İnsanların, hem de tüm insanların, yapmakta en çok zorlandığı şeyler nelerdir hiç düşündünüz mü? İnsan, en çok da kendi olmakta zorlanmaktadır diyebiliriz. Peki, doğan görünmek için ne yapmalıyız?

Ayrıca, İTİBARIMIZI SARSACAK 3 HATA başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Gün geçtikçe farklılaşıyoruz, gelişiyoruz ve birbirimize karışmaya başlıyoruz. Karışmaya başlıyoruz dememizdeki kastımız, memleketimiz diye tabi ettiğimiz bölgelerden ayrılıp, belli bir amaç uğru içerisinde farklı bölgelere göç ediyoruz. Bu da, gittiğimiz yerin kültür ve kişiliği ile, kendi bölgemizin kültür ve kişiliğinin karşıması anlamına geliyor. Ancak biz, herne kadar farklı bölgelerde olsak da, kendi kültür ve kişiliğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Örneğin, kendimiz olmaktan ve doğal görünmekten hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz. Çünkü biz o halde büyük ve dünyaya da o şekilde merhaba dedik. Sırf, çevremizdeki yeni insanlara biraz daha farklı gözükmek ve onların içerisinde bulunduğumuz vakit, sırıtmamak için, yapmacık hareket, yapmacık konuşmak, yapmacık gülmek ve yapmacık bir şekilde tavır göstermekten kesinlikle vazgeçmeliyiz. Aslında ben, biraz düşünüyorum ve şu sonuca varıyorum; aslında zor olan doğal görünmek değil, yapmacık hareketler sergilemektir. Çünkü insan, hiçbir çaba sarf etme zahmeti içerisine girmeden, tamamen doğal bir görünüm alabilmektedir. Ancak yapmacık olmak, bana göre gerçekten de çok zor ve bir o kadar da zahmetli bir eylemdir. Çünkü değişik bir yürüyüş tarzı, başkalarını taklit eden hareketler ve kişinin kimyasına hiç de yakışmayan yaşayış şekli. Sizce de yapmacık olmak, hem çok zor ve hem de çok gereksiz bir şey değil mi. Çünkü insanın yapmacık olması demek, bir başka insanlara karşı beğenilme ve sevilme içerisine girmek demektir. Ancak siz, doğal olduğunuzda belki birçok kişi sizi sevmeyede bilir. Ancak işte o zaman başkalarının emrivaki altına girmekten kurtulursunuz ve işte asıl o zaman kendi iradeni ile kendi hayatınızı yaşarsınız. Yani, yaptığınız şeyler sadece kendinizi ilgilendiriri ve sizin faydanıza ise yapıyorsunuzdur anlamı taşır. 


Biz Neysek Oyuz

Doğal Görünmek İçin Ne Yapmalıyız?

Ülkemiz genelinden bahsederek konuşmak istiyorum, bizler Türkiye halkı olarak, bu ülkenin farklı bölgelerinde yaşamaktayız ve bu da o bölgelere oluşan şive farklılıklarını doğurabilmektedir. Yani, memleketine gittiğinde memleket şivesi ile konuşan bir insan, memleketinden göç ettiği o kalabalık şehre gittiğinde ise, kendi memleketinin şivesinden tamamen vazgeçmek için emek sarf ediyorsa, o kişi ne yazık ki başkalaşmış bir hal almaktadır. Kendisinden koparak çok önemli bir başkalaşıma uğrayan insanlar ise, bu hayatta hiçbir zaman istediğini alamayacaktır.  

Yani arkadaşlar, kendiniz olmak ve kendi kültürünüz ile yaşamak hiç de zor ve ayıp bir şey değildir. Çünkü biz, doğal halimiz ile buyuz. Korkmayın, Karadeniz bölgesinde doğup da kendinize “Laz” tarzı benzetmeler yapılmasından. Çünkü o bölge ve o kelime kalıbı, insanlara sizin yörenizde akılda kalır bir şeyler oluşturduğu anlamına gelmektedir. Unutmayın, siz, geldiğiniz yeri unutmaz ve diğer birçok insan gibi hiç de başkalaşmayarak tamamen doğal halinizde kalırsanız. Bu hayatta da yine birçok kritik durumu kurtarabilirsiniz. 

Bunların yanında, bazı yörelerin yemekleri, bazı yöre insanına göre oldukça kötü şekilde yorumlanmaktadır. Buna istinadan bazı insanlar da, sırf o kişiler kendi memleketinin yemeklerine karşı ciddi bir ön yargı yaptı ve eleştiriler saydırdı diye aynen şu cümleyi urabilmektedir; “Ben oralı olsam bile, o yemeği hayatta yemem”… Tabi, gerçekten de sevmediğiniz için yemediniz diyebiliriz. Ancak, siz Adanalı olup da, sırf İstanbullu birisine yaranmak için, ben zaten sırandan nefret ederim derseniz, işte bunun adı tam olarak yapmacık bir kişiliktir. Çünkü siz, kendi yörenizin yemeğinden vaz geçtiniz, belki de önemsiz bir kişi ve önemsiz bir durum yüzünden. O yüzden arkadaşlar, unutmayın kendiniz olmaktan ve kendi kişiliğinizi yaşamatan. Sizin yaşantınız, diğer insanları ve diğer çevreyi de rahatsız etmediği taktirde, gayet de yaşanılası bir hayattır. Yörenizde yapılan yemeklere, yörenizde giyilen kıyafetlere ve yörenizin konuşma tarzından da hiçbir zaman rahatsız olmayın. Çünkü siz, o yemekleri yiyerek büyüdünüz, o kıyafetleri giyerek geliştiniz ve yine, o yöreninin konuşma tarzı ile anlattınız derdinizi. O yüzden, her zaman doğal olun ve hiçbir zaman da, başkalarını memnun etmek amacı ile, yapmacık hareketler sergilemeyin.