Son güncelleme: 8 Şubat 2020

Başarılı bir çocuk yetiştirmek, her anne babanın istediği bir şeydir. Ancak, başarılı çocuk yetiştirmek o kadar da kolay olmamakla birlikte, ebeveynlerin bu konuda dikkat etmesi gereken birçok önemki nokta vardır. Örneğin, dünyaca ünlü bir kişi, bir beyin olan Bill Gates başarı hakkında şöyle bir söylemde bulunmuştur, “Başarı, hangi köprüleri yıkıp, hangilerini geçebileceğinizle alakalıdır”. İşte, bizler de mutlak başarıya ulaşmak için bazı köprüler sayesinde ilerlemeli, bazı köprülerin önümüze engel oluşunu yok etmeliyiz. Tıpkı Bill Gates gibi, başarıyı isteyen ve ona ulaşmak için efor ve düşünce sarf eden birçok insanın ortak noktasıdır, başarıya mutlaka ulaşmaya çalışmak. Başarı ise ancak çok çalışma ve onu istemekle olur. Çünkü bugün baktığımızda, başarılı olmuş hiçbir insan o sıfatla doğmadı. Her biri, kendi alanlarının en iyisi ve en başarılısı olmak adına yıllarını verdiler. Çalıştılar, düşündüler, fikir yürütttüler, vaz geçmediler ve en önemlisi de kendilerine inandılar. İşte tüm bunlar, başarıya ulaşmak ve başarılı olmak için en önemli formüllerden biridir aslında. Peki ya çocuklar? Onların büyütülüş şekli, onlara öğrettiğimiz şeyler ve onları hayata karşı yönlendirmemiz nasıl olmalıdır? Bizler, çocuklarımızı ne şekilde büyütürsek çocuğumuz başarılı olur, başarıyı gerçekten ister ve ses getirir? İşte tam da bu konu üzerinde bir araştırma yaptık ve sizler için en iyi içeriği üretmeye çalıştık. 7 adımda başarılı çocuk nasıl yetiştirilir? Başlıklı konumuzda başarılı bir çocuk yetiştirmenin 7 altın kuralından bahsedeceğiz, keyifli okumalar dileriz. 

Ayrıca, YAPMAMIZ GEREKENLERİ NEDEN ERTELİYORUZ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


1. Çocuklarınıza Aza Kanaat Etmesini Öğretin

7 Adımda Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuklarınıza aza kanaat etmesini ve elindekilerle yetinebilmesini öğretin. Çünkü, elindeki imkanların az olduğu yönünde düşünceye giren insanlar, “sahip olduklarım ile yeni bir başarıyı kovalamam çok zor” şeklinde bir düşünce içerisine girerler ve bu yüzden de hiçbir zaman başarıyı yakalamak için uğraş sarf edemezler. O yüzden, 7 adımda başarılı çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusuna ilk yanıt olarak şu cevabı verebiliriz; çocuklarınıza, aza kanaat etmesini ve elindeki imkanlar ile yetinmesini öğretin.


2. Çocuklarınıza Olumlu Düşünmeyi Öğretin

7 Adımda Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

7 adımda başarılı çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusunun diğer bir yanıtı da şudur; çocuklarınıza her zaman olumlu düşünmeyi öğretin. Çünkü başarı, olumlama ile varılan ve sürekli olarak devam edilen bir maraton gibidir. Eğer ki siz, çocuğunuza olumlu düşünmek yerine sürekli umutsuzluk tarzı düşünce nüksederseniz, maalesef ki çocuğunuz hiçbir zaman başarı peşinde koşamayacak ve sıradan bir hayata hapsolacaktır. 


3. Çocuklarınıza Cesaretli Olmayı Öğretin

7 Adımda Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuklarınıza her zaman cesaretli olmayı ve denemekten korkmamayı öğretin. Çünkü cesaret, başarıya ulaşmak için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Tabi, cesaretli bir çocuk yetiştirmek için öncelikle anne babaların cesaretli bireyler olması gerekmektedir. Çünkü, anne babanın çocuğuna cesaretli olmayı öğretmesi bile önemli bir cesaretle olur. O yüzden, 7 adımda başarılı bir çocuk yetiştirmenin bir diğer kuralı olarak, önce kendiniz cesaretli olun, ardından da çocuklarınıza cesaretli olmayı öğretin.


4. Çocuklarınıza Duyguları Yansıtmaktan Korkmamaları Gerektiğini Öğretin

7 Adımda Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuklarınızı hiçbir zaman içe kapanık olarak yetiştirmeyin. Onları, dışarıya dönük bir şekilde duygularını rahat bir şekilde ifade edebilen bireyler olarak yetiştirmeye özen gösterin. Çünkü, eğer ki çocuğunuz duygularını içinde yaşar ve dışarıya yansıtmaz ise, kendisini başarıya götürecek olan girişimci düşüncelerini de her zaman kendi içinde saklar ve hiçbir zaman ortaya atmaz. Ayrıca, çocuğunuz da bir insan olduğu için illaki üzüldüğü, mutsuz olduğu ve moralsiz durumlar içerisine girecektir. Ancak bu tip olumsuz duygu ve düşüncelerini dışarıya yansıtamaz ve sürekli olarak kendi içinde yaşarsa, özgüven eksikliği ve kendisine güvenememe sorunu ile yaşayacaktır. O yüzden, çocuklarınıza dışa dönük olmayı ve duygularını yansıtmaktan korkmamaları gerektiğini öğretin. 


5. Çocuklarınıza Her Türlü Alışkanlığını Anlayışla Karşılayın

Çocuğunuz büyüdükçe bazı alışkanlıklar edinecek ve o alışkanlıklar dahilinde yaşamaya başlayacaktır. Ancak siz, çocuğunuza bu konuda ciddi bir şekilde destek çıkmalısınız. Çünkü çocuğunuz henüz hayatı yeni yeni tanımaya başladığı için elbette bazı hataları olacaktır. Bu hataların en önemlilerinden biri de, çocuğunuzun kötü alışkanlıklar edinmesidir. Ancak siz, çocuğunuzun kötü alışkanlıklar edindiğini duyduğunuz ve öğrendiğiniz vakit çocuğunuza çok yüksek derecede tepki göstermek yerine, bunun yanlış bir alışkanlık olduğunu ve kendisi için olumsuz sonuçlara neden olacağını tatlı bir dille izah edin. Çünkü, eğer ki siz çocuğunuza bağırıp çağırırsanız, kötü bir alışkanlığı yüzünden ona çok sert tepkiler gösterirseniz, o çocuk sizin olmadığınız anlarda sürekli olarak o zararlı alışkanlıkların peşinden gidecektir. Ayrıca, çocuğunuza bu denli yüksek tepki göstermeniz yüzünden onda bir öz güven eksikliği de olacaktır. Kötü alışkanlıkların dışında, çocuğunuz iyi ve kendisi için de faydalı bir alışkanlık edindiyse, örneğin; kitap okumak, spora başlamak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak, enstrüman dersi almak gibi, ona bu konularda en büyük desteği de yine siz verin. Çünkü çocuğunuz, sizin de desteğinizi arkasına aldığında yaptığı şeyin ne denli faydalı bir şey olduğunu daha iyi anlayacak ve bu iyi alışkanlığı sayesinde başarıya biraz daha fazla yaklaşmış olacaktır.