Yaşamın Uzuvları

Yaşam bize farklı ritüeller çerçevesinde yaklaşır. İnsan bu evrede yaptıkları ve yapacakları doğrultusundadır. Yaptıklarından sorgu içindedir yapacaklarından kaygılıdır. Orta yolda kavuşturamaz bir türlü: Çünkü; Bazı şeyler yaşamın kendi planlaması doğrultusundadır. İnsan bu plana uyabilmesi için hayatın akışındaki yolu kendi sorgularına, kaygılarına da iletim aşamasında olmalıdır. Eğer sadece kendi planı ile yola çıkarsa hem yaşamdan bağımsız hareket eder hem de hep bir ikilem girdabında dolanırdurur. Yani insan: geçmişi ,şuanı geleceği ile evrenle bağdaşmalıdır ama şuanki, yaşamda gördüğüm üzere insan evreni unutup kendi düzenini devreye sokuyor buda hem insan için hem evren için beklenmeyen felaketlerin baş tacı oluyor. Başlığımdan da yola çıkarsak; Yaşamın uzuvları olarak Yaşadık mı?, Yaşıyormuyuz?, Yaşayacakmıyız? Sorularını sürekli sorgulama halindeyiz peki bu sorular neleri ve nelerle başa çıkacağımızı göstermektedir birkaç şekilde sıralama yaparsak şöyledir: Yaşadık mı? Derken ; aslında evrene karşı isyanın birinci ritüelini oluşturuyoruz.

Yaşıyormuyuz? derken; Evrene karşı insanlığa karşı bağı sonlandırıyoruz. Yaşayacakmıyız? derken; Kaygının yolunu hazırlıyoruz tüm bunlar insanın elindekilere sahipsizliğinin, şükür kavramını yoksunlaştırmasının, Yüce İlahi güce olan bağını kaybetmesinin birer nedenidir. Halbuki: İnsan beyni çabuk kavrayabilen algısal depolamasıyla birer programsal güce sahiptir bunu farkettiğinde ne bu soruları beyninde canlandırıp avrene bakışını değiştirir ne de insanlık kavramını yolsuzluğa sürer. Pozitif güç evren ve insanın bağımsal yeri olmalıdır planlar karamsarlık girdabına girmeden eşit ve ortak yol olarak düzen ve disiplin içinde ilerlemelidir. İnsan geçmişin, şuanın ve geleceğin derlemesini isyansız ve değerler üzerinde bulundurmalıdır.

Gülizar Kurt

1997 Ankara doğumluyum aslen Kırşehirliyim 2018 Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum meslek olarak Teknikerim aynı zamanda ek olarak bir üniversite daha okumaktayım.Kitap kurduyum ve yazar olma yolundayım emin adımlarla ilerliyorum. 12 yaşından beri şiir yazmaktayım bir şiirimde "Tek Yön Edebiyat" adlı kitap da bulunmaktadır. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum şiirsel havada çekimler yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir