Son güncelleme: 2 Mart 2020

Artık kış mevsimi bitmek üzere ve 2020 yılı itibariyle de bahar mevsimlerine doğru geçiş yapmaya başlamaktayız. Bahar mevsimler, gerek ağaçların ve diğer bitkilerin adeta yeniden doğuyor olmasıyla, gerek havaların ısınmaya başlamasıyla ve gerekse de yağmurların yağıyor olması ile beraber, en çok sevilen mevsimlerden biridir. Ancak, bahar mevsimlerinin gelmeyle de, bazı sorunlar da bizi bulabiliyor.

Ayrıca, SINAVLARDA BAŞARILI OLMANIN 3 YOLU başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Tabi bunu okurken biraz şaşırmış ve hatta ilk paragraftaki son cümleye katılmak dahi istemeyebilirsiniz. Ancak, şöyle bir gerçek var; ortalama 5 aylık bir sonbahar – kış etkisi içerisindeydik. Yani bu da demek oluyor ki, vücudumuz soğuğa ve kapalı havalara fazlasıyla alıştı. Yani meydana gelen mevsim geçişleri ile beraber bizler de bu durumdan illaki etkileneceğiz. Özellikle de meydana gelebilecek yorgunluk halleri, bahara alışana kadar tüm insanları etkileyecek düzeyde gerçekleşecektir. Bunu, her ne kadar pek fark edemiyor olsak da, kendimizi bu durumdan ciddi bir şekilde korumamız gerekmektedir. Üzerimizdeki yorgunluğun yanında, yine iç hastalıkları ile de uğraşabiliriz. Öyle ki, mevsim geçişleri sırasında uğrayacağımız değişimler, soğuk havaların son bulup, yerine sıcak havaların gelmeye başlaması ile beraber, çeşitli hastalıkları da tetikleyebilmektedir. Tabi alacağımız bazı önlemler ile, bahar aylarında meydana gelen yorgunlukların önüne geçebiliriz. Bu konuda, uzman kişilerce verilmesi çok önemli tavsiyeler vardır. Biz de Melankolik Yaşam olarak bu konuya dikkat çektik ve bu konuda çok detaylı bir araştırma yaptık. İşte, bahar yorgunluğundan kurtulmanın en iyi yöntemleri;

Düzenli Egzersizlere Başlayın

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın En İyi Yöntemleri

Neredeyse tüm içeriklerimizde yer alan olumlama kısımlarında, düzenli olarak egzersiz ve spor yapmanın öneminden bahsetmekteyiz. Canlı vücudu ve ruhu için inanılmaz ölçüde faydalı olan düzenli egzersiz yapmak, hemen her mevsimde ihtiyacımız olan bağışıklığı bize kazandırmaktadır. Siz de, bahar yorgunluğundan kurtulmak için düzenli egzersiz yapma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. 


Daha Dinç Bir Kişiliğe Sahip Olmak İçin Şu Yöntemlere Dikkat Edin;

  • Uyku düzeninizi mutlaka en iyi şekilde sağlamaya özen gösterin. Günde ortalama 7 – 8 saat ve zamanında uyku uyumayı hiçbir zaman ihmal etmeyin.
  • Özellikle de akşam yemeklerinizde, çok daha az ölçüde karbonhidrat tüketmeye özen gösterin. Bunun yanında, daha az yemek yiyin ve yediğiniz yemek de mutlaka uyku saatinizden en az 3 saat önce olsun.
  • Uyandıktan sonra, uygulamış olduğunuz bazı açma – germe hareketleri ile vücudunuzu rahatlatın. Bu sayede kan dolaşımınız da hızlanır ve daha rahat bir gün geçirmiş olursunuz. 
  • Kahvaltı öğünlerinizi hiçbir zaman atlamayın. Kahvaltı yapmadan evinizden çıkmayın, çıkmak zorunda olduğunuz durumlarda ise dışarda da olsanız mutlaka kahvaltıda yenmesi gereken gıdalardan tüketin.
  • Tüm gün boyunca, yani günün her saatinde su içmeye özen gösterin. 
  • Eğer yeterli vaktiniz ve imkanınız var ise, bol bol sabah yürüyüşü yapmayı deneyin. 
  • Sizi kendisine çeken, sizde yeni bir heyecan oluşturan ve enerjinizi yükselten bir hobi edinin. Unutmayın, ilk önce iyi bir psikolojiye sahip olmalıdır insan. Eğer ki iyi bir psikolojiniz var ise, size dair olan tüm her şeyin önemli ölçüde geliştiğini ve iyiye gittiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz. 


Molalar Verin / Enerji Toplayın

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın En İyi Yöntemleri
clock in wall

Hiç kimse, yaptığı bir şeyde rutin sayılabilecek enerjiye sahip olamaz. Her ne yapıyorsak yapalım, fiziksel ve zihinsel performansımızda illaki bir düşüş gözlemlenecektir. Bu, hayatın bir kanunu olmakla beraber, değiştirilemez de bir kuraldır. Örneğin, herhangi bir işe başladınız diyelim. İşinizi, gayet de iyi bir performans ile yürütüyorsunuz ancak, birden bire konsantrasyon, hız ve performansınızın düştüğünü gözlemlediniz. Sakın ha, artık eskisi kadar etkin olamadığınızı ve zaman geçtikçe beceriksizleştiğinizi düşünmeyin. Asıl bu tip düşünceler içerisinde olmak, bahar yorgunluklarının çok önemli bir belirtisidir. 

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, zamanla düşen performansınızı, ufak molalar vererek ve enerji toplayarak geri kazanabilirsiniz. Çünkü, herhangi bir konuda yaşanan anlık performans düşüklüğü, sadece ve sadece yorgunluk ile olur. Ancak bazı kişiler, sürekli olarak kendi sınırlarını zorlamakta ve bünyelerini yormaktadır. Asıl bu tip durumlarda daha da bitkin düşeriz ve kendimizi yorgun hissederiz.  Bahar yorgunlukları da başta olmak üzere, birçok durumda daha dinç olmak istiyorsak, gerektiği durumlarda molalara vererek kendimizi zinde tutmalıyız.