Tüm dünyayı çok derinden etkileyen ve ülkemizde de görülen Koronavirüsü duymayan kamamıştır. Peki, bizleri tehdit eden bu virüse karşı ne şekilde tedbirler alabiliriz? Gelin hep beraber bakalım…

Ayrıca, KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR? Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu virüsün adı Korona, ilk olarak Çin’de görüldü ve kısa sürede de tüm dünya geneline yayıldı. Zaten bir önceki yazımızda bu tip bilgileri vermiştik. O yüzden şimdi, bu virüs hakkında daha farklı bilgiler vereceğiz. Dediğimiz gibi, web sitemizin amacı genelde bu tip yazılar paylaşmak değildir. Ancak, bu denli ciddi bir durumda, hepimiz bu soruna karşı birlikte hareket etmeli ve bu virüsü de yine birlikte hareket ederek yenmeliyiz. Tabi ki, olabilecek tüm sorunlara karşı olduğu gibi, koronavirüs sorunundan da sıkı önlemler alarak korunmaya çalışacağız. Çünkü bu virüs, her ne kadar insanları çok korkutmuş ve resmen bir paniğe yol açmış olsa da, bizim önlemlerimizden daha büyük değildir. Ancak gerekli önlemleri almaz isek değil korona, çok daha küçük hastalıklardan bile çabuk bir şekilde zarar görebiliriz. O yüzden, burada yazılanları iyi okumanızı ve istikrarlı bir şekilde de uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi, gelelim asıl konumuza. İşte, Koronavirüsten korunma yolları;


Kişisel Temizliğe Dikkat Edilmeli

Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?

Virüs demek, bir nevi pislik ve hijyen eksikliği demektir. Çünkü bu virüslerin gerek ortaya çıkması, gerek çoğalması ve gerekse de ilk olarak yayılması, o ortamdaki hijyen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de, dışarı ile en çok temas eden vücut bölgelerimizin, günde birçok defa temizliği yapılmalıdır. Örneğin ellerimiz, vücudumuzdaki en çok kullandığımız ve çıplak olan kısım olduğu için, gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Eğer ki, su ve sabun bulunmayan ortamlarda vakit geçiriyorsak o zaman da farklı şekilde dezenfekte olmamız gerekmektedir. Bu konudaki en çok ihtiyacımız olacak şey ise, yüksek alkollü kolonya ve ıslak mendillerdir. Çünkü koronavirüs, belli bir seviyenin üzerinde alkol miktarı ile tepkimeye girdiğinde ölmektedir. Ayrıca, elleriniz temiz dahi olsa, ellerinizi hiçbir şekilde gözünüze, ağzınıza ve burnunuza götürmemeye özen gösterin. Tabi mecburi durumlarda elbette olur ancak, normal durumlarda bundan kesinlikle sakınmalısınız. Çünkü koronavirüs, temas yoluyla bulaştığı için, size ilk olarak el bölgeniz üzerinden iletilir. Elinizi, ağız, göz ya da burnunuza temas ettirdiğinizde ise, korona artık vücudunuza giriş yapmış olur. Bu durum ise, sizin de artık bir koronavirüs hastası olması anlamına gelmektedir. 


Kalabalık Ortamlarda Bulunmayın

Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?

Koronavirüs, size illaki bir başkasından bulaşacaktır. Ancak, sokakta karşılaştığınız birkaç kişi ile, toplu yerlerde bulunan birçok insanın size virüs bulaştırma ihtimali hiç de aynı değildir. Özellikle de bulunduğunuz konumdaki insan yoğunluğu ne kadar fazla ise, işte orada koronavirüs görülme olasılı da o denli fazladır. Tabi kişide korona olsa bile, bunu kısa sürede fark edememektedir. Virüs, ancak beli bir zamandan sonra göstermiş olduğu belirtiler ile kendisini açığa verir. Ancak, bir kişiye virüs bulaştığında, o kişi size temas eder ise, korona aynı şekilde size de bulaşmaktadır. Tabi bu gerçekleri bu şekilde belirtmemiz, bu virüsün tehlike oranını hiçbir şekilde arttırmamaktadır. Demek istediğimiz, koronavirüs değil, koronavirüse karşı alınmayan önlemler yüzünden ölmektedir insanlar. 


Beslenmenize Dikkat Edin

Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?

Şans işte, siz her ne kadar önleminizi alsanız da, bu virüs yine de size bulaşabilir. İşte o zaman yapacağınız en iyi şey, o virüs ile gerektiği gibi mücadele etmek olacaktır. Çünkü, %95’lik bir kurtulma şansınız var. Tabi, kendinize iyi bakar ve doğru yöntemleri uygularsanız geçerlidir bu oran. Örneğin dengeli ve düzenli beslenmek, koronavirüse karşı alacağınız en iyi bağışıklık önlemidir. Pişirdiğiniz gıdaların, iyice piştiğine de ayrıca özen göstermeye çalışın. Tüm vitaminleden düzenli bir şekilde alın ve yine beslenmenin de istikrarını mutlaka sağlayın. 


İnsanlar İle Temas Etmekten Kaçının

Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?

Siz siz olun, koronavirüs riskine karşı insanlarla bir müddet tokalaşmayın. Yani bir kişi ile el sıkışmak, tokalaşmak veya da öpmek gibi eylemler, koronavirüsün çok kolay bir şekilde bulaşmasını sağlayacaktır. Görüştüğünüz kişi ile selamlaşırken, verdiğiniz selamın sadece söz ile olmasına özen gösterin. Çünkü bu virüs, bazı kişiler tarafından hiç de hafife alınmıyor. En son, ünlü bir basketbolcunun bu virüsü hafife alarak dalga geçtiğini ve sonra da canlı yayında bu virüse yakalandığının görüntülerini izledik, siz de izleyebilirsiniz. Bu durumu çok da fazla abartmayın ancak, çok da küçümsemeyin. Siz, elinizden gelen önlemleri alın ve olur da bu virüse yakalanırsanız gerisini doktorlara bırakın. Çünkü tedbir, hayat kurtarır.