Son güncelleme: 13 Şubat 2020

Yüzde 10 kuralı nedir? Adlı konumuza başlamadan önce İngiliz aktör James Thornton’a ait şu sözü sizlere hatırlatmak isteriz, “Değişim mücadele gerektirir, çünkü durağanlığa ve devinimsizliğe karşı savaşırsınız” 

Kendimizi bazen gerçekten de çok yorgun hissederiz ve kendimizi aşırı derecede yorgun hissettiğimiz bu zamanlarda herhangi bir konuda herhangi bir şeyi gerçekleştirmek veya değiştirmek bize bir hayli zor ve hatta bir hayli imkansız gelebilir. Ancak bazı insanlar, sabah uyanır uyanmaz gündelik olarak yapacakları şeyleri akıllarında planlarlar ve bu planlarını hayata geçirmek için daima uygulayacakları bir istek içinde olurlar. Bu insanlar, planlarına ve hedeflerine bağlı kalabilmek için daha akıllı, daha yaratıcı, daha başarılı, daha değerli olmayı başarmaya çalışırlar. Onların, tam da bu noktada başarmak istedikleri şey, içinde bulundukları durumu daha iyi, daha çok, daha hızlı ve daha faydalı bir şekilde geçirmektir. Bu anlattığımız özellikler sizin, belki bizim özelliklerimiz de olabilir. Zaten bu özellikleri kendi bünyesinde barındıran kişiler bunu hemen fark etmişlerdir. Peki hiç düşündünüz mü, bu şekilde olmamızı sağlayan etken nedir ve bu şekilde olmamızı sağlayan etken bizde ne gibi değişimlere yol açıyor diye? Her şeyi bir anda yapmak istememiz, bu şekilde olmamızın en büyük sorunudur. Bu şekilde olmamız ise, kısa tabiri ile; her şeyi bir güne sığdırarak bir günde yapma isteğidir. Bu çok yanlış olduğu gibi, yaptığımız işin yanlış ve eksik olmasına da neden olabilmektedir. Maalesef ki, bir sabah uyandığımızda duyduğumuz aşırı yoğun enerji ve bizi planlarımıza çok hızlı bir şekilde iten motivasyonumuz, ortaya her zaman olması gereken ve de bizim istediğimiz gibi bir sonuç atamamaktadır. Eğer ki, aşırı coşkumuza yenik düşüp, işlerimize bitirme ve başarma amacı ile bir anda yüklenirsek, aşırı coşkulu olduğumuz bir durumdan, çok hızlı bir şekilde hayal kırıklığı duygusuna geçiş yapmış oluruz. Tam da bu noktada şu soruyu merak edebiliriz; yaşadığımız bu hayatın durağanlığından kurtulup hayatımıza gerçek anlamda ivme kazandırabilir miyiz? Yani kısaca, devinimsizliğin panzehiri var mıdır? 

Böyle bir soru sorduğumuzu farz edersek ve bu soruya da cevap verecek olursak; İnsan, büyük hayaller kurduğunda, kurduğu bu hayaller ile doğru orantılı olarak motivasyon artışı da yaşar. Ancak, eğer ki hayatımıza gerçek anlamda ivme kazandırmak istiyorsak, ne yazık ki motivasyon bu konuda tek başına yeterli olamayacaktır. Eğer ki amacımız, gerçekten de hedeflerimize ulaşmak ve gerçekten de bir şeyleri başarmak ise, işte o zaman zihnimizi hareket ettirmemiz gerekmektedir. Yani, devinim ve hareket anlamına gelen zihinsel momentum yaratmamız gerekir. Bu da demek oluyor ki, zihnimiz düşlediği şeylerden arınmadan önce zihnimizin kapasitesini ve gücünü düzenli olarak geliştmemiz gerekmektedir. Bu ise, en sağlı bir şekilde ancak yüzde 10 kralı ile gerçekleşmektedir. Peki yüzde 10 kuralı nedir? Haydi hep birlikte öğrenelim!


Yüzde 10 Kuralı Nedir? / İşte Yüzde 10 Kuralının Tanımı

Değişim, herkese lazımdır ancak değişime kalkışmak veya da değişim içerisinde olmak insanları ve hatta şirketleri bile deyim yerindeyse adeta felç eder. Bir de, değişime gitmemek adına başvurulan mevcut durum ile istenen durum vardır. Mevcut durum ve istenen durum arasında en belirleyici fark ise, gerilim kaygı ve korku durumudur. Öyle ki, azımsanmayacak bir sayıdaki insan kitlesi kendini tamamen çaresiz hisseder. Sürekli olarak ilerlemek ve her daim hedeflerine odaklanmak yerine, hedeflerine gidecek yolda ne kadar çalışacaklarına odaklanırlar. Bu durum da, onları her zaman için çaresiz hissi ile baş başa bırakır. 

Tam da, bu paragrafta anlattıklarımız ile yüzde 10 kuralını birbirine bağlamadan önce, yüzde 10 kuralının kim tarafından geliştirildiğine bir bakalım. Yüzde 10 kuralı, Hindistanlı Sakyong Mipham geliştirilmiştir. Sakyong Mipham’ın geliştirdiği yüzde 10 kuralını uygulamak oldukça basit ve bir o kadar da faydalıdır. Bu kuralı uygulamak için yapmamız gereken tek şey ise, yeterli miktarda ve gündelik olarak ilerleyen gelişmelere odaklanmaktır. 

Eğer ki, yüzde 10 kuralını uygulamak istiyor fakat bunun sonucunda da küçük kazançlar elde etmeyi hedefliyorsanız ne yazık ki kendinizi tamamen tüketmiş olursunuz. Sürekli olarak gelişim ve ilerleme içerisinde olmak, hayatınıza da ciddi anlamda devinim kazandıracaktır. Öyle ki, sürekli olarak hayatınıza ilerleme sağlamanın kazandırdığı devinim sayesinde daha başarılı ve hayallerini gerçekleştiren bir birey olma şansını da yakalamış olacaksınız. Ayrıca tüm bunların sayesinde, sizi adeta mahfeden değişimden de kurtulmuş olacaksınız ve bunun yerine sizin için sürekli olarak devam edebilecek başarılara odaklanma seviyeniz de çok ciddi bir anlamda gelişecektir. Bu kuralın geliştirici olan Sakyong Mipham der ki, “yüzde 10 kuralını mutlaka olarak hayata geçirmeli ve uygulamalıyız”. Bir işin veya bir hedefin tamamını bir anda yapmaya kalkışır da kısa bir süre sonra karamsarlığa düşerek vazgeçmek yerine, işimizi ve hedefimizi yüzde 10’luk dilimlere bölerek zamanla ve sürekli olarak gerçekleştirmekteyiz. Tabi ki, bu kuralı uyguladığınızda kendi kendinize şunu diyebilirsiniz, “neden hiç ilerleme kaydedemiyorum ve neden hep olduğum yerde sayıyorum?” Kendinize her ne kadar bu cümleyi kuruyor olsanız bile, aslında sürekli olarak yüzde 10 olarak gelişim sağlamış olacaksınız. Siz bunu her ne kadar fark edemeseniz bile, beyniniz bu ilerlemeyi algılayacak ve size daima pozitif psikolojiler aşılayacaktır.


 

Şimdi De Yüzde 10 Kuralını Hayatımızda Nasıl Uygulayabileceğimize Bakalım

Yüzde 10 Kuralı Nedir?

Yüzde 10 kuralı nedir? Şeklindeki sorumuza açık ve net bir şekilde cevap verdikten sonra, şimdi de yüzde 10 kuralını hayatımızda nasıl uygulayabileceğimize bakalım. Uyandığınız her sabah, acaba bugün ne yapsam ve bugün neleri değiştirsem diye detaylı bir şekilde düşünün. Sonra da, bir şeyleri değiştirmek adına kurduğunu düşünceyi ve yaptığınız planı yüzde’10 lük kısımlara ayırın. Ancak bu konuda sabırlı olmak çok önemlidir. Öyle; bir işi yüzde 10’luk kısımlara bölüp bir kısmını hallettikten sonra çok yavaş ilerliyorum diye vaz geçerseniz, üzülerek söyleriz ki daha başlamadan kaybetmiş sayılırsınız. 

Tam da bu konuya istinaden, yüzde 10 kuralının geliştiricisi olan Sakyong Mipham der ki, “hayatınızdaki değişimlere, birer mizah anlayışı ile yaklaşmanızı öneriyorum. Yaptığınız bi espiriye o ortamdaki kişilerin yüzde 10’lık kısmı gülmüş ise, yaptığınız espiri gerçek anlamda komiktir demektir. Ancak, zeka seviyesi sizin yaptığınız espriyi anlamak konsunda yetersiz olan yüzde 90 lük kısım da illaki gözünüze çarpacağı için, onları pek de önemsememeniz gayet yerinde olacaktır. Gündelik olarak yaptığınız işleri de bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Sizler için o an önemli olan yüzde 10’luk kısım ile ilgilenip, kalan yüzde 90’lık kısım ile o esnada ilgilenmemeye çalışmalısınız. Üstelik, bir şeyin daha azını hedefleyerek, daha alçakgönüllü bir birey haline gelmeniz de bu sayede mümkün olacaktır. Her şeyi bir anda gerçekleştirmek ve her seferinde mükemmele oynamak yerine kendinizi yüzde 10 oranında geliştirmeye, ilerletmeye ve de mükemmelleştirmeye özen göstermelisiniz. Ancak, bir işi yüzde 10 lük kısımlarda bitirmek gerekli olsa da, bu ufak kısımdan aciz kalıp da sürekli olarak tembellik yapan insanlar da vardır. Bu nedenle, bir yandan da tembellik hali ile de mücadele içinde olmamız gerekmektedir. O halde, tembelliğimizi yenerek başıra giden bu kısa yolda nasıl daha etkili ve nasıl daha istikrarlı oluruz bunu araştıralım. 


Tembelliğin Panzehiri Devinimdir

Yüzde 10 Kuralı Nedir?

İçimizde bulunan ve bizi sürekli olarak bir şeylerden mahrum eden tembelliğin panzehiri hiç şüphesiz ki, devinimdir. Peter Doobinin isimli yazarın tam da bu konu ile ilgili harika ve akıllardan hiç çıkmayan bir sözü vardır. Peter Doobin der ki; “Hayat zordur. Ancak, çaba sarf etmeyi, bir şeyler yapmayı seçtiğimiz her an bizi mutlu eder”. Hayatta çaba sark ederek gerçek anlamda bir şeyler kazanmak ve mutlu olmak için ise, hayat düzenimizin belirli bir ivme içinde olması gerekmektedir. 

Ayrıca devinim, sadece sizin hızlanmanızı sağlayan, sizler için tek bir hızlandırıcı yapı değildir. Devinim içerisinde olduğunuz durum, sizin için gerçekten de faydalı bir durum ise faydalı bir devinim göstererek kazandığınız başarıların da etkisini çok ciddi anlamda hissetmeye başlayabileceksiniz. Kısaca devinim, başarıyı da beraberinde getirerek sizi hayat boyu ödülendirmek için vardır. Siz de, daha mutlu bir hayata kavuşmak, hayatınızdan tüm bahaneleri atarak geride hiçbir önemsiz bahane bırakmamak ve hayat boyu başarılı olmak için yüzde 10 kuralını rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 

Tembellikten kurtulup, çok hızlı bir şekilde para kazanmak ve bu konuda kendi stratejinizi geliştirmek için HIZLI PARA KAZANMA YOLLARI başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yüzde 10 Kuralını Hayatınızda Uygulayın

Yüzde 10 Kuralı Nedir?

Yüzde 10 kuralı nedir? ve tembelliğin panzehiri gibi konulardan bahsettiğimize göre, şimdi de gelelim yüzde 10 kuralını hayatımızda uygulamanın faydalarına. Olumlu ve iyi anlamdaki değişim insanlar için her ne kadar zor bir durum olsa da hiçbir zaman imkansız ve başarılmaz olmamıştır, olamaz da zaten. Değişimden kastımız, fiziksel anlamda değişmek veya da manevi anlamdaki çok büyük değişimler değildir. O yüzdendir ki, değişimi sadece birkaç davranışımız üzerinde gerçekleştirebiliriz. Yüzde 10 kuralı sayesinde bir yandan hayatımıza gerekli ivmeyi sağlayacak, bir yandan kendimizi ani bir değişimin içerisinden kurtararak yavaş yavaş ve faydalı bir değişim içerisine girmeyi sağlayacak ve bir yandan da tüm bunlarla beraber ciddi oranda kazanç elde etmemiz de mümkün hale gelebilecektir. Yüzde 10 kuralını hayatımıza geçirmeden önce, yüzde 10 kuralını ne şekilde hayatımıza işleyeceğimize bir göz atalım;

  • Hatınızda her zaman, atacağınız ilk adımınızın ne olacağı konusunda bilginiz olsun. 
  • Unutmayın ki, attığınız hiçbir adım küçük değildir ve de bu adımların hepsi sizi en sonunda da başarıya götürecektir. 
  • Her zaman, elde ettiğiniz küfü kazançlar ile mutlu olmayı ve daha sonrasında ise daha büyük kazançlar ede etmeye çalışın. 
  • Bir şeyin olma durumu ve o aynı zamanda da o şeyin olma ihtimali arasındaki farkda odaklanmayın. Odaklandığınız tek fark, elde ettiğiniz kazancınız olsun ve bu doğrultuda da, her zaman eski halinizden daha da çok kazanma hedefi ike yaşamaya çalışın.
  • Yüzde 10 kuralını ekip halinde oluşturarak da gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü; İçinde bulundukları değişimi birlikte belirleyen ekipler ve çalışma arkadaşlar, bu sayede de biberlerine daha güçlü ve daha sıkı sıkı bir şekilde bağlanmış olurlar. 
  • Her ne olursa olsun, son sözü mutlaka ve mutlaka siz söyleme çalışın.

Ayrıca, düşüncelerinizi süsleyen hedeflerinizin peşinden daha sağlıklı bir şekilde ilerlemek için TUTKULARININ PEŞİNDEN GİTMEK İSTEYENLERE TAVSİYELER başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.