Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsanlar ile ortak karar almak ve bu neticede de onların desteğini alarak hareket etmek çok önemlidir. Özellikle de, ekip çalışmasının gerekli olduğu durumlarda diğer kişilerle mutlaka ortak fikir ve ortak görüş içerisinde olmamız gerekmektedir. Ancak bazen, karşımızdaki kişi bize karşı her zaman ortak karar alma ve birlikte hareket etme yönünde olumlu düşünememektedir. Bu doğrultuda ise, karşımızdakini ikna etme yöntemleri girişiminde bulunuruz. Biz de bu yazımızda sizler için bunu konu aldık ve ikna yöntemleri hakkında bilgi verdik.


Karşımızdakini İkna Etme Yöntemleri Kural : Karşınızdaki Kişiye Daima Saygılı Olun

Karşımızdakini İkna Etme Yöntemleri

Karşınızdaki kişi ile herhangi bir konuda tartışma veya da görüş ayrılığı içerisinde olabilirsiniz. Bu tip durumlarda karşınızdaki kişiye sürekli hatalı olduğunu söylemek ve onunla olan ayrılıkçı düşüncelerinizi tekrar ederseniz, onu hiçbir şekilde birlikte hareket etmeye ikna edemezsiniz. En doğrusu, karşınızdaki kişi olası bir tartışma ve görüş ayrılığı durumunda haksız olsa bile bu durumu ona direkt olarak den “sen haksızsın!” Diyerek söylemek oldukça yanlış olacaktır. Onun yerine, “İkimizin de ayrılıkçı görüşleri altında yatan hataları var, ancak birlikte hareket ederek hatalarımızdan doğacak olası olumsuzlukları aşabiliriz” diyerek hem ortamı yumuşatmış olursunuz, hem de karşımızdakini ikna etme yöntemleri arasından en etkili olanlarından biri başarıyla uygularsınız, yani saygı!


Eğer Ki Yanlış Olan Taraf Sizseniz Durumu Hemen Kabullenerek Özür Dilemelisiniz

Karşımızdakini İkna Etme Yöntemleri

İnsanlar arasında; tartışma, sözlü atışma, hakaretler savurma, kavga ve görüş ayrılığı gibi olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Aslında bu durumların oluşmasındaki en büyük etken ise, taraflardan birinin veya her iki tarafın da kendi hatasını kabullenmeyerek karşısındakini daima suçlama ve kendini üste çıkarma gayret etmesidir. Ancak siz, karşınızdaki kişiyi barışa ikna etme adına, eğer ki yanlış olan şey size ait ise bu durumu kabullenmeli ve karşınızdaki kişiden özür dilemelisiniz. Böylece, karşımızdakini ikna etme yöntemleri arasından birini daha başarmış oluruz. Çünkü, haksız olduğunuz durumlarda bile üste çıkmaya çalıştığınız ve bu konuda inat ettiğiniz her bir saniyede, karşınızdaki kişi ile aranızdaki bağlar hızla kopmaya devam eder ve en sonunda birbirinizden tamamen ümidi kesebilirsiniz. Onun yerine, karşınızdaki kişiyi uzlaşmaya ikna etmek için daima doğru olanı yapmaya çalışın veya da haksız olduğunuz durumlarda hatanızın farkına varın ve karşınızdaki kişiden özür dileyin.

Konuşmalarınızı Arkadaşça Devam Ettirmeye Çalışın

Karşımızdakini İkna Etme Yöntemleri

Eğer ki, karşınızdaki kişiyi herhangi bir konuda ikna etmeye çalışıyor iseniz, o kişi ile aranızda geçen konuşmaları arkadaşça devam ettirmeye çalışın. Örneğin, kiralık evde oturuyorsunuz diyelim. Ev sahibiniz kira ücretinde belirli bir miktar artış kararı aldı fakat siz o eve daha fazla da para ödemek istemiyorsunuz. Ev sahibiniz bu konuyu sizinle konuşmak için yanınıza geldiğinde, bu durum karşısında tedirgin olduğunuzu değil de, ev sahibiniz geldiğinide onunla gayet dostça ve güler yüzle sohbet etmeyi deneyin. Konuşmanıza, o an gündeminizde olan ev kira ücretinin artışı ile değil de, ev sahibinizden ve oturduğunuz evden ne kadar memnun olduğunuzu dile getirin. Hatta durumu biraz daha abartabilir ve onun gibi bir ev sahibiniz olduğu için birçok kiracıdan şanslı olduğunuzu dile getirmeyi deneyin. Ev sahibinize bu güveni verdikten sonra asıl meseleye gelebilirsiniz. Durumu ev sahibinize şu şekilde beyan edebilirsiniz; evinizde bir yıl daha oturmak istiyorum ancak şu anki ekonomik durumun olası bir kira artışını karşılamak için yeterli olamayacaktır. Sizden dileğim, bu yıl da mevcut kira fiyatı ile devam etmemizdir, umarım beni anlayışla karşılarsınız”. Peki sizce ev sahibiniz bu konuda sizin lehinizde ikna olmuş olabilir mi?

Bu tip durumlarda sonuç genelde şu şekilde olmalıdır, daha doğrusu olmaktadır; Bu denli dostane yaklaşımınız ve tatlı sohbetiniz karşısında ev sahibiniz sizin iyiliğinizden etkilemek evde binyıl daha oturmanıza müsade edecek ve kira artışına da gitmeyecektir. Buradan da şu sonuca ulaşabiliriz ki, karşımızdakini ikna etme yöntemleri arasında en etkili yöntem hiç şüphesiz ki; karşımızdaki kişi her kim olursa olsun ona saygılı davranmak ve o kişiye dostane yaklaşmaktan geçer.

“Ayrıca, insanları ikna etmek için uygulayabileceğiniz stratejilerin arasına, onlara isimleri ile hitap etmeyi de deneyebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için, İNSANLARA HİTAP ETMENİN GÜCÜ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.”