Hiç şüphesiz ki, hayattaki en büyük varlıklarımız, bize en yakın olan kişilerdir. Tabi burda, mesafe anlamında bir yakınlıktan söz etmiyoruz elbette. Bahsettiğimiz yakınlık, manevi yakınlıktır ve bize de manevi anlamda en yakın kişiler, genelde aile bireylerimiz olur. 

Çünkü ilk doğduğumuzda yanımızda annemiz, babamız olur. Ve anne babamız da, ailemizin en değerli kişileridir bizim için. Bizim canımız yansa annemizin canı yanar, bizim canımız sıkılsa, babamız da sıkıntılar içinde olur… Bir de kardeşlerimiz vardır elbette, adeta ikinci canımız, kanımız diyebileceğimiz. Tabi, bazı kardeşler vardır ki, hep birbirleri ile bir kavga içerisinde büyümüştür. Hani sizde de olmuştur elbette, kendinize ait bir kıyafeti kardeşiniz giydiğinde, ona çok sinirlenirsiniz. Veya da, siz kardeşinizin bir kıyafetini giydiğinde, o da size gerçekten de sinirlenmekte ve tepki göstermektedir. Ama gel gelelim ki, sırf bir parça kıyafetinizi giydiği için hunlarca sinirlendiğiniz kardeşinize, yeri gelir canınızı vermeye bile razı olursunuz. Peki, bunun nedeni nedir?

Ayrıca, MUTLU OLMANIN EN ETKİLİ 2 YÖNTEMİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz; Kardeşlerin, birbirlerine olan kan bağı ve bunun sonucunda gelişen sonsuz maneviyat duygusu… Fark ettiyseniz, sonradan arkadaş olup da, zamanla kardeşim dediğiniz kişilerle de aynı hisleri paylaşırsınız. Onlar da sizin aileniz, yakınınız ve canınız olurlar. Hani bilir misiniz, çok güzel bir şarkı sözü vardır, “İyi dostlar biriktirdim, hepsi ailem oldu” diye. İşte bu da böyle bir şeydir. Sizin için en fedâkar ve sizin de onlara karşı en fedâkar olduğunuz insanlar, aslında sizin en yakınlarınız olup, ailem diyebileceğiniz niteliktedir. Ancak, bizim bu konumuzda bahsedeceğimiz, ailemizin en sade ve en özgün hali olacak. Anne-baba, kardeş ve anne-babanın ebeveynlerini içerisine dahil eden bir aile düzeni… Çünkü, her ne kadar birbirilerine sıkı sıkıya bağlı kalan aileler var olsa da, birbirlerine karşı son derece saygısızca davranan aile bireyleri de vardır. Hâl böyle olunca da, aile içerisinde olumsuzca gelişen bu saygısızlık, ister istemez o aile içerisindeki çocuklara da yansıyor ve o çocuklar büyüdüklerinde tam bir tehlike alarmı haline dönüşüyor. Biz de, Melankolik Yaşam olarak, sizler için bu konuyu araştırdık ve bu yazıyı hazırladık. İşte, sizler için hazırladığımız 2 adımda iyi bir aile düzeni nasıl oluşturulur adlı konumuzun içeriği;


1. Ailede Herkes Birbirine Saygılı Olmalıdır

2 Adımda İyi Bir Aile Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bir ailenin, iyi ve düzgün bir aile olarak tanımlanabilmesi için, o ailede yaşayan bireylerin birbirlerine daima iyi bir derecede saygı göstermesi gerekmektedir. Çünkü saygı, bu dünyanın olmazsa olmazlarından biridir. Saygının olmadığı yerde sevgi, sevginin olmadığı yerde ise, insanlık denen bişey kalmaz. Örneğin, anne-babanızın yanında konuşurken, sözlerinizde daha dikkatli olmaya çalışın. Yine aynı şekilde, çocuklarınızın yanında daha filtreli konuşmaya özen gösterin. Çünkü o çocuklar, zaten evden dışarıdaki hayatlarında fazlasıyla kötü söz duyacak ve öğreneceklerdir. Yine aynı şekilde sizlerden de kötü söz duymaları, sanki küfür etmek onlarda normal bir şeymiş gibi bir hissiyat oluşturacaktır. Buna bağlı olarak büyüyen her çocuk da, geçmiş nesil çocuklarına göre biraz daha saygısız olacaktır. O yüzden, aile bireylerinizin yanında özelikle de ağızınızdan çıkan kelimelere dikkat etmekte ve her zaman saygı çerçevesinde yaşamaktadır fayda var. 


2. Ailede Bireylerine Karşı Anlayışlı Olmak

2 Adımda İyi Bir Aile Düzeni Nasıl Oluşturulur?

İyi bir aile düzeni oluşturmanın bir diğer püf noktası da, aile bireylerine karşı anlayışlı olmaktır. Çünkü bazı ailelerdeki düzen bozulmasının en önemli nedenlerinden biri de, aile içindeki anlayışsızlıktan gelmektedir. Bu konudaki en belirleyici kişiler de, anne-babalardır. Yine, burada da bir örnek vermek gerekirse; Saçını, değişik bir model yaptırıp veya da normalinden çok daha farklı bir tona boyayarak eve gelen çocuk, bazı durumlarda anne-babasından inanılmaz derecede tepkiler alabilmektedir. Peki ya neden? Anne babalara burdan sormak isteriz, neden sırf çocuğunuz saçına birkaç değişiklik yaptı diye ona bu denli tepki göstermektesiniz? Çocuklar henüz küçük yaşlardayken yaptıklarından ötürü aileleri tarafından ciddi derecede tepki aldıklarında, büyüdükleri vakit ailelerinin tepki gösterdikleri şeylere olan eğilimleri daha çok artmaktadır. Yani, eğer ki iyi bir aile düzenine sahip olunmak isteniyorsa, aile içerisinde son derece anlayışlı olunmalıdır.