Son güncelleme: 9 Şubat 2020

Eğer içinizde bir nebze olsun motivasyonunuz varsa, daha ileriye yönelik ve daha hareketli bir yaşamınız olur. En önemlisi de, kendinizi hayallerinize götürmek adına en önemli yardımcılardan birisini edinmiş olursunuz. Bu yardımcı şey ise, motivasyonun tam olarak kendisidir. Eğer ki, kendinizi motive hissetmiyor ve sürekli olarak düşük bir hevesle yaşıyorsanız, bir an önce, motivasyon nasıl arttırılır şeklinde araştırma yapmanız gerekmektedir. Şayet, hayallerinize hep bir adım uzak, eksik ve onlardan geri kalacaksınız. Biz de, sizlere motivasyon arttırmak adına yardımcı olmak istedik ve motivasyon için en önemli 3 adım başlıklı bu yazıyı hazırladık. Şimdi, konumuza yavaş yavaş giriş yapalım.

Yaşam koçlar ne iş yapar? Bu soruyu kafanızda bir canlandırın. Şayet yaşam koçları, size ihtiyacınız olan motivasyonu vermek adına en önemli kişilerdendir. Çünkü onlar, insanları bu hayatta istedikleri noktaya getirmek adına ciddi uğraş verirler. Çünkü onların işidir bu. Ancak biz, Melankolik Yaşam olarak ekibimiz dahilinde yaşam koçluğu dahilinde hizmet vermekten ziyade, çeşitli platformlardan araştırma yaparak bu yazıyı hazırladık. Yani şu an okuduklarınız bir yaşam koçunun yazısı değil, çeşitli platformlardan sizler için araştırmalar yaparak edindiği bilgileri, motivasyon için en önemli 3 adım başlıklı yazısında paylaşan bir yazarın içeriğidir. Şimdi, konumuza tekrar dönüş yapacak olursak, motivasyondan konuşmaya devam edelim. Konumuzun asıl başlığı olan motivasyon için en önemli 3 adım nedir sorusuna cevap verecek olursak il adımımızdan başlayalım.

Ayrıca, MUTLU YAŞAMANIN SIRLARI NELERDİR başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 


1. Adım: Sebep ve Sonuç İlişkisini Yeniden Kur

Motivasyon İçin En Önemli 3 Adım

Motivasyon için en önemli 3 adım adlı konumuzun ilk başlığı, sebep ve sonuç ilişkisini yeniden kur. Yani, artık harekete geçmen ve bir şeyleri başarman gerektiğini kafanda iyice kurgula, tasarla. Daha sonra, kendine şu soruları sor; Ben bunu neden bu kadar çok istiyorum? Bu başarılar bana gerçekten de etki edecek mi? Hedeflerime ulaştığım taktirde hayatımda ne gibi değişiklikler olacak? Bunu gerçekten de istiyor muyum? Bu sorular, sizin nedenleriniz olsun. Yani herhangi bir şeye kalışmadan önce, o şeyin sizi ne gibi nedenlerle kendisine çektiğine odaklanın. Daha sonra ise, gözünüzü sonuçlarınıza dikin. Bu şu şekilde olan bir şeydir; sebepleriniz dahilinde harakete geçmek, bir şeyleri başarmak adına çıkılan yolda belirli seviyelere gelmek sizin sonuçlarınızdır. Yani siz, sebeplerinize ithafen bir şeylere kalkıştınız ve bu doğrultuda ilerleyerek bir sonuca vardınız. En kısa, yalın ve net anlatımıyla ise, siz sebepleriniz ve sonuçlarınız arasında ilişki kurarak harekete geçtiniz. 

Motivasyon için en önemli 3 adım arasındaki bu başlığımız, başarı ve öz güven açısından olmazsa olmazlardan birisidir. Çünkü, yeterli ölçüde motivasyona sahip olmak için gözlerinizi kapatmak, sebeplerinizi düşünmek ve bu sebepleri bir sonuça bağlayarak ilişkilendirmek size gerçekten de pozitif etki edecektir. O halde, kendinizi motive etmek adına, düzenli olarak yapacağınız şeyler arasında, sebep ve sonuç ilişkisini yeniden kurmayı da eklemeyi unutmayın. 


2. Adım: İlk Adımını Kolaylaştır

Motivasyon İçin En Önemli 3 Adım

Motivasyon için en önemli 3 adım arasındaki yöntemlerden bir diğeri de, ilk adımı kolaylaştırmaktır. Bu oldukça basit ve kolay uygulanabilecek bir şeydir aslında. İlk yapacağınız şey, yürüyeceğiniz hedefinizi doğru bir şekilde belirlemek ve bu hedefiniz doğrultusunda ilk önce kolay adımlar atarak ilerlemektir. Bu sayede hem kendinizi yormazsınız, hem ilk etapta zorluklarla karşılaşıp erken pes etmezsiniz hem de kolay adımlar sayesinde başarı hissinizi arttırarak kendinize olan güvencenizi kat ve kat arttırırsınız.


3. Adım: Plan Yapın

Motivasyon İçin En Önemli 3 Adım

Her ne yapıyorsanız yapın, her daim bir planınız mutlaka olsun. Çünkü plansız çalışmak; yapmanız gereken şey her ne olursa olsun, sizin potansiyeliniz ve inancınız da her ne olursa olsun sizi mutlak başarısızlığa götürür. Çünkü bir planınız yoksa, ne zaman ne şekilde haraket edeceğinizi saptayamazsınız ve her şeyin bir anda bozulduğunu düşünerek pes etme evresine girersiniz. Ancak planlı ve programlı olduğunuzda, her türlü işleyişe ve her türlü soruna hazırlıklı olur, başarısız olsanız dahi bu başarısızlığı telafi etmek ve ondan ders çıkarmak adına kendinizi yeniden hazırlayabilirsiniz. O yüzden, eğer ki kendinizi ciddi bir şekilde motive etmek istiyor ve güdünüzü arttırmayı hedefliyorsanız, her daim plan yapın ve programlı bir şekilde ilerleyin.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, bireylerin hayat boyu birşey yaparken psikolojilerini en üst düzeyde tutmalarını ifade eder.

Motivasyon Kaynakları Nelerdir?

Her insanın motivasyon kaynağı farklıdır. Kimi insan gezerken, spor yaparken veya müzik dinlerken motive olurken bazıları ise flim izlerken, yüzerken veya kitap okurken motive olurlar.

Motivasyon ve Psikoloji İlişkisi?

Motivasyon ile psikoloji doğru orantılıdır. Psikolojisi bozuk olan birisinden motive olmasını bekleyemezsin.

Motivasyonun Önemi?

Motivasyon insan psikolojisi açısından çok önemlidir.