven.

Eğer ki, ilişkinizde gösterdiğiniz aşırı kıskançlık durumunda, elle tutulabilir veya kıskançlığınızın savunulabilir bir yanı yoksa, kendinizi bu denli fazla kıskanç hissetmenizin en büyük nedeni, büyük bir ihtimalle çocukluğunuzda yaşadığınız travmatik olaylardır. Romantik ilişkilerde, yaşanan aşırı kıskançlığın en büyük nedeni de kaybetme korkusudur. Eşini, nişanlısını veya sevgilisini kıskanan kişi, çok büyük ihtimalle onu kaybetmekten ve ona bir daha kavuşamamaktan korkuyordur. Şimdi, gözlerinizi kapatın ve çocukluğunuza doğru yolculuğa çıkın. Belki de, anneniz veya babanız size yeterli sevgiyi göstermediği için siz de sevgiye muhtaç bir şekilde büyüdünüz ve en sonki halinizi yani şimdiki görünümünüze ulaştınız. Şimdiki halinizde de, bu duygusal boşluğunuzu sevgiliniz, nişanlınız veya eşinizle doldurmaya çalışıyorsunuz. Bu konudaki en büyük korkunuz ise, sevdiğiniz ile aranıza birisinin girmesi ve sizi ayırmasıdır. Çünkü, siz bir duygusal boşluk içindesiniz, birisi gelip sevdiğinizle aranıza girecek ve sizin sevgi kaynağınızdan ayıracak. Yani siz, tam olarak da bundan korkuyorsunuz. Bunun yanında çocukluğunuza, öz güveninizi hafifleten olaylara maruz kalmanız da, yetişkin bir birey olduğunuzda kıskanç bir kimliğe bürünmenize neden olmaktadır. Tam da bu noktada, kıskançlıkla tek başınıza baş edemiyorsanız şunu araştırın; Romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır?

Bunu biz de biliyoruz, siz de biliyorsunuz ki; aşırı kıskançlığınız ile hayatı kendinize ve eşinize oldukça zor bir hale getiriyorsunuz. Artık, buna dur demelisiniz. Unutmayın, sizi kontrol altına alabilecek bir kişi varsa, bu kıskançlık duygusu değil sizsiniz. Yani, sizin hayatınızı sizden başka hiç kimsenin yönetmesine izin vermeyin. Bu demek oluyor ki, eşinizi yönetecek birisi varsa, o da eşinizin ta kendisidir. Yani, aşırı romantik kıskançlık içine girip de eşinizi yönetmeye ve onu kendi kararlarınıza ikna etmeye de zorlamayın. Ancak kendinize, romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır? Sorusu doğrultusunda, kendi davranışlarınızı geliştirmeyi öğretebilirsiniz. Haydi şimdi de romantik kıskançlıktan kurtulmak için kendi davranışlarınızı nasıl geliştirebileceğinize bir göz atalım.


Kendi Davranışlarınızı Geliştirmeyi Deneyin

Romantik Kıskançlık Duygusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

En kısa sürede başlayın ve kendi davranışlarınızı geliştirmeyi deneyin. Hani dedik ya, kendinizi yönetebilecek ve değiştirebilecek tek kişi sizsiniz diye. O yüzden, kendi davranışlarınızı değiştirmeyi ve geliştirmeyi deneyin. Öncelikle kendinize şu soruları sorun: Eşinizi bu denli kıskanmanızın temel nedeni nedir? Eşinizi bu denli kıskandığınızda elinize ne geçecek veya ne elde eteye çalışıyorsunuz? Eğer ki, eşinizi bu denli kıskanmazsanız ona karşı hisleriniz ne ölçüde şekillenecek? Eğer ki, aşırı kıskançlık huyunuz şu an itibari ile yok olsa, önceden kıskançlık için harcadığınız enerjinizi şimdi ne için harcardınız? En son olarak da, romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır? Bu sorular ile beraber, kendi davranışlarınızı da yavaş yavaş geliştirme evresine başlamış oluyorsunuz. Örneğin, daha önce kıskandığınız durumları bir düşünün. Peki, o anda kıskançlık yerine anlayış göstermiş olsaydım ne olurdu şekilde sorular sorun kendinize. Sahiden de, bazı durumlarda kıskançlık yerine anlayış göstermiş olsaydınız neler olurdu? Kendi davranışlarınızı geliştirmeye çalışsaydınız neler olurdu? Hemen cevabını verelim, daha sağlıklı bir kişiliğiniz ve daha sağlam, daha sevgi ve en önemlisi de daha güven dolu bir ilişkiniz olurdu. O yüzden, daha önce gereksiz ve aşırı kıskançlık gösterdiğiniz durumlarda bundan sonra daha anlayışlı ve daha sevecen olmaya çalışın. Bu sayede inanın ki daha mutlu ve daha huzurlu bir ilişki yaşarsınız, hayatınız boyunca da aşırı romantik kıskançlık duygusu yaşamazsınız.


Kendinize Bir Kıskançlık Çizelgesi Tutun

Romantik Kıskançlık Duygusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Romantik kıskançlık duygusundan kurtulmak için kendinize bir kıskançlık çizelgesi tutun. Bu, başta size garip gelebilir ancak gayet mantıklı bir harekettir. Tek yapmanız gereken bir deftere, bir hafta boyunca eşinizi kaç defa kıskandığınızı not alın. Sonra, o haftaki kıskançlık dutumlarınızı etkileyen faktörler nelerdi? Eşinizi kıskandığınız her anı not alın ve her kıskançlığınızın nedenini de yazmayı unutmayın. Ancak, kendinize bir kıskançlık çizelgesi tutarken şunlara da dikkat etmelisiniz; her hafta, bir önceki haftada yaşadığınız kıskançlıktan biraz daha az olmalıdır. Ancak o şekilde romantik kıskançlık duygusunu yenebilir ve kendinizi değiştirebilirsiniz. Emin olun, kendinize bir kıskançlık çizelgesi tut, o çizelgeye de günü gününe uyduğunuzda, ileriki yıllarda kendinize güleceksiniz. Ancak bu gülme, olumlu anlamda bir gülme olacak. Geçmiş, yani şimdiki halinizi düşünerek; “Ne kadar da gereksiz bir romantik kıskançlık içerisinde yaşamışım” diyeceksiniz. Kendinize bir kıskançlık çizelgesi tutmayı, günlük tutmak gibi düşünün, ancak bizim bahsettiğimiz çizelgede yazanları en kısa sürede bitirmeye, yani kıskançlık durumlarınızdan birer birer vazgeçmeye çalışın. 


Kıskançlığınızı Eşinizle Paylaşmadan Önce Düşünün

Romantik Kıskançlık Duygusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Eşinizi kıskanmaya başladığınız ilk anda, hemen gidip bunu eşinize söylemeyin. Kıskançlığınızı eşinizle paylaşmadan önce düşünün. Çünkü kıskançlık, dozunda tutulduğu sürece sadece basit bir duygudan ibarettir. Bu konuda, kendinize şu soruyu sorun; “ Eşimi kıskandığım durumlarda, kıskançlık duygusundan yola çıkarak harekete geçmek eşimle tartışmama neden olur mu? Veya, kıskançlık duygusu ilk belirdiği anda, bu duyguyu kabullenip kendimle ortalama beş dakika kadar baş başa kalıp, bu kıskançlık konusunu kendi kafamda çözümleyebilir miyim?” Ancak, bu esnada sakın kendinizi suçlamayın. Aksi taktirde, kaş yaparken göz çıkarmış olursunuz. Burdaki amaç sadece, eşinizi ne denli kıskandığınızı ve bu aşırı kıskançlığınızın nedenini bulmanızdır, sizin bulmanız… Dilerseniz, romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır sorusunu uzman bir psikoloğa sorarak da bu konu hakkında profesyonel yardım alabilirsiniz. 


Kendinize, Kendinizi Kıskançlıktan Vazgeçirecek Sorular Sorun

Hatırlarsanız, yazımızın ilk kısımlarında şundan bahsetmiştik; kıskançlık, dozunda hissedildiği sürece çok tatlı ve çok hoş bir duygudur diye. Ancak, aşırı kıskanç bir insansanız ve bu durum gerek gündelik hayatınızı, gerekse de aşk hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, o zaman bu konu üzerinde çalışma zamanı gelmiş demektir. Temel mantık yürüterek, şu şekilde düşünün ve kendinize, kendinizi kıskançlıktan vazgeçirecek sorular sorun; insan ömrü belirlidir, ortalama 75 yıl, yani vaktimiz çok değerli. Peki, ben neden bu denli değerli vakitlerimi aşırı saçma ve bana zarar veren kıskançlık duygusu ile harcıyorum? Kıskançlığın bana herhangi bir artısı veya herhangi bir kazancı var mıdır? diye de sorular sorun kendinize. Peki ya, kıskançlığa harcadığınız enerjiyi kendinizi geliştirmek adına harcasaydınız kaç tane hayaliniz çoktan gerçekleşmiş olurdu peki? Ben eşimi bu denli aşırı bir şekilde kıskandığımda, eşim beni daha mı çok sevecek yoksa benden neşretmeye mi başlayacak? Benim gibi aşırı kıskançlık yaşayan kişilerin ilişkileri ne şekilde ilerliyor? Veya da, benim gibi aşırı kıskançlık sendromu yaşayıp da bu durumdan mutluluk duyan kişiler var mı?  


Eşiniz İle Kendinize Kurallar Belirleyin

Romantik kıskançlık duygusuyla nasıl başa çıkılır sorusuna istinaden yaptığınız araştırmada, çok önemli bir maddeye daha değiniyoruz. İlişkilerde nükseden aşırı kıskançlık durumunda, eşler birbirinle bası kural, istek ve şikayetlerinden bahsetmelidir. Örneğin; “senin bu durumda bu şekilde davranmanı doğru bulmuyorum, bunu düzeltmelisin” veya “bu denli ufak tefek durumlarda yaptığın kıskançlık ilişkimiz açısından çok olumsuzluk içermektedir” gibi önemli cümleler sarfedecek, kıskançlığın ne denli yanlış bir üşünce olduğunu sürekli kendinize vurgulamalısınız. Ancak bu durum, eşlerin aynı anda, aynı konuda hemfikir olacağı anlamına da gelmemektedir tabiki de. Ancak, bu tip durumlarda hem sizin hem de eşinizin fedakarlık göstermesi gerekmektedir. Çünkü, bazen kurallar belirlemek fedakarlık gerektiren bir olaydır ve bu olaylar sonucunda daha mutlu bir ilişki sürdürmeniz de çok olasıdır. O yüzden, aşırı romantik kıskançlık duygusundan vazgeçmek adına, eşinizle ile kendinize kurallar belirleyin ve bu kurallara mutlaka sıkı sıkıya bağlı kalın.

Ayrıca, ETKİLİ İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI VE TEKNİKLERİ adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.