Son güncelleme: 2 Mart 2020

Çok eskilerden beri kullanılan, önemli bir söz vardır; her şeyin fazlası zarardır diye… Yine bu söze ithafen, aşırı egzersiz yapmak da insan sağlığı için çok önemli bir ölçüde zarar verici nedenlere sahiptir.

Ayrıca, MUTLU OLMANIN EN ETKİLİ 2 YÖNTEMİ başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu sonuç paylaşılmadan önce, aşırı egzersiz yapmak ile ilgili bilim adamları tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmüştü. Ve yürütülen bilimsel çalışmaların sonucunda gözlemlenen etkenler ise, aşırı egzersiz, yani aşırı spor yapmanın insanın kalp ve kemik başta omak üzere, vücudunun çok önemli yerlerine yine çok önemli ölçülerde zarar verdiğine saptanmıştır. Bizler, spor ve egzersiz yapmayı her zaman en faydalı aktiviteler arasında görmüştük. Hatta Melankolik Yaşam yazarı olarak, yazdığım birçok yazıda da egzersiz ve sporun önemine fazlayla da dikkat çekmeye çalışmıştım. Ancak bu yazıda da şuna dikkat çekmek istiyoruz. Aşırı egzersiz yapmanın zararlarına… Çünkü uzman bir spor hocası bilgilendirmesi, düzenli beslenme ve gerektiği gibi spor yapıldığı taktirde bunun sizin açınızdan hiçbir sakıncası olmayacaktır. Ancak, bilinçsiz ve yanlış spor teknikleri, sırf daha çabuk sürede sonuç almak adına gereğinden fazla spor yapmak ve bir de tüm bunların yanında düzenli beslenmemek, insan sağlığına önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu zararlar da birçok yerde, aşırı egzersiz yapmanın zararları olarak bahsedilir. Spor yapma işlemi esnasında, göreceğiniz zararları en aza indirmek için ilk olarak şunu uygulayın;


Spor Esnasında Bol Bol Su İçin

Aşırı Egzersiz Yapmanın Zararları

Özellikle de kapalı ve yetersiz düzeyde hava miktarına sahip spor salonlarında yapılan egzersizler, insanlar için bir anlamda olumsuzluk teşkil etmektedir. Çünkü vücut, egzersiz yaptığı esnada çok yoğun bir miktarda sıvı, yani çok yoğun bir miktarda su kaybı yaşamaktadır. Bol bol su tüketerek, aşırı spor yapma aktivitesinden dolayı meydana gelecek zararların bir anlamda önüne geçebilirsiniz. Aslında siz siz olun, bol bol su içmeyi sadece spor yaptığınız esnada değil, günün hemen her saatinde gerçekleştirin. 

İnsanların başında gelebilecek en büyük sorunlardan biri, travma içerisinde olduğu durumlardır. Bunun yanında bir de travma dışı durumlar vardır ki, bu durumlar da yine en az travmatik durumlar kadar atlatılması çok zor ve yine çok tehlikeli durumlardır. 


Aşırı Spor Yapan Kişilerde Görülen Belirtiler

Gereğinden fazla spor yapan ve bunu normalin üzerine çıkararak abartan kişilerde, elbette ki bazı belirtiler görülebilmektedir. Tabi bu belirtiler, dış görünüş ve performans iyileşmesi olarak değil, sağlıksal sorunların başı çektiği negatif belirtilerdir. Aşırı spor yapan ve bu esnada da yeteri kadar sıvı tüketmeyen insanlara görülen olumsuz etkenler ve belirtiler şu şekilde olabilmektedir;

  • Kasların Göçük Altında Kalması: Kaslar, üzerine fazla seviyede baskı aldığı zaman, göçük altında kalırlar, yani adeta ezilirler. Buna neden olan durum ise, kişinin kaldırabileceği en fazla ağırlık miktarının da üzerine çıkmayı hedeflemesi ve kendi sınırlarını fazlasıyla zorlamaya çalışmasıdır. 

  • Her Sporda Yorgun Bir Beden: Gereğinden fazla spor yapan kişilerde, hemen her spor aktivitesi öncesinde anlamsız bir yorgunluk durumu gözlemlenir. Spor aktivitesini, belli bir planlama ve düzen içerisinde gerçekleştiren kişiler, spora başlamadan önce gayet enerjik olurken, bu kişilerde hep bir yoğunluk durumu gözlemlenir. Bunun nedeni ise, vücudun yeteri kadar dinlenememesi ve kendisine gerekli olan enerjiyi alamamasıdır. Çünkü sporcuların, ortalama bir iki günlük sporun ardından, bir gün kadar dinlenmeleri gerekmektedir. Tüm bunların yanında, sağlıksız beslenmek de spor öncesi yorgunluğu tetikleyen olumsuz etkenler arasındadır. 

  • İlaç Kullanmak: Gereğinden fazla spor yapan insanlar, bazen içerisinde oldukları durumu unutmaktadır. Tabi unutmak derken bu tam olarak şu anlama geliyor, bu kişiler fazla spor yapmanın zararlarının farkına varamazlar ve aslında gereğinden fazla spor yapmanın etkilerini başka şeylerde ararlar. Sırf bu yüzden ardı ardına gelen sağlık ve ruhsal sorunlar ile baş edemeyen kişiler, çareyi çeşitli ilaç kullanımında bulmaya çalışırlar. Ancak, hiç de gereği olmayan bir durumda ilaç kullanmak da, kişiye ekstra olarak zarar veren etkenler arasındadır. 

  • Yerinde Seyretme: Aşırı spor yapan kişiler, daha fazla gelişeceklerini düşünürler fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü vücudun gelişmesi için gerekli olan asıl etken fazla spor yapmak değil, düzenli bir şekilde dinlenmek, uyumak ve yine düzenli ve sağlıklı beslenmektedir.