Kardeşler, birbirlerini her ne kadar çok sevseler bile, bir anlamda da birbirleri ile bir kıskançlık içerisinde olan kişilerdir. Bu, özellikle de küçük yaştaki kardeşler arasında daha sık gözüken bir durumdur. 

Tabi küçük yaştaki kardeşlerin birbirlerini kıskanması, tamamen doğal ve masum bir durum olmakla beraber, sırf bu yüzden kardeşlere hiçbir şekilde olumsuz davranışlarda bulunulmamalıdır. Kıskançlık elbette ki belli başlı sezgisel faktörlerin gelişmesi sonucunda oluşmaktadır. Yani, 2 yaşından daha küçük yaştaki çocuklarda kıskançlık duygusunun pek de aktif oluğunu söyleyemeyiz. 7 yıla kadar ki yaş grubuna mensup çocuklarda ise kıskançlık, biraz daha fazla olabilmektedir ama henüz bu yaşlarda bile tam anlamıyla oturmamıştır. Çocuklarda kıskançlık, özellikle de 7 yaşından sonra çok daha kuvvetli bir hal almaktadır. Çünkü çocuklar, 7 yaşından sonra hayatı daha fazla sorgulamaya ve gelişen olaylar çerçevesinde neden-sonuç ilişkisini daha iyi bir şekilde kurmayı öğrenirler. Tabi bu kıskançlıklar, çocukların genel hayata oranla kıskançlık süreçlerini temsil etmektedir. Yani çocukların 7 yaşından sonra gelişen kıskançlık seviyeleri kardeşler arasında değil, genel hayata oranla gelişen bir kıskançlık özelliğidir. Kardeşlerin birbirlerine karşı var olan kıskançlıkları ise daha çok 2 – 6 yaşları arasında görülmektedir. O yaştaki çocuklar her ne kadar hayatı anlamlandıramasa ve kıskançlık duyguları da gelişmiş olmasa bile, var olan kıskançlık duygularını birbirlerine karşı tam anlamıyla kullanabilirler. 

Ayrıca, MUTLU OLMANIN EN ETKİLİ 2 YÖNTEMİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Birbirlerini kıskanarak büyüyen kardeşler ise, tüm kıskançlık süreleri dahilinde birbirleri üzerinde birkaç olumsuz etki bırakabilirler. Bu etkileri ortadan kaldırmak adına en büyük mücadele gösterecek kişiler ise, birbirleri ile kıskançlık halinde olan çocuk kardeşlerin anne – babalarıdır. Anne babalar, uzman tavsiyelerince uygulanacak yöntemleri yerine getirerek, çocukları arasındaki kıskançlığa bir son verebilir, veya da hiç değilse bile bu kıskançlığı belli bir ölçüde azaltabilirler. Biz, Melankolik Yaşam olarak bu konu hakkında da sizler için bir araştırma yaptık. Araştırmamızda, uzmanların bu konu hakkındaki tavsiyelerini sizler için araştırıp derledik ve bu yazımızda da tüm araştırma sonuçlarımızı özenle paylaştık. İşte, sizler için araştırmış olduğumuz, kardeş kıskançlığını sonlandıracak kesin yöntemler;


Kardeş Kıskançlığını Sonlandıracak Kesin Yöntemler Nelerdir?

  • Çocuklarınızın birbirlerine karşı olan tepkilerini meraklı gözlerle seyretmeyin. Eğer ki çocuklarınız, birbirlerine karşı olumsuz davranışlarda bulunmuş ise, onları güler yüz ile uyarmaya ve onları doğru olana yönlendirmeye özen gösterin. 
  • Eğer ki küçük çocuğunuz var iken bir bebek bekliyorsanız, yeni doğacak bebeğiniz için yaptığınız hazırlıklarda, var olan çocuğunuzun da görüşlerini almaya özen gösterin. Örneğin, yeni doğacak bebeğinize alacağınız bir elbiseyi var olan çocuğunuz seçsin. Bu sayede, var olan çocuğunuzun büyümüşlük hissiyatını güçlendirmiş olacaksınız ve çocuğunuz, yeni doğacak olan kardeşine karşı daha büyük bir sevgi duyacaktır. 
  • Yeni doğan bebeğiniz belli bir süre sizin odanızda olacağı için, doğal olarak diğer kardeşi bu durumu garipseyecektir. Ona, bunun gerekli ve geçici bir durum olduğunu izah edin. Kendisinin de o yaşlarda iken aynı şekilde sizin odanızda kaldığını ve artık büyüdüğünü de sözleriniz arasına mutlaka ekleyin. 
  • Çocuğunuza, bebeklik fotoğraflarını ve anılarını tekrardan gösterin. Onda, sizden gördüğü sevgiyi her daim görmüş ve ilerde de göreceği mesajını verin. Bu sayede çocuğunuz, çok daha sevecen ve çok daha anlayışlı bir insan olacaktır. 
  • Bazı ailelerin yaptığı hatalara sakın ha düşmeyin. Bu hatların başında ise, bebek doğduktan sonra evdeki diğer çocuğa olan ilginin azalmasıdır. Bu, o çocuktaki sevgi ve güven eksikliğini çok önemli ölçüde zedelemektedir. Bebeğinize, içinde bulunduğu durumdan ötürü elbette ki daha fazla ilgi göstermek zorundasınız. Ancak, çocuklarınıza göstermiş olduğunuz sevgiyi her zaman eşit tutmaya dikkat edin ve ikisini de sanki bir kişiymiş gibi sevin. 
  • Hani bir söz vardır ya, “Kaş yaparken göz çıkarmak” diye. İşte o sözü sakın ha uygulamayın. Bu, ne anlama geliyor diye soracak olursanız; sırf çocuğunuz kardeşini kıskanmasın diye onu hediyelere, ilgiye ve sevgiye boğmayın. Bu, onun kardeşine göre daha değerli ve üstün olduğu düşüncesi içerisine girmesine neden olmaktadır. 
  • Anne veya baba olduğunuzu varsayarsak, her ikinizin de evde olduğu durumlarda küçük çocuğunuzla ilgilenmeyin. Örneğin, biriniz evde bebeğinize bakarken, diğeriniz de diğer çocuğunuzu alıp dışarda vakit geçirebilirsiniz. Bunu özellikle de değişmeli olarak yapmaya özen gösterin.