Son güncelleme: 7 Şubat 2020

İnsan ilişkilerini büyük ölçüde etkileyen şeylerden biri de tartışmasız iletişimde etkili beden dili diyebiliriz. Bir insanın yanındayken veya bir insanla iletişime geçerken jest ve mimiklerimiz biz farkında olmadan kişiliğimizle alakalı birçok ipucu verir. Karşımızdaki insanla konuşurken nereye bakacağımız, ona karşı duruşumuz ve vücudumuzun istemsizce vermiş olduğu tepkiler iletişimin büyük bir parçasıdır. İlişkilerimizin gidişatı hakkında bilgi sahibi olmak için de beden dilinin vermiş olduğu ipuçlarından istifade edebilmemiz mümkündür.
İnsan ilişkilerinde karşınızdaki kişi üzerinde psikolojik bir güç elde etmek isteyebilirsiniz. Bu psikolojik gücü elde edebilmek için de beden dilini etkili bir şekilde kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Konuştuğunuz kişinin kullanmış olduğu jestler ve mimikler, ona karşı nasıl davranmanız gerektiğinin sinyalini vermektedir. Karşınızdaki insanın sizi gerçekten dinleyip dinlemediğini, size güvenip güvenmediğini de iletişimde etkili beden dili üzerinden anlamanız mümkündür. İnsanların gizlemeye çalıştığı şeylerin yansımaları da beden dili ile dışavurulmaktadır adeta. Kendisini gizlemeye çalışan, size hayranlık duyan veya sizden nefret eden birinin hareketlerini inceleyerek bu durumu ilişkilerinizin gidişatı için kullanabilirsiniz.

Etkili Beden Dili Kullanımı 

İletişimde Etkili Beden Dili

Karşınızdaki insanı etkiniz altına almak istiyorsanız öncelikli olarak kendinizi bedensel açıdan da en iyi şekilde ifade etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Karşınızdaki insanla olan ilişkinizi bu jestler sayesinde belirleyebilirsiniz.
Öncelikli olarak yapmanız gereken şey iletişim esnasında karşınızdaki insanla temasınızı ayarlamaktır. Bir insanla konuşurken postürünüzü ve bakışlarınızı o insana göre ayarlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Karşınızdaki insana samimiyetinizi iletmek istiyorsanız ilişki esnasında gözlerine bakmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Karşınızdaki insanı sizden üstün pozisyonda görüyorsanız bu durumda bakışlarınızı karşıdaki insanın üzerinden çekmeniz gerekmektedir. Böyle bir iletişim içerisindeyseniz bakışlarınızın yerde olması veya karşı tarafın gözlerinin içine bakmamanız gerekmektedir. İkili ilişki esnasında bakışlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Sürekli bir şekilde karşı tarafın gözlerinin içine bakmak karşıdaki insana rahatsızlık da verebileceği için bakışlarınızı ayarlamanız gerekmektedir.
Kendinize güvendiğinizi göstermek istiyorsanız muhakkak dik bir duruşa sahip olmanız gerekir. İnsanlar karşısındaki insanın duruş pozisyonuna göre ön yargı sahibi olabilecek yapıda oldukları için duruşunuza dikkat etmeniz gerekir. Başınızı ve bedeninizi dik tutmanız karşınızdaki insanın sizinle konuşurken kendine çeki düzen verme isteğini dahi doğurabilir.

Konuşma Esnasında Bedensel Temas

 

İkili ilişkiler arasında iletişimi kuvvetlendirebilmek için karşımızdaki insana yakınlaşma veya ona dokunma ihtiyacı hissedebiliriz. Bu durum iletişimi kuvvetlendirmenin başlıca yollarından biridir. Konuşulan konuyu kuvvetlendirecek hareketlerle akılda kalabilir hale gelmeniz mümkündür.
Karşınızdaki insanla ilk kez iletişime geçiyorsanız veya aranızda belirli bir samimiyet bağı yoksa bu durumda yapmanız gereken şey mahrem mesafe seviyesini ayarlayarak bu seviyeye sadık kalmaktır. İletişimin gidişatına göre mesafenizde değişim söz konusu olabilir. Mesafe seviyenizi ayarlamak için karşınızdaki insanın iletişimde etkili beden dili konusunu da iyi okumanız gerekmektedir. Kişiler arasında bırakılan bu mesafe kişinin kendini rahat hissetmesi açısından da oldukça önemlidir.
İlişki açısından samimi olduğunuz bir insanla iletişim halindeyseniz bu insana yakınlığınızı ayarlamanız gerekmektedir. Konuşmanın gidişatına göre omzuna dokunmak veya sırtını sıvazlamak gibi eylemler konuşmayla birlikte kişi ile olan samimiyetinizi de yansıtacaktır. İki kişi arasındaki ilişkinin niteliğini ortaya koyan bedensel temaslar anlattığınız noktayı karşı tarafa tam olarak aktarmanız hususunda yardımcınız olacaktır. Karşınızdaki insanın mesafeden rahatsız olduğunu ayaklarının pozisyonuna veya mimiklerine bakarak anlamanız mümkündür. Siz kişiye yakınlaştığınız zaman karşınızdaki kişinin ayak pozisyonunda değişim görüyorsanız ve mimiklerinde farklılıklar seziyorsanız aranızdaki mesafeden hoşnut olmadığını düşünmeniz gerekmektedir. Karşınızdaki insandan farklı tepkiler görmek istemiyorsanız mesafenizi ve bedensel temaslarınızı iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ayakta konuşma gerçekleştiriyorsanız karşınızdaki kişinin bir adımının geride olması mesafeden hoşnut olmadığının en  büyük kanıtlarındandır.

İnsan İlişkilerinde Jest ve Mimiklerin Önemi 

İletişimde Etkili Beden Dili

İletişim esnasında duygularımızı yalnızca sözcükler aracılığı ile karşı tarafa yansıtmayız. Jest ve mimiklerimiz kimi zaman sözcüklerden daha anlamlı olup duygularımızı aktarma konusunda en iyi aracı olacaktır. Bir konuya olan tutkumuzu en iyi şekilde ifade etmek istiyorsak jestlerimizi uygun ölçüde kullanmamız gerekmektedir. Jestler, abartılı hale geldiği zaman ilişkinin gidişatında problemlerin yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle jestlerimizi yalnızca etkili zamanlarda kullanmalı ve konuşmanın gidişatına göre ayarlamalıyız.
Jestlerin kişinin yapısına aykırı düşmesi karşı taraf açısından rahatsız edici özelliklerden biridir. Bazen alt kimliğinizle alakalı ipuçlarını da jestler yardımı ile karşı tarafa aktarırsınız. İlişkide bulunduğunuz insanla aranızdaki bağın hangi doğrultuda olduğu ve ona karşı beslediğiniz duygular jestleriniz ile tahmin edilebilir seviyeye gelecektir. Jestlerinizi kontrol edebileceğinizi düşünseniz de genellikle yalnızca belirli bir bölümünü kontrol edebilmeniz mümkündür. Karşınızdaki insan da jestlerini kontrol edemeyeceği için size olan duygularını jestleri aracılığıyla anlayabilmeniz mümkündür. Yanınızdayken rahat jestler sergileyen insanlar size güvenen insanlardır.
İletişimin diğer önemli unsuru da şüphesiz ki mimiklerimizdir. Mimikler duyguları tam olarak karşı tarafa aktarabilmenin en etkili yoludur. Yüzümüzün her köşesi duygularımızla ilgili ipucu taşır. Kaşlar, gözler, dudaklar ve hatta burun hareketleri bile hissedilen duyguyu aktarabilmek açısından kullanılabilir niteliktedir. Karşınızdaki insanla kurduğunuz iletişim esnasında size sinirlendiğini veya size karşı hayranlık beslediğini en iyi şekilde mimiklerden anlayabilirsiniz. Sizi meraklı bir şekilde dinleyen insanların kaş hareketlerinde yaşanan farklılıkları gözlemleyebilirsiniz. Kullandığınız sözcüklerle beraber mimiklerinizi kullanırsanız duygularınızı aktarma konusunda problem yaşamanız söz konusu olmaz.

Beden Dilinin En Büyük Destekçisi Ses Tonu  

İletişimde Etkili Beden Dili

Beden dilimizle aktardıklarımızı en iyi destekleyecek olan şey şüphesiz ki ses tonudur. Ses tonumuzun şiddeti ve kelimeleri vurgulamamız konuşmanın gidişatını büyük ölçüde belirleyen kriterler arasında yer almaktadır. Bir kelimenin söyleniş tarzı bile iletişim esnasında o kadar büyük farklılıklar doğurmaktadır ki olumlu giden bir sohbeti bir anda olumsuz hale getirebilmektedir.
Etkili bir beden dilinin yanı sıra etkili konuşma karşınızdaki insanın size olan saygısını ve sevgisini artırır. Konuşma esnasında kullandığınız kelimeler ve bu kelimeleri söylediğiniz ses tonu karşınızdaki insanı etki altına alacak şeylerdendir. Ruh halinizde yaşanan dalgalanmalar öncelikli olarak ses tonumuzdan anlaşılır hale gelmektedir. Her ne kadar saklamaya çalışırsanız çalışın ses tonunuz duygularınıza dair büyük ipuçları taşır. Öfkeli bir insanın ses tonunda yaşanan boğukluğu ses titremesi takip etmektedir. Heyecanınız ve sevinciniz de farkında olmasanız dahi ses tonunuza yansımaktadır. Mutlu insanların kelimeleri vurgulamalarında bile değişim gözlemlenmektedir. Beden dilinizde meydana gelen değişimler de ses tonunuzda farklılıkların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Tekdüze konuşmalarınız iletişim esnasında problemler yaşamanıza neden olabilir. Karşınızdaki insanın sizi iyi dinleyebilmesi için yapmanız gereken ses tonunuzu düzgün ayarlamaktır.

Beden Dili Okuma 

İletişimde Etkili Beden Dili

İkili ilişkilerde karşınızdaki insanın iletişimde etkili beden dili ölçüsünü okuyarak aslında size anlatmak istediği şeyleri anlamanız mümkündür. Örneğin bir insan sizinle konuşurken sürekli parmak işaretleri yapıyorsa parmağını size doğru yöneltiyorsa bu hareket kendini sizden daha üstün gördüğünü ifade etmektedir. Karşınızdaki kişi kendisini daha yukarıda görüyorsa bu durumda parmak hareketlerinde farklılıkların meydana geldiğini de gözlemlersiniz.
Karşınızdaki insan sizinle iletişim halindeyken kollarını vücudunda bağlayarak bir arada tutuyorsa bu da fikirlerini size karşı savunmak zorunda hissettiğinin göstergesidir. Sizden gelen fikirlere karşı kendi fikirlerini önemseyerek korumaya çalıştığını ifade etmektedir. Bu iletişime kapalı olmanın göstergesi değil, fikirlerini sağlam olarak gördüğünün bir ifadesidir. Bazı insanlar da iletişim halindeyken aşırı heyecanlı bir yapıya sahip oldukları için kollarını koyabilecekleri bir yer aramaktadırlar.
İletişim esnasında karşınızda bulunan kişinin yalnızca kaşlarında hareketlenmeler meydana geliyorsa ya sizden ya da iletişim esnasında kullandığınız cümle kalıplarından rahatsızlık hissettiği anlamına gelir. Sizinle konuşurken kaşlarının havada olduğunu gördüyseniz size karşı kibar davranmaya çalışan ama rahatsızlık duyan bir insanla konuştuğunuzu bilmeniz gerekir. Ses tonu da kişinin size karşı hissettiklerini anlamanız açısından oldukça önem taşımaktadır. Sizinle konuşurken ses tonunda ani incelmeler duyduğunuz bir insanın sizden hoşlanma olasılığını gözden geçirmeniz gerekmektedir. Ani incelmeler kişinin heyecanlandığının en büyük göstergesidir. Ses tonunun sürekli tekdüze bir hal alması da konuşmanın artık iç açıcı olmadığını ifade etmektedir. Bu nedenle konuyu değiştirerek konuşmayı canlı hale getirebilirsiniz.
İletişim esnasında karşınızda bulunan insan sizinle aynı hareketleri senkronize bir şekilde yapıyorsa bu durum sizi ilgi ile dinlediğinin en büyük göstergesidir. İnsan davranışlarını inceleyen uzmanlar aralarında samimi bir bağ bulunan insanların davranışlarının birbirlerine benzediğini söylemektedir. Benzer davranışlar sergilemek aranızdaki bağın sandığınızdan daha kuvvetli olduğunu göstermektedir.
Sizi ilgi ile dinleten bir insanın varlığını göz kontağı sayesinde öğrenebilirsiniz. Gözlerinize kaçamak bakışlar atıldığını fark ettiyseniz ve bunu izleyen bazı tavırlar da gözlemliyorsanız kendinizi değerli hissedebilirsiniz. Gözlerinize sürekli bir biçimde bakan insanlarla ile aranızda farklı bir durumun olduğunu söylemek mümkündür. Sürekli göz kontağı hem sevginin hem nefretin göstergesi olmaktadır. Bir insanın size duyduğu öfkeyi de gözbebeklerinden anlamanız mümkündür. Gözbebeklerinin büyümesi bazı duygu durumlarının göstergesi olabilmektedir.

İletişimde Etkili Beden Dili


Konuşma sonrasında vücudunu geriye doğru yaslayan bir kişi varsa bu size karşı zafer kazandığına inanan birinin varlığını göstermektedir. İnsanlar kendi egolarını tatmin edince postürlerinde farklılıklar gözlemlenmesi söz konusudur. Zafer kazandığını düşünen insanların vücudu kasılmayı keser ve büyük ölçüde rahatlık gösterir. Kendinizi rahat biri gibi göstermek istiyorsanız vücudunuzu geriye doğru yaslayarak bu duruşla kazandığınız zaferi karşı tarafa aktarabilirsiniz.
İletişim esnasında bacak bacak üstüne atmak iletişime kapalı bir yapıyı ortaya koymaktadır. Karşınızdaki insan sizin düşüncelerinize sizin sandığınız kadar önem göstermemektedir. Konuşmalarınızın nafile olduğunu düşünebilirsiniz. Ciddi bir konuyu konuşuyorsanız karşınızdaki insanla uzlaşma yolunuzun olmadığını düşünebilirsiniz. Bu durum ne yazık ki düşündüğünüz gibi olduğunu ifade etmektedir.
Karşınızdaki insanla iletişiminiz kesildiği zaman göz kontağı hala devam ediyorsa ve bu bakışmadan sonra kişinin yüzünde gülümseme görüyorsanız bu kişinin sizden hoşlanma ihtimalini düşünmeniz gerekmektedir. İnsanlar hoşlandıkları kişi ile iletişime geçerken rahatlarlar ve gülümseme ihtiyacı hissederler. Siz güldüğünüz zaman sizinle gülen bir insan varsa karşınızda gerçekten sizi seven birinin var olduğuna inanabilirsiniz. Göz kontağı sonrası gülümsemelerin tek açıklaması karşınızda sizi gerçekten seven birinin varlığıdır.
Karşınızdaki insan sizinle konuşurken çenesinde kirlenmeler meydana geliyorsa söylediğiniz şeyler o insanı yüksek oranda sinirlendiriyordur. Öfke nöbetinin en büyük göstergesi çene kitlenmesidir. Çene kirlenmesinin yanı sıra boyunda meydana gelen kasılmalar da rahatsızlık veren bir durumun varlığını ortaya koymaktadır. Tüm bu hareketleri kaşların hareketlenmesi de izliyorsa konuşmanın bir tartışmaya döneceğinin açık göstergesidir. Tartışmak istemiyorsanız sohbet konusunu değiştirebilirsiniz.
Karşınızdaki insanın bacaklarında titremelerin meydana geldiğini görüyorsanız bu durum kararsız  bir insanla karşı karşıya kaldığınızın en temel göstergesidir. Kendinden emin olamayan ve karamsar bir ruh haline sahip olan insanlar bacaklarını titretme eğilimindedir. Karşınızda böyle bir kişi varsa iletişimin devamlılığını sağlamak maksadıyla onu rahatlatıcı eylemlere girişebilirsiniz. Bu eylemler neticesinde sağlıklı iletişim kurma olasılığınız artar.

Ayrıca, EN İYİ PSİKOLOJİ FLİMLERİ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.