Son güncelleme: 22 Mart 2020

Tüm dünyayı adeta avlu altına alan ve birkaç gün önce Türkiye’de görülen koronavirüs, bazı kişiler tarafından maalesef pek de umursanmıyor. Biz de bu soruna dikkat çekmek adına bu içeriği hazırladık. 

Koronavirüs hakkında daha önce iki adet içerik hazırlamıştık ve bu virüs hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulunmuştuk. Koronavirüs hakkında daha önce yazmış olduğumuz diğer iki yazıda da belirttiğimiz üzere, web sitemizin içerik konsepti bu konuya uygun değil. Ancak, virüs sorunun çok ciddi olması ve halkımızın da bu konuda bilinçlenmesi açısından, koronavirüs hakkında bir içerik daha yazmaya karar verdik. Bu seferki içeriğimiz ise, koronavirüsün tehlike boyutunu anlatmak ve insanları da bu konuda bilinçlendirmek olacaktır. Çünkü bu virüs ülkemizde de yayılmaya başladı. Biz bu yazıyı yazarken koronavirüs, çoktan dört tane kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu bile. Biz de bunun üzerine atar topar bir araştırma yaptık ve bu içeriği hazırladık; farkına varılamayan koronavirüs gerçeği…

Ayrıca, KORONAVİRÜSTEN NASIL KORUNURUZ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Acaba hiç düşündünüz mü, koronavirüsün vücuda etkileri nelerdir diye? Birçok kişi, koronavirüsün vücuda girdiğinde çok hafif etkilere sahip olduğunu düşünmektedir. Ancak durum, sanıldığının çok çok aksinde bir durumdur. Çünkü koronavirüsün insan vücuduna girdikten sonraki etkileri, o kişi için oldukça zor geçen süreçlerin başlangıcı haline gelmektedir. İşte dikkat etmemiz gereken nokta da tam olarak burası olmalıdır. Koronavirüs sanıldığı kadar hafif bir hastalık etkeni değildir. Bunun farkında olmalı ve bu doğrultuda önlemler almalıyız. Kendimizi düşünmüyorsak da çevremizdeki kişilerin sağlığını düşünerek, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Koronavirüsün etkilerinden bahsetmiştik, aynı konu üzerinden devam edelim. 


Koronavirüs Etkileri Nelerdir?

Farkında Varılamayan Koronavirüs Gerçeği

Koronavirüsün neden olduğu sorunların başında, nefes problemleri gelmektedir. Zaten koronavirüs yüzünden ölen kişiler de, genelde önceden olası bir solunum rahatsızlığı olan kişilerdir. Çünkü virüs, kişinin solunum sistemini çok büyük ölçüde etkisi altına aldığı için, eğer kişinin bağışıklığı da virüsü atmak için yeterli güce sahip değilse, o kişi maalesef ki hayatını kaybetmektedir. Tabi, koronavirüsün daha farklı etkileri de var ancak, ölüm riski babındaki en büyük etkisi nefes problemidir. Öte yandan, halsizlik, kuru öksürük, kas ve kemik ağrısı, yüksek ateş ve migren de koronavirüsün önemli belirtileri arasındadır. Bunları, koronavirüs hakkında yazmış olduğumuz ilk iki yazıda anlattığımız için, bu yazıda bunların üzerinde çok da fazla durmayacağız. Şimdi de gelelim, bizim halkımızın koronavirüs riskine karşı sergilediği duyarsızlığın boyutuna.

Şu çok önemli bir gerçektir ki yetkili kişiler, koronavirüs ile mücadele kapsamında üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla yapmaktadır. Özellikle de sağlık bakanlığı, sağlık personelleri ve bu alanda hizmet veren herkes, hummalı bir şekilde emek göstermektedir. Bu kişilerin tamamını yetkili kişiler olarak adlandırırsak, tüm yetkililerimizin gerçekten de emek gösterdiğini söyleyebiliriz. Peki bizler, yani halk, bu konuda ne yapmalıyız. Bizim üzerimize düşen görev nedir? Gelin hep beraber bunlara bir göz atalım. 


Evde Kal

Farkında Varılamayan Koronavirüs Gerçeği

Bu, adeta bir slogan haline gelmiş durumda, “evde kal”… Şu günlerde başımızdan geçen zorlu koronavirüs günleri kapsamında, mecbur kalmadıkça hiçbirşekilde evlerimizden dışarı çıkmamalıyız. Bu hem kendi sağlığımız için, hem de çevremizdeki diğer insanların sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü bu virüsün kişiden kişiye bulaşma ihtimali çok yüksektir. Zaten artan vakalar da, virüsün insandan insana temas yoluyla bulaşması yüzünden meydana gelmektedir. Yani koronavirüs, uçucu değil, yüzeysel bir virüstür. 

Buna ek olarak içeriğimize devam edelim. Bizim halkımız işte bu konuda maalesef ki çok duyarsız davranmaktadır. Herkes, koronavirüs hakında olması gerektiği kadar bilgi sahibi olmasına rağmen, tamamen keyfi sebeplerden ötürü evinden dışarıya çıkabilmektedir. İşte sırf bu yüzden, koronavirüs vakalarında da inanılmaz derecede artışların gözlemlenmesi, kesinlikle kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü bir kişinin bu virüsü başkalarına bulaştırması, sadece diğer bir kişi ile sınırlı kalmayacaktır. Yani, vücudunda koronavirüs taşıyan bir kişi, bir gün içerisinde bile bu virüsü onlarca kişiye bulaştırabilir. Bu da, koronavirüsün inanılmaz bir hızla yayılmasına adeta davetiye çıkartmaktadır. Umarız ki bu yazıyı okumuşsunuzdur. Siz okuduysanız, çevrenizdekilere de gönderin ve onlar da okusunlar. Koronavirüs tehlikesine karşı daima bilinçli olalım ve tedbiri de hiçbir zaman elden bırakmayalım. Unutmayalım ki koronavirüs, aldığımız tedbir ve önlemlerden büyük değildir.