Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Milyarlarca insan, binlerce farklı psikoloji ve anlam veremediğimiz kişilikler. Günde, 15 – 20 kişiyle muhatap oluyorsak, bazıları iyi bazıları da kötü düşünce yapısına sahip olabilmektedir aslında. Belkide bizler de bu kötü düşünce yapısının birer parçasıyız. Beki bizler de başkalarına kötü gelebiliyor veya da olumsuz bir izlenim oluşturabiliyoruz başkalarının düşünce dağarcığında. Aslında bu, hiçbir araştırmaya gerek kalmadan, insanları az çok tanımış ve özellikle de kendisini iyi derecede tanımış kişilerin çok rahat bir şekilde yapabileceği çıkarımlardır. Ancak, şöyle de bir çıkarım yapabilir miyiz sizce de? Özellikle de olumsuz karakteristik özellikleri olan herkes, genelde yetişkin kişilerdir. Çünkü, kötü olmak bile deneyim ve tecrübe ister. Bu da demek oluyor ki insan, çocukken çok daha temiz bir kalbe ve çok daha pozitif bir kişiliğe sahiptir. Aslında, şöyle de bir çıkarımda bulunmamız mümkün sonrasında da, “Şu anda da kötü olan herkes bir zamanlar çocuktu” Yani, bu da demek oluyor ki, şimdiki kötü insanların yetiştirilmelerinde bir sorun veya sorunlar oldu ki, onlar şu an bu denli kötü bir yapıya sahip. Yazımızın amacı da, insanların kötü karaktere sahip olmaması ve her zaman çocukluğumuzdaki temiz kalbimizi korumak adına bir bilgi bütünü oluşturmaktır. Yani aslında, ebeveynlere iyi çocuk yetiştirmek konusunda yeterli bilgi ve farkındalık sağlanırsa, her bir yeni nesil biraz daha temiz ve biraz daha pozitif bir kişiliğe sahip olabilir. Bu da, daha güzel bir insanlık, daha güzel bir dünya ve daha az kötülük demektir. Peki, iyi çocuk nasıl yetiştirilir? İyi çocuk yetirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Gelin hep beraber buna bir göz atalım.

Ayrıca, BAŞKALARINDAN NASIL YARDIM İSTENİR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


İyi Çocuk Yetiştirmek İçin Çocuğunuza Koşulsuz Sevgiyi Öğretin

İyi Çocuk Yetiştirmek

Bu yazıyı yazarken, bu alanda uzman bir kişiymiş gibi yazmadık. Sadece, dünyayı ve çevremizi gözlemlediğimiz ve biraz da konu hakkında yaptığımız araştırmalardan esinlenerek yazdık. Yani, bizler çocuk yetiştirme uzmanı değiliz, sadece çocuk yetiştirmenin psikoloji konusunda sizlere biraz yardımcı olacağız. Şimdi, iyi çocuk yetiştirmek olan ilk tavsiyemize bir bakalım. Ne demiştik, iyi çocuk yetiştirmek için çocuğunuza koşulsuz sevgiyi öğretin. Peki bu ne demektir? Sevgi, herkese lazım olan mutlak bir değerdir. Çocuklarınızın temel mutluluğunun da sevgi üzerine olmasını isteyin, bunun için çalışın ve çocuğunuza her daim sevgi aşılayın. Bu sayede, çocuğunuz hem şu anki döneminde hem de sizler gibi yetişkin olduğu dönemlerde her zaman sevgi ve saygı ile yaşayacaktır. Çünkü o, insanların en büyük mutluluk kaynağını sevmek ve sevilmek olarak bilecek ve başta kendisi olmak üzere herkese sevgi göstermeye çalışacaktır. Hele bir de, tüm insanlığın böyle bir karakter yapısına sahip olduğunu, yani herkesin sevmeyi ve sevilmeyi bu denli iyi bildiğini düşünürsek, dünya o zaman harika bir yer olmaz mı sizce de? 


Çocuğunuza Fırsat Tanıyın

İyi Çocuk Yetiştirmek

Çocuğunuz, bir şeyi denemek istiyorsa, bırakın denesin. Çünkü o, denemek istediği şey için kendisini inandırmış ve buna da içten içe heves etmiştir. Sen çocuksun, sen küçüksün diye çocuğunuza denetmediğiniz her bir iş, onun biraz daha özgüven kaybetmesine ve kendisine olan inancını da yitirmesine neden olacaktır. Çocuğunuz hata yapsın, yanlış yapsın, kötü yapsın… Ama yeter ki, bir şeyleri denesin, yani yeter ki yapsın. Çünkü, sizin ona daha bu yaşlardan bir şeyleri yaptırmanız, ona hayatın her konusunda deneme fırsatı sunmanız, onun daha çok küçük yaşlardan itibaren hayat deneyimi kazanmasını sağlayacaktır. Bu sayede çocuğunuz, yetişkinliğe eriştiği vakit, insanlara da aynı muameleyi yapacaktır. Yani, herkesin bir şeyleri denemesine izin verecek, insanların hevesini kırmayacak ve en önemlisi de bencil olmayacaktır. 


Çocuklarınıza Güvenin

İyi Çocuk Yetiştirmek

Çocuklarınıza her zaman ona ne kadar güvendiğinizi belirtin. Onu hayata karşı engellemeyin. Öreğin, çocuğunuz kendisi ile ilgili yeni bir karar aldığında onu anlayışla karşılayın, gerekiyorsa onu destekleyin. Buna ilk şu şekilde başlayabilirsiniz, akşam yemeği saatinde çocuğunuz masaya bir tabak götürmek istiyorsa, ona bu şansı tanıyın. Şundan hiç şüpheniz olmasın ki, o masaya o tabağı götürmek çocuğunuz açısından inanılmaz önemli bir başarıdır. Siz de, ona olan güvecinizi belirtin ve çocuğunuz o tabağı o masaya götürdüğünde de onu tebrik edin.