Hayat, bize çoğunlukla tek bir seçenek sunmaz. Birçok durumda, iki veya daha çok seçenek ile karşı karşıya kalıveririz. Bu tip durumlarda ise, bazı zamanlar doğru seçimleri yapabiliyorken, bazı zamanlarda ise tamamiyle yanlış seçimler yaparız ve bu durum bizim açımızdan hiç de hoş sonuçlar doğurmaz. Bu yazımızda ise, 3 adımda doğru kararlar verme tekniği nedir ondan bahsedeceğiz.

Ayrıca, DÜZENLİ SPOR YAPMANIN 3 FAYDASI başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Şimdi, verdiğimiz kararlar ve bu kararların sonuçlar hakkında kısa bir söylemde bulunalım. Aslında bu kararlarımız birçok durumda iyi sonuçlara  kapı açarken, yine birçok durumda da kötü sonuçlanmalar ile bitecek hikayelerin başlangıcı olabilmektedir. Yine burdan da anlıyoruz ki, bizler, ömrümüz boyunca sayamayacağımız kadar çok karar verme zorunluluğu altında kalıyoruz. Bu kararlarımızı en doğru şekilde vermek ve bu kararlarımız neticesinde olumlu sonuçlara ulaşmak da tamamiyle bizim elimizdedir. Peki, kendimizi ne şekilde yönlendirirsek daha doğru kararlar verebiliriz? Öncelikle kendimize bu soruyu soralım. Daha sonra, kısaca şundan bahsedelim; yanlış kararlar vermemizdeki sebepler ve etkenler. 

Yanlış kararlar vermemize neden olan en büyük sebep, herhangi bir konuda karar vermeden önce o kararların bizim için ne gibi sonuçlar doğuracağını düşünmemektir. O halde şunu diyebiliriz, 3 adımda doğru kararlar verme taktiği arasındaki ilk maddemiz;


1. Karar Vermeden Önce Sonuçlarını Düşün

3 Adımda Doğru Kararlar Verme Tekniği

Bu, aslında birçok konuda geçerli olması gereken bir maddedir. Bizler, her ne yapıyorsak yapalım, bunun sonuçlarını düşünmeli ve ona göre bir karara varmalıyız. Yine, karar verme konusunda da bu şekilde hareket temeli ve vereceğimiz kararları da bu ölçüde şekillendirmeliyiz. Mesela, iki ayrı iş seçeceği üzerinden bir seçim yapmamız gerekiyor diyelim. Peki, kendinize uygun işi seçmek için nasıl bir karar vermeniz gerekir? En doğru kararı vermek için kafanızda ne gibi seçenekler canlandıracaksınız? Öncelikle kendinize şunu sorun; benim ne gibi özelliklerim var? Sonuçta, kendinizi en iyi yine kendiniz tanırsınız. O yüzden, yeteceğiniz ve kişiliğiniz hangi işte daha yatkınsa, tercihinizi de o işten yana kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Ancak, bununla da bitmiyor elbet. Daha sonra kendinize sorular sormaya devam edin. Bir diğer soru ise, hangi işi daha çok severim? Şeklinde olsun. Çünkü, siz o işi belki de tüm çalışma süreciniz boyunca yapacaksınız. O yüzden, hangi iş sizi sıkmayacak, hangi işi daha çok seveceksiniz ve hangi işten pişmanlık duymayacaksanız o işi seçmenizde fayda var. Bakın şu bir gerçek, bazı kişiler sırf biraz daha fazla maaşı var diye sevmedikleri işlerde çalışmaktadır. Bu da, onlara her ne kadar ayda 500 TL daha fazla kazandırıyor olsa da, ömürlerinden ve potansiyellerinden öyle şeyler sömürüyor ki, bunu kimse tahmin edemez. Eğer ki sizin önünüzdeki seçeneklerde, bir yanda sevdiğiniz iş ve diğer yanda da sevdiğiniz işten ortalama 500 TL kadar daha fazla maaşı olan ocak sizin hiç de sevmediğiniz bir iş olursa, siz siz olun, tercihinizi sevdiğiniz işten yana kullanın. Bunun faydasını belki hemen anlamazsınız ancak, zamanla öyle şeylerin farkına varırsınız ki, doğru kararlarınızın ne kadar etkili ve faydalı olduğunun bilinci ile yaşarasınız. 

Doğru kararlar vermenin bir diğer önemli kuralı da, kendini ön planda tutmaktır. Bazı insanlar, diğer insanları ön planda tutarak o doğrultuda kararlar vermektedir. Bu, her ne kadar centilmence ve nezaketen de olsa, insan ilk önce kendisini düşünmelidir. Çünkü fazla tevazu, insanın kendi kul hakkına girmesine sebep olur. O zaman ikinci adımımız;


2. Kendi İyiliğini Ön Planda Tut

3 Adımda Doğru Kararlar Verme Tekniği

Verdiğiniz kararların, en insani şekilde olmasını ve size de bu doğrultuda fayda sağlamasını ön planda tutun. Demin de söylediğimiz gibi, diğer insanları önemsemek de çok güzel bir davranıştır, bunu elbette ki yapalım ancak; verdiğimiz hayati kararların bize uzun vadede fayda sağlamasını ve daha düzenli bir hayatımızın olmasını istiyorsak, kendi iyiliğimizi ön planda tutacak kararlar vermeliyiz. 


3. Hayır Diyebilmek

3 Adımda Doğru Kararlar Verme Tekniği

3 adımda doğru kararlar verme tekniği konumuzun son maddesi; hayır diyebilmek. Bu, oldukça basit ve kolaydır. Aklınıza yatmayan, sizi zarara götüreceğini düşündüğünüz ve canınızın istemediği tüm fikirlere hayır diyin.