Son güncelleme: 22 Mart 2020

Birbirini çok seven iki insanın bile evlilikleri sona erebiliyor. Yani, severek evlenen çiftler bile boşanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Peki ya hiç düşündünüz mü, evli çiftler neden boşanır diye? 

Her iki tarafın da hislerini süslercesine güzel bir tanışma süreci. Daha sonra da bu güzel tanışma sürecini süsleyen harika bir görüşme süreci. Daha sonra birbirine karşı duyulan hislerin, yavaş yavaş resmiyete dökülmesi. Ailelerin dahi birbiri ile tanışması ve bağlarının kuvvetlenmesi. Daha sonra, humalı bir hazırlık aşaması ve ardından gelen düğün. Daha sonra ise, başı çok güzel geçen bir evlilik hayatı…

Ayrıca,  2 MADDEDE EMPATİ KURMANIN ÖNEMİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Fark ettiniz mi, az önceki cümlemizde, başı çok güzel evlilikler dedik. Çünkü her iki tarafından birbirine karşı beslediği güzel hisler, o kişilerin evliliklerinin başını her zaman mutlu ve güzel kılmaktadır. Ancak daha sonrasında gelişen olumsuzluklar, sorumsuzluklar, anlayışsızlıklar ve yapılan yanlışlar yüzünden o sevgi bitmekte ve bu da evliliğin tabanını derin bir şekilde sarsmaktadır. Ancak çok az da olsa, mantık yürütülerek karşılıklı anlaşma sonunda boşanan çiftler de mevcuttur. Örneğin evlilikten önce her şey iyi giderken, evlilik esnasında yaşanan olumsuz durumlar çiftleri sürekli olarak fikir ayrılıklarına götürebilmektedir. Bu durumda ise çiftler, anlaşamayıp da olası tartışmalarla birbirlerinin kalplerini sürekli olarak kırmamak için, her türlü olumsuz durumun yaşanmasından önce boşanmaya karar vermektedir. Alında, tamamen huzursuzluklarla dolu bir evliliğin söz konusu olduğu zamanlara bakacak olursak, her türü olumsuzluğu öngörmek ve bu olumsuzluklardan önce boşanmak çok daha mantıklı olacaktır. Ancak birçok evli çift bunu maalesef ki yapmamaktadır. Günümüz boşanma konularına bakacak olursak da, bu durum az önceki örneğimizden biraz farklı. Çiftlerin en çok hangi sebeplerden dolayı boşandığı, ne gibi olumsuzlukların yaşandığı vs çok ciddi araştırma konularına da taabi olmuş durumdadır. Biz de sizler için bu konularda bir araştırma yaptık ve evli çiftlerin boşanmasındaki en büyük etkenleri sıraladık. 


Aldatma

Evli Çiftler Neden Boşanır?

Yapılan araştırmalar diyor ki, evli çiftlerin boşanmalarındaki en büyük etken aldatmadır. Aldatmak, son derece onur kırıcı ve insanı adeta karanlık dünyaya iten bir durumdur. Çünkü evli olan kişinin eşinden başkası bir insan ile beraber olması, hiçbir zaman kabullenilemez bir durumdur. Ancak aldatma gibi olumsuz durumların yaşanması, evli çiftlerin boşanmasındaki en etkili sebeptir. Yani aldatmak, rakamsal olarak azımsanmayacak bir seviyededir. Aldatmanın da kendi içerisindeki araştırmalar sonucuna göre, belli başlı nedenleri olsa da, aldatan kişi tarafından bakıldığında bu eylem, hiçbir şekilde kabul edilecek bir durum değildir. 


Anlaşamama

Evli Çiftler Neden Boşanır?

Evlendiğin insan da olsa o kişi, aranızda bazı anlaşmazlıklar olabilmektedir. Ancak bazı anlaşmazlık durumları, birbirini çok seven karı koca arasında dahi olabilecek şeylerdir. Yani ufak tefek anlaşamama durumunda boşanmak, oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Hatta bu durumu, var olan evliliğin cinayeti olarak da adlandırabiliriz. Ancak, evlilik sürecinde olumsuz bir şekilde gelişen yüksek şiddetli anlaşamama ve tartışma durumu, evliliğin temellerini inanılmaz derecede sarsmaktadır. İşte bu tip durumlarda çiftler, birbirlerine karşı duymuş oldukları sevgiyi ve aşkı da gün geçtikçe yitirmektedir. Ciddi derecede anlaşmazlıklar ile geçen evlilikler devam ettiği sürece, çiftlerin birbirlerine karşı olan sevgisizliği de artacaktır. Hatta o çiftin çocukları varsa ve anlaşamama, tartışma gibi durumlara çocuklar da şahit oluyorsa, işte bu durumun tehlike boyutu iki katına çıkmaktadır. Burdan, tüm evli çiftlere önemli bir çağrımızdır; eğer ki eşiniz ile aranızda yüksek dereceli anlaşamama ve tartışma durumu var ise, bu konuyu atlatmaya çalışın. Yani, hatalarınızın farkına varın ve sizi hataya sürükleyecek etkenleri ortadan kaldırmaya çalışın. Daha da olmaz ise, uzman kişilerden yardım isteyin, psikolog vs. Ancak yine de bu konuda istediğiniz ölçüde gelişme kaydedemiyorsanız kendinizi her şeyin ilacı olan zamana bırakın. Ancak yine de hiçbir şekilde gelişme gösteremiyor, eşinizle sürekli olarak tartışma içerisine giriyor, evliliğinizin iyiye gitmesi yönünde istediğiniz adımları atamıyorsanız, çok da uğraşmanın bir mantısı olmayacaktır. Yani böyle bir durumda boşanmak, sizin aslında en iyi tercihinizdir. Çünkü olmayınca olmuyor derler. Siz üzerinize düşeni yaptınız, ancak eşiniz ile böylesine olumsuz bir durumda beraber olmanız, hiç de sağlıklı olmayacaktır. Dediğimiz gibi, evliliğinizin iyiye gitmesi için her şeyi deneyin, ancak tüm her şeye rağmen sürekli olarak kötüye doğru ilerliyorsanız, bu seferki en iyi çözüm boşanmak olacaktır.