Son güncelleme: 8 Şubat 2020

İnsanlarla iletişim kurmanız, kurduğunuz iletişimi en sağlıklı bir şekilde yönetmeniz en çok sizin kişilik özelliğiniz ile orantısal olarak değişebilmektedir. Öyle ki, bazı özellikleriniz sayesine etkili iletişim kurmak yolunda başarılı olabileceğiniz gibi, bazı özelliklerinizle de karşımızdaki kişinin gözünü korkutabilmektedir. Öyle ki, birden fazla kişilik özelliğine sahip olmamız, bazen karşımızdakine söylediklerimiz ve insanlara karşı davranış şekillerimizde farklılık göstermemize sebep olabilmektedir. Tam da bu noktada kendinize şu soruyu sorun, “Ben, kendi kişilik özelliklerimden ve davranış biçimimden memnun muyum?” Kendimize sorduğumuz bu soruya verdiğimiz yanıtlardaki kişilik özelliklerimiz ise, bize her ne kadar doğru gelse bile diğer insanlara göre yanlış veya olumsuz olabilmektedir. Yani bize göre doğru olan kişilik özelliğimiz, diğer insanların gözünü korkutacak bir nitelik taşıyabilir. Biz de, tam da bu konuya uygun bir şekilde hazırladığımız bu içerikte sizlere, insanların gözünü korkutan 5 kişilik özelliği nedir, insanlar bu özelliklerini ne şekilde dışarıya yansıtır konusu ile ilgili bilgiler verdik. 


1. Acımasızca Dürüstsünüz

İnsanların Gözünü Korkutan 5 Kişilik Özelliği

İnsanların gözünü korkutan 5 kişilik özelliği arasından biri de çok acımasız bir şekilde dürüst oluşunuzdur. Çünkü dürüstlük, kişilik özelliğini belirleyici unsurlar arasında en önemlilerinden biridir. Ancak, insanlar hakkında açık sözlü ve fazla dürüst olmak onların biraz üzülmesine sebep olabilmektedir. Ancak siz, insanların üzülmelerine rağmen hakikati söylemekten vazgeçmiyorsanız, bu sizin çok doğru ve acımasızca da dürüst olduğunuzun bir göstergesidir. Tam da bu konu ile alakalı olarak söylenen, “dost acı söyler” sözü kadar, “dost, acıyı tatlı söyleyendir” sözü de çok uygun ve söylemesi yerinde bir söz olabilmektedir. 


2. Havadan Sudan Konuşmayı Sevmiyorsunuz

İnsanların Gözünü Korkutan 5 Kişilik Özelliği

İnsanların gözünü korkutan 5 kişilik özelliği arasından bir diğeri de, lafı hiç dolandırmadan direkt olarak asıl konuya geçiş yapabiliyor oluşunuzdur. Çünkü bazı insanlar, karşısındaki kişiye bir şey söylemek istedikleri vakit ilk olarak, havadan sudan diye tabir edilen konuşma biçimi ile yaklaşırlar. Tabi bu, her ne kadar çoğu insan tarafından uygulanıyor olsa da, iletişim esnasında çok gereksiz ve olmaması gereken bir diyalogdur. Siz ise, bu tip havadan sudan diyaloglarda bulunmak yerine, direkt olarak konuya girmeyi ve o konu hakkında en önemli kısımlardan bahşediyor olabilirsiniz. Ancak bu tutumunuz, o esnada konuşmuş olduğunuz kişiyi korkutabilir, o kişi sizi kaba veya da soğuk davranan birisi olarak görebilmektedir. 


3. Cehalete Karşı Toleransınız Yok

İnsanların Gözünü Korkutan 5 Kişilik Özelliği

Siz, hayatınızı daima yeni şeyler öğrenme üzerine kurmuş biri olmakla beraber, cehalete karşı da hiçbir toleransınız yoktur. Tabi herkesin bu konuda sizin gibi düşümesi ve sizinle aynı fikirde olmasını da düşünmemelisiniz. Eğer ki böyle bir beklenti içerisinde olursanız, karşınızdaki kişi de her konuda fikir yürütmeye çalışacaktır. Ancak siz, o kişinin fikri olmadığı konularda konuşmasına biraz sinirlenebilirsiniz. O yüzden, insanların gözünü konuktan 5 kişilik özelliği arasından bir diğeri de bazı insanların cehalete karşı toleransının olmamasıdır. 


4. Sürekli Şikayet Eden İnsanlara Tahammül Edemiyorsunuz

İnsanların Gözünü Korkutan 5 Kişilik Özelliği

Siz, üzerinize düşen sorumlulukları hiçbir mazeret üretmeksizin yerine getirmeye gayret ediyorsunuz. Bu yüzden de, üzerine düşen sorumluluğu yapmamak için sürekli olarak şikayet eden insanlara da hiçbir şekilde tahammül edemiyorsunuz. Çünkü onların da sizin gibi davranmasını ve görevlerini layıkıyla yerine getirmelerini bekliyorsunuz. Bu yüzden insanlar, sizi sürekli olarak sonuç alma içerisinde olan ve yaşam mücadelesi adına kalpsiz birisi olarak görecekler.


5. Oldukça Açık Fikirlisiniz

Bu denli bir olumlu kişilik özelliği, her ne kadar garip olsa da bazı insanları rahatsız etmektedir. Çünkü, yeni şeyler denemek e yeni fikirler geliştirmek sizi hiçbir ekilde rahatsız etmemektedir. Siz, bunun yanında, olayları her iki açıdan da kontrol ederek sonuçlara bağlı bir şekilde en iyi kararı almayı ve eylemi gerçekleştirmeyi amaçlarsınız. Ancak yenilikler, insanları sürekli olarak konfor alanından çıkarır. Ancak siz, buna karşı olduğunuz için insanlar, onların bu tip bir düşünce tarzı izlemesine karşı olduğunuz için sizi tıpkı bir tehdit olarak görebilmektedirler. 

Ayrıca bu konu ile beraber, iyi bir lider kişilikli ruha sahip olmak ve bu doğrultuda ilerlemek için LİDERLERİN EN İYİ 8 ÖZELLİĞİ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca, bununla beraber motivasyonunuzu en üst seviyede tutmak için MOTİVASYON GÜÇLENDİREN 17 YÖNTEM başlıklı konumuzu okuyabilir ve motivasyonunuzu iki katına çıkarabilirsiniz.