İtibar sahibi insalar, hayatları boyunca hep daha fazla saygı görürler ve buna bağlı olarak da başarılı kişilerdir. Peki, itibar kazanmak için ne yapmalıyız, hangi özelliklere sahip olmalıyız. 

Ayrıca, RÜYA GÜNLÜĞÜ TUTMANIN 3 ÖNEMLİ FAYDASI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Bir önceki yazımızda, ne tip hareketler ve özelliklerimiz sonucunda itibar kaybına uğradığımızı üç madde ile anlatmıştık. Şimdi de, bu olaya bir de pozitif gözle bakalım dedik ve bu yazı içeriğini sizler için hazırladık. Burada şunu anlattık, zaten başlıktan da anlaşılacağı üzere, nasıl itibar kazanabiliriz, yani itibar kazanmak için hangi özelliklere sahip olmalıyız? Gerçek eğitim hayatında olsun, gerek aile hayatında olsun, gerek iş hayatında ve gerekse de sosyal hayatta olsun, itibar sahibi olmak ve saygınlık kazanmak gerçekten de çok önemli bir şeydir. Tabi bunu, hiçbir zaman şununla da karıştırmamalıyız; İnsanların istedikleri gibi birisi olarak insanlara karşısında saygınlık görmeyi ve taktir edilmeyi de beklememeliyiz. Çünkü biz, her ne pahasına olursa olsun, tamamen kendimiz olarak yaşamalı ve kendi kararlarımızın elverdiği şekilde hareket etmeliyiz. Yani, sırf başkalarına yaranmak için kendimiz olmaktan vaz geçmek, kendimize olan en büyük saygısızlığımızı temsil etmektedir. Zaten böyle bir şeyde de, kendi kendimize olan tüm itibar ve saygınlığımız da anında en alt seviyeye inmektedir. Tabi itibar sahibi olmak, başta kendimize ve çevremizdekilere fayda sağlayarak olacak bir şeydir. Yani bizler, o denli iyi şeyler yapmalıyız ki, ilk olarak kendimizi sevelim ve daha sonra da diğer insanlar bizi sevsin ve bize saygı göstersin. Tabi şu da bir gerçektir ki, siz isterseniz dünyanın en iyi ve en faydalı insanı olun, yine de sizi sevmeyenler ve yine de sizi eleştirenler olacaktır. Çünkü dünya, nankör ve akılsız insanların da olduğu bir yerdir. Ancak siz, bu tip insanları yok sayarak, tamamen kendi içinizden gelircesine ve aslında itibar sahibi olmak amacı da taşımadan yaptığınız her olumlama ile, adeta insanların gönlüne girersiniz. Şimdi dilerseniz, nasıl itibar sahibi olabileceğimize bir göz atalım. İşte, itibar kazanmak için sahip olmamız gereken 5 özellik;


1- Her Zaman Pozitif Ol

Şunu asla unutmayın, bir toplum içerisindeyken yaşanan olumsuz durumlarda, birçok kişi de tam olarak o an içerisinde bir negatif düşünce yapısına kapılacaktır. Ancak siz, oradaki çoğu insanın aksine, pozitif ve iyimser olmayı seçmelisiniz. Çünkü hiçbir sorun, çözülemez değildir. Ancak bu sadece pozitif düşünenler için bir gerçek olabilir. Çünkü negatif düşünen insanlar, karşılaştıkları olumsuz durum karşısında hiçbir şekilde çözüm üretemezler. Çünkü onlar, o şeyin istenmeyen şekilde sonuçlanacağını kafalarında bitirmiştir bile. Ancak siz, karşılaştığınız her türlü sorunu çözmek adına, her zaman pozitif olun ve hayta olumlu bir gözden bakın.


2- Her Zaman Dürüst Olun

İnsanız, hepimiz hatalar yapabiliriz ve de hepimiz, istenmeyen sonuçlara neden olabiliriz. Ancak böyle böyle öğreniriz zaten bazı şeylerin gerçeğini, gerçekliğini ve doğrusunu… Ancak siz, yapmış olduğunuz hataları bakalarının üzerine atmak, gizlemek, yok saymak, kabullenmemek, inkar etmek ve hafife almak gibi olumsuzluklar içerisine girerseniz, ne yazık ki sadece ve sadece kendinizi kandırmış olursunuz. O yüzden, dürüst olun ve yaptığınız şey hata veya yanlış da olsa, onu itiraf edin. Bu sayede insanların gözünde, daha cesur bir kişilik kimliği de kazanmış olacaksınız.


3- Her Zaman Dakik Olun

Gitmeniz gereken yerlere zamanında gidin. Bu durum, özellikle de iş hayatında sizi oldukça fazla bir şekide etkileyecektir. Örneğin şöyle düşünün, mesai saatinizden sürekli olarak daha ileri bir saatte işe geliyorsunuz ve işi bitirme saatiniz de, normal iş bitiş saatlerinizden çok daha erken. Böyle bir durumda, patronunuz ve diğer iş arkadaşlarınızın sizin üzerinizdeki bakış açıları ne şekilde olurdu? Bunun cevabını biz verelim, iş hayatı konusundaki itibarınız adeta yerlerde seyrederdi, çünkü bir şeyleri yapmakla yükümlü ve o şeyi de yaptığı için para alan insanlar, o şeyi olması gereken vakitlerde yapmaz ise, bu durum onlar için hiç de hoş sonuçlar doğurmamaktadır. Tabi dakikliğinizin gayet de yerinde olması, üzerinize düşenleri çok iyi bir şekilde ve zamanında yerine getirmeniz, sizi diğer insanların ve çevrenizdekilerin gözünde bir anda yükseltecektir. Tabi yine söylüyoruz, amacımız insanlara kendimizi sevdirmek değil. Biz sadece, yapmamız gereken şeyleri yapalım. Bir insan olarak üzerimize düşen hayati görevleri yapalım ve, bize gerekli olan itibarı insanlar zaten gösterecektir.