Son güncelleme: 7 Şubat 2020

Hani, bir fikir veya bir düşünce vardır ya aklımızda; gerçekleştiğinde bizim için çığır açacak bir düşünce… İşte o düşünceyi gerçekleştirmek için, hep bir ilham kaynağına ihtiyaç duyarız bazen. Bizi hayallerimize heveslendirecek, bize ilham kaynağı olacak bir dürtü gereklidir. Peki neden böyle? Neden hep bir şeylerin bizi dürtüklemesini bekliyoruz? Çünkü insanlar, bir şeye kolay kolay atılamama sorunu içerisindedir, çoğu kişi için durum bu şekildedir. Biz de, madem durum böyle, madem insanlar hayallerini ve planlarını gerçekleştirmek için hep bir ilham kaynağına, hep bir motivasyon kaynağına ihtiyaç duyarlar o zaman onlara bu konuda yardımcı olalım dedik ve sizler için harika bir yazı hazırladık. Bazen, izlediğiniz bir film size harika bir motivasyon kaynağı olabilir ve hayallerinizi bir nebze daha gerçekleştirme başarısı yakalayabilirsiniz. İşte, izlediğinizde sizi mest edecek, hayallerinize ve hedeflerinize giden yolda size ilham kaynağı olacak en iyi motivasyon filmleri listemiz.  


Cesur Yürek (Braveheart)

En İyi Motivasyon Filmleri

Filmde, William Wallace yaşadığı büyük ve derin acılar sonrasında memleketi İskoçya’ya geri dönmüş ve amacı da memleketinde çiftçilikle uğraşarak geçimini sağlamaktı. Ancak, bu esnada çocukluk aşkı ile karşılaşacak ve bu durum onu adeta dipsiz bir kuyunun içine itecekti. Bir gün İngiliz ordusuna ait askerler, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a aniden tecavüz etmeye çabalarlar. William, çocukluk aşkı olan Murruon’u tecavüzcülerin elinden zor da olsa kurtarır; ancak bu tecavüz vakası Murron’un ansızın ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir. Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı hem canlandırdığı hem de yönetmenliğini yaptığı Cesur Yürek filmini kısa sürede bir fenomene dönüşmüştü. Şimdilik filmin motivasyon kısımlarını söylemiyoruz, sırf seyir zevki kaçmasın diye. Ancak ufak bir tüyo verelim; William Wallace’ın filmdeki hayat mücadelesini izlediğinizde, gerçekten içinizde bir kıpırdama ve bir hareketlilik yaşanacak. Siz de, kendi hayat sorunlarınıza karşı bu şekilde dim dik ayakta durma zorunluluğu hissedeceksiniz. En iyi motivasyon filmleri arsında olan Cesur Yürek filmi, size gerçek anlamda hayat motivasyonu kaynağı olacak. 


The Founder

En İyi Motivasyon Filmleri

İki sevimli kardeş yeniliklerle dolu rast food restoranını büyük bir mücadele, çok büyük bir hırs, bitmek bilmeyen azim, inanç ve kararlılık ile dünyanın en büyük restoran işletmelerinden birisi haline getirmeyi başardı. O rast food restoranının adı ise, bugün hepimizin gittiği ve keyifle yemek yediği McDonald’s restoran zincirinin ta kendisi. Linda Cardellini, Patrick Wilson gibi dünya yıldızı oyuncuların kadrosunda yer aldığı McDonald’s  filminin yönetmen koltuğunda ise dünyaca ünlü yönetmen John Lee Hancock oturmaktadır. Filmin başrol oyuncusu olarak ise yine bir dünya yıldızı ve ünlü aktör Michael Keaton rol almaktadır. The Founder filmi, size kuracağınız iş fikirleri konusunda tam bir motivasyon kağnağı olacak nitelikte. Sizler için motivasyon film önerisinde bulunacaksak, The Founder filmi kesinlikle önereceğimiz en güzel motivasyon filmleri arasında yer alır. Eğer sizin de aklınızda yenilikçi iş fikirleri varsa, The Founder filmini kesinlikle izlemelisiniz. 


 Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

En İyi Motivasyon Filmleri

Herkesin de bileceği üzerine, FBI ajanları kendilerine oldukça fazla, hatta gereğinden fazla güvenen kişilerdir ; ancak bu kez peşinde düştükleri kişi, FBI ajanları için bile pek de pek de hafife alınmayacak ve FBI ajanları için kolay bir lokma olmayacaktır. Daha henüz yirmili yaşlarında olan, çocuk yaştaki bir kişi farklı farklı ülkeler gezerek, kimi zaman pilotluk, kimi zaman ise doktor, kimi zaman da savcı mesleklerine bürünerek FBI ajanlarını çok uzun bir süre boyunca peşinden koşturmayı başarmıştır. Bu durum, ya bir kedi fare kovalamacasıdır, ya da bir farenin kediyle doyasıya oynayışıdır. Eğer filmi izlemediyseniz ve film hakkında duyduklarınız şu anki en iyi motivasyon filmleri yazımızdaki Sıkıysa Yakala hakkındaki yazı ise, bu anlatım size biraz saçma gelebilir. Ancak, Sıkıysa Yakala filmi, Amerikan sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg’in yönetmenliğini yaptığı, baş rollerinde ise ünlü dünya film yıldızları Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks oynamıştır. Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen film, sizlere özellikle de meslek alanında harika bir motivasyon kaynağı olacak.


Whiplash 

En İyi Motivasyon Filmleri

Bu motivasyon filminde ise, küçük yaşlardan başlayıp çok uzun yıllar sürecek bir inanç ve isteğe şahitlik edeceğiz. Andrew, daha çok küçük yaşlarında başladığı bateri çalma isteğini, ileriki yıllarda ustalık alanına dönüştürmeyi başarmıştır. Üniversite tercihini de bu müzik alanda yapan Andrew, Shcarffer Konservatuarı’na girmeyi başarır. Henüz 19 yaşında olan Andrew,  bateri çalma dışında boş kalan zamanlarını çok yoğun tempolarda yaptığı antrenmanlarla geçirir. Bir gün Andrew, okulun en sert ve en disiplinli hocalarından biri olan, aynı zamanda caz duayeni Terence Fletcher’ın oldukça dikkatini çeker.  En az, kişisel başarıları kadar acımasız kişiliğiyle de ün salan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç yetenek Andrew’in önünde sadece atılacağı mesleğin testleri değil, kocaman bir psikolojik sınav vardır. Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği Whiplash filminin başrolünde dünyaca ünlü oyuncu Miles Teller yer alırken, kendisine J.K. Simmons eşlik ediyor. En iyi motivasyon filmleri arasında olan Whiplash filmini izlediğinizde, çocukluk hayaliniz olan işinize daha sıkı sarılacak ve onu başarmakta daha kararlı birisi haline geleceksiniz. 


Sosyal Ağ (The Social Network)

En İyi Motivasyon Filmleri

Bir çok ülkede popüler olan Sosyal Ağ (The Social Network) filmi, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve ekibinin iş serüvenini anlatmaktadır. Türkiye’de de oldukça popüler olan bu film, en iyi motivasyon filmleri listemizde de yerini almasını bildi. 

Bir Ekim ayı gecesinde, 2003 yılında Mark Zuckerberg, hafifte sarhoş bir kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşından ayrılarak depresyona giren Mark Zuckerberg’in amacı, eski kız arkadaşından intikam almak için üniversite kampüsündeki tüm kızların bilgisinin yer aldığı veritabanlarını birleştirmekti. Mark Zuckerberg bir uygulama geliştirir ve uygulamada, ekrana koyulan iki fotoğraftan hangisinin daha güzel olduğunun oylanması istenir. Mark, geliştirdiği uygulama sayfasına Facemach adını verir. Mark’ın kurduğu sitenin başarısı çok büyük bir hızla yayılır. Ancak, Mark gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Harvard Üniversitesinin tepkisine maruz kalır. Bu durum, sitenin yavaş yavaş değişerek hepimizin şu an bildiği ve çoğumuzun kullandığı Facebook’a dönüşmeye başlar. İlk zamanlarında sadece Harvard civarında kullanılan Facebook, gün geçtikçe daha fazla büyür ve farklı farklı üniversitelerin de kullanım kapsamına girer. Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen platformlardan birisi olan Facebook, muazzam bir kuruluş hikayesine sahiptir. The Social Network filmini izlediğinizde, ufacık bir başlangıcın, ne denli büyük başarılara imza atacağını göreceksiniz ve bu düşünce size fazlasıyla motivasyon kaynağı olacaktır. Film, hem Facebook’un kuruluşunu, hem de Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayatını anlatmaktadır. Siz de, bu filmden ilham alarak kendi hayallerinizin gerçekleştirilebilir olduğunun farkına varabilirsiniz. 


Rocky

Hikayenin ilk başlarında tamamiyle sıradan bir adam olan Rocky Balboa, bo zamanlarını yaşadığı küçük şehrin yerel kulüplerinde box yaparak geçiren amatör bir boksördür.  Amerika’da düzenlenen, yılın boks maçlarında yavaş yavaş sonlara doğru gelinmektedir. Ancak, Apollo Creed isimli, yenilmez lakaplı dünyaca ünlü boksör, sakatlık geçirerek son maçına çıkamamaktadır. Yenilmez boksör Apollo Creed’in de önerisi üzerine, turnuvaya amatör bir boksör alımı yapılacaktır. Elbette ki bu isim, Rocky’den başkası olamazdı. Rocky, hayal bile edemeyeceği, yılın boks maçlarında final maçına çıkacaktı ve çok heyecanlıydı. Final maçı için çok zorlu antrenmanlar yapan ve sıkı çalışmalar yürüten Rocky, bu konudaki en büyük yardımı ise antrenörü Adrian’dan alacaktır.

Rocky, bu harika motivasyon filmi ile izleyiciyle buluşmuş ve dünyayı da kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. İlk bölümünün dünya genelinde tahminlerin de çok üzerinde beğenilmesi ile devam serileri de çekilen Rocky filmi, ilk filminin yayınlandığı yılda tam 10 farklı kategoride Oscar ödülü almayı başarmış ve adını en iyi filmler tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmıştı. En iyi motivasyon filmleri arasında olan Rocky filmi, özellikle de dövüş sanatlarına ilgi duyup da bu yoldan ilerlemek isteyen kişilerin adeta yol göstericisi ve motivasyon kaynağı olacaktır. Siz de, boks gibi spor dallarında ilgi duyuyor ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız, Rock filmini mutlaka ve mutlaka izlemelisiniz. Bu film sizlere motivasyon ve başarı anlamında emin olun ki çok fazla şey katacak. 


Steve Jobs

Steve Jobs’u bilmeyen yoktur heralde. Teknoloji devri Apple’nin kurucusu ve 20. Yüzyılın en dahi isimlerinden biri olan Steve Jobs’dan bahsediyoruz. Bu denli önemli bir insanın hayatını film yapmamak, sinema sektörü adına elbette büyük eksiklik olurdu. Ancak ünlü yönetmen, Oscar almış yönetmen  Danny Boyle, Steve Jobs’un hayatını harika bir film haline getirmiştir. Filmin senaryosunu ise, yine Oscar almış bir oyuncu olan Aaron Sorkin yazmıştır. Filmde daha çok, Steve Jobs’un iş hayatındaki başarısı anlatılmaktadır. Teknoloji alanında emin adımlarla ilerleyebilecek hayal gücü ve potansiyele sahip olan kişilerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir, şiddetle tavsiye ediyoruz. Steve Jobs filmini izlediğinizde, sanal alemdeki iş fikirleriniz canlanacak ve kendinizi bir anda Steve Jobs gibi üstün başarıları olan bir adamın yerine koyacak ve bir anda sanki onun yerinde olduğunuzu hayal edeceksiniz. En iyi motivasyon filmleri arasında olan Steve Jobs filmi, size teknoloji ve iş hayatında gerekli olan motivasyonu fazlasıyla verecektir. 


Can Dostum (Good Will Hunting)

En iyi motivasyon filmleri listemizin son sırasında, Can Dostum (Good Will Hunting) filmi yer almaktadır. Filmde anlatılan çocuk, üstün zeka yeteneğine sahip olmasına rağmen temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Will Hunting adındaki çocuk, yine temizlik yaptığı bi akşamda, sınıf tahtasında yazılı halde duran zor bir matematik sorusunda denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu zor soruyu çok kolay bir şekilde çözen Will, daha sonrasında ise ortadan kaybolur. O soruyu tahtaya yazan ve, sorunun çözüldüğünü fark ettikten sonra Will’i bulan ve onu keşfede profesör, Will’e daha farklı sorular da çözümletir. Ancak Will, karıştığı bir kavga yüzünden hapse girer ve onu kurtaracak tek kişi ise profesördür. 

Film hakkında şimdilik bu kadar ön bilgi yeterli, filmin vermek istediği mesaj; eğer zeka seviyen yükse ve bazı şeylere de hevesin varsa, o sana mutlaka gelir. Sadece, eline geçen fırsatları doğru zamanda, doğru bir şekilde değerlendir. Siz de, yeteneğiniz olan konuda kendinizi daima geliştirin. Elbet bir gün karşılığını alacaksınız. 

Ayıca, ROMANTİK KISKANÇLIK DUYGUSUYLA NASIL BAŞA ÇIKILIR adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.