Son güncelleme: 12 Mart 2020

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden bir virüs… Peki, bu virüsün belirtileri nelerdir?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve adeta tüm dünyayı avlusu altına altına alan virüsün adı “Korona”. Bu virüs, ilk olarak tek bir veya birkaç bölge dahilinde görülmüş olsa da, son zamanlarda adeta tüm dünya geneline yayılmış durumda. Bu denli geniş çapta yayılan bu virüsün de ne şartlar altında oluştuğunun farkına varmak, belirtilerini bilmek ve önlem almak, çok önemli bir hale gelmektedir. Çünkü birçok kişi, koronavirüs vakası ya umursamamakta, ya yeterli tedbiri almamakta ya da eksik bilgilendirilmektedir. Aslında toplumun bazı kesimlerinin ise, bu hastalığı gereğinden fazla abarttığı ve almış olduğu önlemlerde de aşırıya kaçtığı dahi gözlemlenmektedir. Aslında koronavirüsün de, diğer hastalıklar gibi normal derecede olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu hastalık da, abartılacak derecede hiçbir kritere sahip özelliklerde değildir. O yüzden, koronavirüs ile mücadele kapsamında yapmamız gereken ilk yöntem, bu hastalığı gözümüze çok da fazla büyütmemektir. Ancak, koronavirüsü gözümüzde çok da büyütmemeliyiz derken, bu hastalığın tamamen tehlikesiz olduğunu da söyleyemeyiz. Sonuçta dünya üzerinde bu hastalıktan ölen insan sayısı pek de azımsanacak rakamlarda değildir. Yapmamız gereken en doğru şey, öncelikle vurdumduymaz olmayıp önlemimizi alalım, ancak hastalık korkusu ile panikleyip de aldığımız önlemleri abartmayalım. 

Aslında Melankolik Yaşam web sitesi olarak konu içeriğimiz, psikoloji ve motivasyon ağırlıklı yazılara yoğunluk vermekti. Ancak, günümüzde böyle bir hastalık virüsünün var oluşu ve insanların da bu konuda bilgilendirmeleri gerektiği, bizleri de bu konuda birkaç yazı içeriği oluşturmaya teşvik etmiş durumdadır. Bu yazımızda, koronavirüs belirtilerinin neler olduğuna dikkat çekeceğiz. Daha sonraki yazımızda ise, bu hastalık vakası ile karşılaşmamak adına neler yapabiliriz onu anlatacağız. Dilerseniz şimdi, yazı içeriklerimize bir göz atalım. İşte, yeni tip koronavirüs belirtileri;


Yüksek Ateş Belirtisi

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateş belirtisi, koronavirüs hastalığının en etkin üç belirtisi arasında yer almaktadır. Tabi ateşinizin yükseldiği tüm durumlar, koronavirüs belirtisi olarak tanımlanabilecek bir durum da değildir elbette. Ancak, kendi bedeninizde yüksek ateş belirtisi gözlemlediğiniz durumlarda tedbir almanız gerekmektedir. Hele ki, kendi bedeninizde gözlemlemiş olduğunuz yüksek ateş durumu, beklemediğiniz bir anda oluşmuş ise, işte o zaman hiç vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi, koronavirüs vakalarında da erken tanı ve erken önlem almak her zaman çok avantajlı olmaktadır. Zaten koronavirüse karşı uygulanan tedavi yöntemleri ve alınan tedbirler, dünya genelinde de büyük bir başarıyla devam etmektedir. Üstelik tüm bunların yanında, var olan koronavirüs belirtisinin ilk anda tespit edilmesi ve en erken zamanda da tedavi işlemlerinin uygulanması, bu hastalığın meydana getirdiği olumsuz durumları tamamen ortadan kaldırmaktadır. Eğer siz de, yüksek ateş sorunu ile karşı karşıya olursanız, ilk olarak tedbir amaçlı mutlaka doktor gözetimi altına girmelisiniz. 


Solunum Sıkıntısı

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Solunum sıkıntısı problemi bazı insanlarda belli bir nedene bağlı olarak ve bazı insanlarda da, bazı şeylerin etkisine bağlı olarak görülebilmektedir. Ancak bazı insanlar da vardır ki, solunum sıkıntıları rahatsızlıklarını sürekli olarak yaşamaktadır. Eğer ki siz, bu tip solunum yolu rahatsızlığı etkilerinin hiç birine sahip değilseniz, sadece yorulduğunuzda ve soğuk havalarda solunum sıkıntısı yaşıyor iseniz, bu konuda diğer insanlara göre daha sağlıklısınız demektir. Ancak siz, tüm bunlara rağmen beklemediğiniz bir şekilde solunum yolu rahatsızlığı içerisine girerseniz, ilk amaç olarak tedbir almak amacı ile, doktor gözetimi altına girmelisiniz. Çünkü, koronavirüs belirtileri dahilinde göstermiş olduğunuz tüm belirtiler, bu hastalığın sizde de var olabileceğini doğrudan doğruya tetiklemektedir. Bünyenizde solunum sıkıntısı çektiğinize dair bir belirti gözlemlediğiniz vakit, yine ilk olarak tedbir amacı ile doktor gözetimi altına girmeyi sakın ha ihmal etmeyin.  


Öksürük

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığının önemli bir belirtisi ve belki de, bu hastalığın insanlar arası bulaşımını sağlayan en önemli etken, öksürük. Tabi öksürük, hasta olmadığımız zamanlarda da vücudumuzun bir tür tepkimesi olarak adlandırılabilir. Ancak koronavirüs hastalığının bir belirtisi olarak gözlemlenen öksürük, kuru öksürük olarak tabir edilen şekilde gerçekleşmektedir. Yani koronavirüs hastaları, sürekli olarak kuru kuruya öksürmektedir. Yine burada da söyleyeceğimiz şey, kuru öksürük durumlarında, doktor gözetimi altına girmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz.