İnsanlar olarak hepimiz, kendimizce belli bir seviyede itibar sahibi kişileriz. Ancak, kendi yaptığımız bazı olumsuz şeyler yüzünden, kendi itibarımızı zedelediğimizin de farkında mıyız?

İtibar ne demek diye soracak olursanız, kelime anlamı ile açıklayalım. Kelime anlamı olarak, yani sözlükteki anlamı ile itibar; Saygı görme, değerli bulunma veya da güvenilir olma gibi anlamlara gelmektedir. Yani itibar kısaca, insanda bulunması gereken en önemli özelliklerden biridir diyebiliriz. Çünkü insanlar, faydalı şeyler yapar ki saygı görür, faydalı şeyler yapar ki değerli olur ve yine, faydalı şeyler yapar ki güvenilir olur. Hatta o kişi ölse bile, hatırlanıp hatırlanamayacağı da yine o kişinin geride bıraktıkları üzerindeki itibarıdır. Bugün de baktığımızda, asırlar önce ölmüş insanların bile, güçlü itibarları sayesine bu günlerde bile saygı ve sevgiye anıldığına şahit olmaktayız. Hatta şu anda okumakta olduğunuz metnin yazarı olarak, bu konu ile ilgili çok sevdiğim bir sözü de sizlerle paylaşmak isterim. Diyordu ki sözde, “Kuş ölür, sen uçuşunu hatırla”… Yani bu da demektir ki, kişileri yaptıkları ile hatırlarız, hatırlamalıyız hep. Mesela bir kişinin adını duyduğumuzda, onun hafızamıza en net şekilde kazınan hal ve hareketlerini hatırlarız. İtibar da böyle bir şeydir. Eğer ki bir kişi, çevresindekiler tarafından itibar sahibi, yani ciddi anlamda saygı görüyor ve seviliyor ise, işte o kişi gerçekten de kendisi ve çevresindekiler adına faydalı şeyler yapıyor ve yaptırıyor demektir. Ancak sakın bunu şeyle karıştırmayın, elinde gücü olan ve insanları da zorla kendisine saygı gösterten kişilerle karıştırmayın. O denli art niyetli kişilere gösterilen saygı, hiçbir zaman samimi değildir. 

Ayrıca, HAYALLERİNİZE ULAŞMAK İÇİN VAZGEÇMENİZ GEREKEN 4 ŞEY başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Şimdi de şeyi düşünün, itibarı düşük insanları. Sizce o kişiler, doğdukları andan itibaren mi düşük bir itibar seviyesine sahiptiler? Tabiki de hayır. Peki, o kişiler bu denli düşük bir itibara sahip olmalarındaki sebep nedir? Fazla düşünmeye hiç de gerek yok aslında. Çünkü insan, itibarının düşmesindeki en büyük sorumluluğu kendisine yüklemelidir. Yani bu da demek oluyor ki, bir kişinin itibarı sarsılıyorsa, bunun en büyük sorumlusu da yine o kişinin kendisidir. Biz de, bu konu ile ilgili bir içerik hazırladık ve sizlere sunduk. İşte, itibarımızı sarsacak 3 hata;


1. Negatif Düşünceler

İtibarımızı Sarsacak 3 Hata

Negatif düşünmek… Önce kendimizi, daha sonra da çevremizdekilerinin enerjilerini adeta sömüren bir gerçek. Sahi, bir insan neden negatif olur ki. Negatif insan, başlamadan bitmez diyen o insanlar değil midir? Tabi bu kişilerin, çevresindekiler tarafından da hiçbir şekilde itibarı yoktur. Çünkü onlar, her türlü olumsuz durumu benimsemiş ve hayata da hep negatif yönlü bakan kişilerdir. Tabi itibar görmek ve itibar göstermenin de tam bir olumlama olduğunu varsayarsak, negatif düşünceler içerisinde olan kişilerin, hiçbir zaman itibar sahibi olamayacağını söyleyebiliriz. Örneğin, sizin negatif bir insan olduğunuzu varsayalım. İki kişi de, sizin hakkınızda konuşuyor olsun. O kişilerden bir tanesi, sizin isminizi söylediğinde, diğer kişinin sizin hakkınızda söyledikleri hiç de hoş olmayacaktır. Tabi o kişi size hakaret etmez belki ama, sizin ne kadar negatif ve olumsuz bir kişiliğe sahip olduğunuzdan da illaki bahsedecektir. 


2. Yalan Söylemek

Ne olursa olsun, yalan söylemeyin demek de doğru olmaz elbette. Ancak, genel itibari ile, yalan söylemeyin. Çünkü yalan söylemek, sizin itibarınızı düşürmekle kalmaz, adeta yerle bir eder. Çünkü insanlara yalan söylediğiniz herhangi bir konuda, o kişilerin size bir güven sağladığını hiçbir zaman unutmayınız. Tabi siz de, tüm bunlara rağmen karşınızdaki kişiye yalan söylerseniz, o kişinin size bir daha güvenmesi çok zor olacaktır. Hatta sizi her hatırladığında da, yalancı bir kişilik olarak hayal edecek ve bu durum da sizin açınızdan hiç de hoş olmayacaktır. Yani kısaca, yalan söylemekten vazgeçin.


3. Geç Kalmak

İtibarımızı Sarsacak 3 Hata

Özellikle de iş hayatınıza, gerçekten de itibar sahibi olmak çok önemlidir. Bunu sadece, iyi bir iş pozisyonunda olmak şeklinde de değerlendirmeyin. Bir çalışan olarak, patronlarınızın gözünde de itibar sahibi olabilirsiniz. Ancak işe geç kalmak, olası toplantılara geç kalmak ve görevini de geç bir saatte yerine getirmek, var olan itibarınızı bir anda düşürecektir.