Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Her insan, bazı konularda yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Yardıma ihtiyacımız olan durumlarda ise, çevremizdeki insanlardan, yani başkalarından yardım isteriz. Ancak, her şeyde olduğu gibi başkalarından yardım isterken de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Çünkü çoğumuz, kendimize şu soruyu sormuyoruz; başkalarından nasıl yardım istenir? 

Hal böyle olunca da, başkalarından yardım isterken bile yapabileceğimiz bazı hatalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Ancak, biz farkında olmasak bile bu tip yanlışlıklar içerisinde bulunduğumuz zamanı ve durumu çokça garip bir hale getirmektedir. Çünkü, yardım istediğimiz esnada, bize yardım eden kişiye yaptığımız yanlış bir konuşma bile o kişinin gözünde olumsuz bir izlenim bırakmamıza neden olur. Başkalarından nasıl yardım istenir konusunda yapılan araştırmalarda, uzmanlar şöyle der; 

Başkalarından Nasıl Yardım İstenir?

“Söylediğiniz sözler veya da yaptığınız şeyler, sizin yardım istemekteki amacınızı ve niyetinizi tam olarak yansıtamamaktadır ancak aynı zamanda, karşınızdaki kişide bıraktığınız izlenimi de belirlemektedir. Yardım isteme konusunda yürüttüğümüz çalışmalarda, yardım sürecinde kullandığınız dil oldukça önemlidir. Çünkü konuştuğunuz dil, yardım isteme esnadında karşınızdaki kişiye kullandığını hitap şekli sizin karşınızdaki kişi tarafından ne şekilde görüldüğünü belirleyen unsurlardır. Bu konu, size biraz karışık gelebilir ancak, bu konuyu şu şekilde toparlayabiliriz. Başkalarından yardım istemek, dikkat edilerek gerçekleşmesi gereken bir şeydir. O yüzden, karşımızdaki kişiden yardım isterken, o kişi ile yardım etmeden önce ve yardım etmeden sonraki süreç boyunca iyi bir iletişim kurmalıyız. Yani o kişi bizlere yardım ettiğine memnun kalmalı. Çünkü, bazı insanlar yardım isteme konusunda veya da kendisine yardım edildikten sonraki süreçte bazı hatalar yapabiliyor. Bu hatalar, gereken yapan gerekse de yapılan kişiyi olumsuz etkilemektedir. Çünkü, aynı insandan daha farklı bir zamanda ve daha farklı bir konuda tekrar yarım alabiliriz. Bunu bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz”.

İşte, yapılan çalışmaların da dediği gibi, konu kısa ve net; başkalarından yardım isterken, hata yapmamaya ve son derece iyimser olmaya özen göstermeliyiz. Şimdi, biraz da başkalarından yadım istenirken yapılmaması gereken o en önemli hata üzerinde duralım.


Karşınızdaki Kişinin Size Yardım Alacağı Süreçten Ne Denli Keyif Alacağını Vurgulamak

Başkalarından Nasıl Yardım İstenir?

Başkalarından nasıl yardım istenir sorusuna verilecek ilk cevaplardan biridir aslında bu. Çünkü, bize yardım eden birisine direkt olarak, “bana yadım edeceğin süreç senin de çok hoşuna gidecek” izlenimi veririz istemesek de. Peki bu nasıl olur? Şöyle bir örnek verelim. Arabanız bozuldu ve arabanızı tamir ettirmeye götürdünüz diyelim. Arabanızı tamir yerinde bıraktınız ve sizi alması için bir arkadaşınızı aradınız. Tam da bu nokta, arkadaşınızdan yardım isteyeceğiniz noktadır. Peki, bu durumda arkadaşınız ise kuracağınız diyalog ne şekilde olmalıdır. İlk önce, yazının bu kısmını okumadan, sanki kendi arabanız bozulmuş ve kendi arkadaşınızı aramışsınız gibi bir hayal edin. Siz ne şekilde bir diyalog kurardınız? Yani arkadaşınızdan ne şekilde yardım isterdiniz ilk önce bir bunu düşünün.

Şimdi, düşündüyseniz yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Örneğin şu şekilde bir konuşma kesinlikle gerçekleştirmeyin; “Merhaba Ahmet, arabam bozuldu da tamire getirdim. Şu an tamirhanedeyim ve arabam bu gece burda kalacak. Sen beni burdan alabilir misin? Hem uzun süredir konuşmuyoruz birer kahve içmiş oluruz” Bu tip bir konuşma tarzı, karşınızdaki kişide kesinlikle kötü bir izlenim bırakacaktır. Çünkü karşınızdaki kişi, sırf onla buluşacağınız için avantajlı konumda olduğu düşüncesi içerisine girer. Üstelik, tüm bunların yanında bir de sizi almaya gelecek olması, o kişinin daha da garibine giden bir durum olacaktır. Onun yerine şöyle bir konuşma yapabilirsiniz; “Merhaba Ahmet, arabam bozuldu da şu an tamirhanedeyim. Fakat arabam bu gece burda kalacakmış Eğer müsaitsen beni burdan alabilir misin?” Bu yeterlidir, ekstra bir şey söylemeye hiç gerek yok. Ayrıca bu tarz bir konuşma, sizin gerçekten de yardım için aradığınızı ve karşınızdaki kişinin de size gerçekten yardımcı olabilceğini gösterir, ona bunu hissettirir. Eğer ki, içinizde o kişi ile kahve içme düşüncesi varsa, o sizi almaya geldikte sonra bu fikri sunabilirsiniz. Böylece, hem o kişinin gözünde iyi bir konumda olmuş olursunuz, hem de başkalarından nasıl yardım istenir sorusunda verilecek doğru bir yanıtı fiilen gerçekleştirmiş olursunuz. 

Ayrıca, GÜLÜMSEMENİN BİLİMSEL FAYDALARI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.