Empati yapmanın ne demek olduğunu hemen hepimiz biliriz öyle değil mi? Peki ya empati yapmanın önemini biliyor muyuz?

Melankolik Yaşam olarak sizler için özenle araştırıp, derleyip, sadeleştirip sizlere sunduğumuz önemli konular arasında, bu seferki sırayı empati konusuna ve bu konunun da insan yaşamı için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmeye çalıştık. Empati yapmak en sade ve en temel anlamı ile, insanın kendisini başkasının yerine veya da başkasını kendisinin yerine koymasıdır. Ancak bu şekilde hayatı daha iyi anlar ve anlamlandırabiliriz. Öyle ki empati yapmak, bizlerin birbirimiz ile daha iyi anlaşması ve uzlaşmasını daha kolay ve daha anlamlı bir hale getirmektedir. Çünkü insanlar, olası bir tartışma ve anlaşamazlık durumunda, birbirlerinin kalplerini kırabilmektedirler. Ancak empati yapmak, kırılan kapleri onarmak veya da o kalpleri hiç kırmamak adına sahip olmamız gereken çok önemli bir özelliktir. Empatiye önemli bir özellik diyoruz çünkü empati, öyle her insanda bulunacak bir olumlama değildir. Empati yapacak kişi, ilk olarak akıllı ve anlayış sahibi bir birey olmalıdır. O halde, empati yapmanın önemini daha detaylı bir şekilde ve maddelendirerek anlatalım. İşte, 2 maddede empati kurmanın önemi;


1- Daha Akıllı ve Anlayışlı Olmamızı Sağlar

2 Maddede Empati Kurmanın Önemi

Az önce de söylediğimiz gibi, empati, sadece akıllı ve aynı zamanda anlayışlı insanlar tarafından gerçekleştirilen bir olumlamadır. Yani empatiyi, olumsuz düşünceler içerisinde olan hiçbir insan gerçekleştiremez. Şimdi de bu maddeye dayanarak ve yine bu madde adı altında, empati kurmanın önemine biraz daha vurgu yapalım. Herhangi bir olayda bir kişi, karşısındaki kişiye karşı yapmaması gereken davranışları, söylememesi gereken sözleri ve aklından geçirmemesi gereken düşünceleri, empati yoluyla çok daha iyi bir şekilde kavrayabilmektedir. Peki bu nasıl olur, yani empati nasıl yapılır biraz da bundan bahsedelim ve bu konu hakkında da sizleri çok daha iyi bir şekilde aydınlatmış olalım. Örneğin iki kişi kendi arasında tartışmış olsun ve bu kişilerden biri haklı, diğer de haksız olduğu varsayılsın. Ancak haksız olan kişi, haklı olan kişiye karşı hiçbir özür dileme gayretinde de bulunmamakta olsun. Tabi bunun yanında, haklı olan kişinin de kendi haklılık durumunu kullanarak, haksız olan kişiye karşı sözlü ve psikolojik baskı kurduğunu varsayalım. Tabi böyle bir durumu düşünmek bile insana bir gerginlik getirmektedir. Ancak ne yazık ki, birçok kişinin yapmış olduğu tartışmalar ve birbirleri ile olan ilişkileri de tam olarak bu yöndedir. Tüm bu olumsuzlukları şu şekilde atlatabilir miyiz? Yani tartışan kişiler, kendilerini birbirlerinin yerine koysalar ve aralarında geçen olaylara bir de bu gözle bahsalar hani, işte o zaman her şey çok daha güzel olmaz mıydı acaba? Bizce, bu tip bir yaklaşım, her şeyi tam da kökünden ve tam da ebediyeten olarak çözmeye yarayacaktır. Çünkü kişilerin kendilerini birbirlerinin yerine koymaları, çok güzel bir empati örneği olacaktır bizler için. Yani gerçeği görmek için bazen, hayata başkalarının penceresinden bakmayı da denemeliyiz. 


2- İki Taraflı Düşünmemizi Sağlar

2 Maddede Empati Kurmanın Önemi

İki taraflı düşünmek, empatinin en temel taşlarından biridir. Çünkü, olay ve olgulara sürekli olarak kendi taraflarından bakan insanlar, her zaman yanlış veya eksik bir anlamlandırma içerisinde kalacaktır. Bu da, var olan gerçeği hiçbir zaman göremememizi veya da olması gereken süreye göre çok geç görmemize neden olur. Ancak ilk olarak kendi açımızdan, daha sonra ise karşı tarafından açısından bakarsak bazı şeylere, işte o zaman çok daha uzlaşmalı bir yaşam içerisine de girmiş oluruz. Biz biz olalım, her zaman uzlaşmaya varmak adına empati kurmaya çalışalım. Şimdi de gelelim, empatinin iki taraflı düşünmemize olanak sağlamasındaki yararına. İki taraflı düşünmek, bize empati kurma sayesinde aşılanır ve hayatın birçok noktasında da işimize yarar. Karşılaştığımız olaylar karşısında, vereceğimiz kararlar esnasında, yapacağımız işler karşısında vs iki taraflı düşünürsek, tüm bunlarda çok daha avantajlı bir sonuç elde ederiz. O yüzdendir ki empati kurma özelliği gelişmiş insanlar, iki taraflı düşünme konusunda da diğer insanlara oranla her zaman daha avantajlı bir konumdadır. 

Ayrıca, HAYATIMIZDAKİ FAZLALIKLARDAN KURTULMANIN YOLLARI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.