İlişkiyi Bitiren 6 Önemli Neden

Herşeyin çok güzel başladığı mükemmel ilişkimiz beklemediğimiz bir anda bitebiliyor. Hiçkimse bir ilişkiye de bitecek diye başlamıyor.Zamanla biriktirdiğimiz geleceğini kurduğumuz umutlarımız, hayallerimiz bir anda başımıza yıkılıyor. Herşey önce güzel ve iyi gidiyor tam diyoruz ki hayallerimi süsleyen insanı buldum diye düşünürken bir de bakıyoruz ki hayalini kurduğum insan en nefret ettiğim insana dönüşmüş bunların nedenlerinin kaynağı her iki taraflı olsa da bazen de tek taraflı olabiliyor. Evet 6 maddede ilişkiyi sona erdiren durumlar;

1- Çok Anlayışlı Görünüp Herşeye “Evet” Demek

Evet her ne kadar anlayışlı olmak uyumlu olmak çok iyi birşeymiş gibi görünse de aslında bizim yaptığımız en büyük hata aslında burada başlıyor. Bir insan hiçbir zaman tam uyumlu ve anlayışlı olamaz. Bizim yaptığımız olay istemediğimiz birşeyi istiyormuş gibi görünerek günü kurtarmaktan öteye gitmiyor. Bunu yaparak da dürüstlükten de uzaklaşıyoruz. Sonuç olarak uzun vadede kendi duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa veremediğimizden dolayı insanlar arasında güven problemi ve iletişim bozukluğu ortaya çıkıyor. Zamanlada  bireyler birbirinden uzaklaşarak ayrılıyorlar.

2- Karşı Tarafı Aşağılama

Bir ilişkide aşağılama söz konusu ise ve bireyler birbirini kendinden üstün görüyorsa bu ilişki zaten uzatmaları oynuyor demektir. Hayattaki en büyük ayıp bireylerin birbirini aşağılamasıdır. Aşağılama sadece ilişkinin bitmesi anlamında değil direk olarak şahsın kimliğine yapıldığı için ilişki bitse bile izleri o kişide uzun yıllar boyunca gitmeyecektir.

3- Herşeyi Eleştirme Çabası

Bir ilişki de bireyler zaman içerisinde birbirlerini eleştirmeye başlıyor. Bunu adına ister kıskançlık deyin isterseniz kendini büyük görme de diyebilirsiniz. Sürekli eleştirilmek insanda kendini özgüvensiz hissetme, kendisinde sorun olduğunu düşünme gibi duygusal reaksiyonlara ittiğinden dolayı karşı taraf ilişkiden kurtulmanın yollarını arıyor.

4- Sürekli Susma Davranışı

Susmak bazen iyi gibi görünse de aslında olayların doruk noktaya taşınmasında ve taşmasında susma davranışının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bireyler sustukları zaman ortaya çıkan sorunları konuşamadıklarından dolayı küçücük bir sorun dağ gibi bir soruna neden olmaktadır. Bu durumda ayrılık nedenleri arasında önemli bir yerdedir.

5- Güven Eksikliği Problemi

Belki de ilişkilerin bitmesine neden olan en önemli etken olan güven eksikliğidir. Günümüzün en büyük problemi güvendir. Teknolojinin ilerlemesi ile insanların herşeye çok daha kolay ulaşıyor. Bir ilşkiye başlıyorsunuz sevgiliniz sizin telefonunuzu elinden düşürmüyor. Bu da demek oluyor ki size asla güveni yok yada çevresinde gördüğü başka ilişkilerden dolayı kafasında şizofrenik durumlar yaşıyor. Çağımızın en büyük problemi güven, ne kadar güveniyorum da deseniz aslında kimsenin kimseye güveni yok.

6- Aşırı Kıskançlık Halleri

Kıskanma duygusu, her insanda var olan ve açığa çıkan duygusal bir durumdur. İlişkilerde daha çok kendini gösteren kıskançlık bazen iyi gibi görünse de aşırı kıskançlık duygusu karşı tarafta bıkkınlık yaratarak ilişkileri yıpratır. İnsan sevdiğini tabi ki kıskanır ama aşırı kıskançlık halleri katlanılacak sabredilecek bir durum değildir. İlişkileri yıpratarak bitmesine zemin hazırlar.

Uğur Ece

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Melankolikyasam.com sitesinin sahibi. Yaşamayı seven mutlu, neşe dolu bir kişiliğe sahip sosyal medya uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir